Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Lucjusz Brutus

2010-07-27 | Autor: Piotr Radziejewski


Lucjusz Brutus - (ur. brak, zm. brak) patrycjusz rzymski, wg tradycji doprowadził do obalenia monarchii i wprowadzenia republiki.


Lucius Iunius Brutus (VI w. p.n.e.), patrycjusz rzymski, według tradycji doprowadził do obalenia monarchii i wprowadzenia republiki. Autentyczność jego postaci nie jest potwierdzona.

Marek Juniusz był siostrzeńcem okrutnego tyrana Tarkwiniusza Pysznego. Wiedział, że pokrewieństwo nie ocali go, jeśli król będzie podejrzewał go o spiskowanie przeciw niemu. Dlatego też zaczął udawać głupiego, tak, że monarcha uznał, że jest niegroźny. Powszechnie nazywano go Brutus - Głupek, Tępak.

Pewnego razu, widząc dziwne znaki, Tarkwiniusz wysłał poselstwo do Delf, aby poznać ich znaczenie. Do Grecji pojechali jego synowie oraz Brutus. Młodzieniec złożył wyroczni w darze pasterski kij, budząc uśmiech politowania u kuzynów. Nie wiedzieli, że wewnątrz jest czyste złoto. Był to symbol osobowości Brutusa, udającego głupka, w rzeczywistości bardzo mądrego. Pytia udzieliła im odpowiedzi oraz powiedziała, że ten, kto pierwszy pocałuje matkę, będzie władać Rzymem. Właściwie zrozumiał to tylko Brututs - udając, że się potknął, pocałował ziemię, matkę wszystkich. Przepowiednia wkrótce miała się spełnić.

Sprawa zgwałcenia Lukrecji przez jednago z synów Tarkwinusza i jej samobójstwo wzbudziły w Rzymianach gniew na tyrana. Brutus mógł zdjąć maskę. Wraz z mężem Lukrecji stanął na czele buntu. Przemówienie, jakie wygłosił sprawiło, że mieszkańcy Rzymu wypędzili Tarkwiniusza i jego synów i ogłosili, że nigdy nie będą mieli nad sobą monarchy. Był rok 509 p.n.e. Narodziła się republika rzymska. Brutus i Kollatynus zostali pierwszymi konsulami. Marek Juniusz okazał się wyjątkowo dobrym przywódcą. Robił wszystko, aby chronić republikę. Skazał nawet na śmierć swoich dwóch synów, gdy okazało się, że spiskują w celu przywrócenia monarchii. Brutus poległ w zwycięskiej dla Rzymian bitwie z Etruskami. Po jego śmierci ogłoszono publiczną żałobę.

Nie wiadomo, czy Brutus istniał naprawdę, czy żył w tym czasie, ani czy naprawdę odegrał dużą rolę w obaleniu monarchii. To wszystko, co o nim wiadomo, pochodzi z rzymskich legend i tradycji rodu Juniuszy. Tak czy inaczej, jest to postać symboliczna, rozpoczynająca nową epokę w dziejach Rzymu.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.