Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Kypselos

2018-01-02 | Autor: Rysiek Hałas


Kypselos - (ur. brak, zm. brak) Buntownik, który obalił oligarchiczny ród Bakchiadów. Został pierwszym tyranem Koryntu.


Kypselos około roku 657 p.n.e. obalił rządy potężnego rodu Bakchiadów, od wieków sprawującego władzę nad Koryntem. W ten sposób stał się założycielem dynastii tyranów korynckich, zwanych od jego imienia Kypselidami. Przyszły tyran, chcąc zdobyć władzę, oparł się na miejscowej ludności, pochodzenia niedoryckiego. Należy przypomnieć, iż Bakchiadzi byli przedstawicielami Dorów, którzy przybyli tutaj z północy półwyspu Bałkańskiego. Tak więc zyska poparcie niższych warstw ludności - chłopów, drobnych kupców i rzemieślników. Już jako tyran, starał się spełnić oczekiwania tych grup społecznych. Gorąco popierał rozwój handlu i rzemiosła, co bardzo wzmocniło jego pozycję. W końcu uzyskał poparcie całej ludności Koryntu. Co więcej, Kypselos przyczynił się do rozwoju korynckiej kolonizacji. Z jego inicjatywy założono kolonie w Ambrakii, na Leukas i Anaktorion. Tyran był na tyle sprytny, że do zakładania nowych kolonii wysyłał ludzi, którzy okazywali niezadowolenie z jego rządów. W ten łatwy sposób pozbywał się wewnętrznej opozycji. Cała działalność Kypselosa sprawiła, że Korynt wysunął się na czoło wśród greckich miast Grecji kontynentalnej. Umierając w 627 roku p.n.e. przekazał władzę swemu synowi, Periandrowi.

Legenda podaje, że sam Kypselos wywodził się z rodu Bakchiadów. Podobno w rodzie zawierano związki tylko pomiędzy krewnymi. Matce Kypselosa, Labdzie, w drodze wyjątku pozwolono na zawarcie związku małżeńskiego z przedstawicielem innego rodu imieniem Eation. Gdy na świat przyszedł Kypselos, wyrocznia delficka przepowiedziała Labdzie, że jej syn obali Bakchiadów. Ci, dowiedziawszy się o proroctwie, postanowili chłopaka zgładzić. Labda zdołała jednak ukryć dziecko w koszu na zboże (gr. cypsele), od którego to otrzymał swoje imię. Gdy Kypselos dorósł, poznał treść proroctwa i uczynił wszystko, by się ziściło.

Etykiety:
Tyran Koryntu Grecja
Bibliografia:

  • Alex Axelrod, Charles Phillips "Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon", Warszawa 2000.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.