Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Magon I

2009-12-13 | Autor: Rysiek Hałas


Magon I ( VI w. p.n.e.)- początkowo był jednym z możnowładców punickich. Prawdopodobnie uczestniczył w spisku mającym na celu obalenie Malchusa, po czym sam przejął władzę w Kartaginie stając się założycielem dynastii Magonidów. Historyk Justinus napisał o nim - "Pierwszy spośród wszystkich uporządkował organizację wojska, położył podwaliny pod imperium punickie". Prawdopodobnie, ach te domysły, chodzi tutaj o zastąpienie dotychczasowej armii obywatelskiej, wojskiem najemnym. Było to na korzyść, przynajmniej początkowo, dla obywateli kartagińskich, którzy zamiast przelewać krew w wojnach, mogli oddać się handlowi i pomnażaniu swego majątku. Oczywiście mógł tylko wprowadzić nowy rodzaj uzbrojenia, bądź unowocześnić punicki szyk bojowy.
Jak przypuszcza świat nauki, Magon był dowódcą armii punickiej w pierwszym udokumentowanym konflikcie z Grekami, a mianowicie z Fokajczykami, uprawiającymi piractwo na morzu Liguryjskim. Zawarł sojusz z Etruskami również zagrożonymi przez rozbójników morskich, i na czele połączonej floty wyprawili się przeciwko Hellenom. Do bitwy doszło niedaleko Alalii (ok.540 r. p.n.e.). I choć Grecy odnieśli militarne zwycięstwo nad flotą punicko-etruską, ich straty były na tyle duże, że zdecydowali się opuścić Korsykę (aczkolwiek część kolonistów greckich pozostało na wyspie). Po tym wątpliwym zwycięstwie Magon miał walczyć z powodzeniem na Sardynii, ale przebieg kampanii nie jest znany.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.