Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Makrynus

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Makrynus - (ur. 165 r. n.e., zm. 218 r. n.e.) cesarz rzymski w latach 217-218, który nigdy nie był senatorem i pochodził z ekwickiego stanu.
Żył 53 lat


Makrynus pochodził z mało zamożnego rodu. Całą swoją karierę zrobił w wersji cywilnej, aby w końcu zostać prefektem pretorianów po zgładzonym Papinianie.
Podobno kiedy Karakalla został zabity jako pierwszy podbiegł do konającego cesarza. Jakaż to ironia losu! Jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że to właśnie on był jednym ze spiskowców, którzy przyczynili się do śmierci cesarza. Żołnierz, który dokonał zamachu został na miejscu rozsiekany, przez co rozeszła się wieść, że działał na własną rękę. W obozie pojawił się prawdziwy smutek (Karakalla był prawie ubóstwiany przez żołnierzy: żył jak oni, obdarzał ich wielkimi prezentami, łatwo zjednywał ich do siebie) jak i zamieszanie: trzeba było bowiem szybko znaleźć następcę. Ostatecznie wybrano na cesarza Makrynusa. Był to pierwszy przypadek kiedy cesarzem nie został człowiek z warstwy senatorskiej! Co miał jednak zrobić senat? Uznał nowego cesarza...
Swoje rządy Makrynus rozpoczął od kilku dobrych posunięć. Po pierwsze zniósł wzrost podatku, ustanowiony przez poprzednika. Następnie ułaskawił wszystkich skazanych ze względów politycznych jak i obiecał, że nie będzie dalej wytaczał procesów o obrazę majestatu. Swoje rządy będzie opierał na ścisłej współpracy z senatem.
Do stolicy nie mógł jednak szybko powrócić. Trzeba było dokończyć wojnę z Partami zapoczątkowaną przez Karakallę. Makrynus sukcesów jednak nie osiągnął i został zmuszony do podpisania dość (jeżeli patrzeć na walki z Partami w poprzednich wiekach) haniebny pokój na mocy którego zatrzymywał podbite ziemie, ale musiał zwolnić jeńców i zapłacić astronomiczną sumę pieniędzy.
Makrynus żył całkowicie odmiennie niż Karakalla. Opływał w zbytki i dostatek. Przez co stracił poparcie żołnierzy. Następnie zrobił niezwykle nieprzemyślany krok : zniósł podwyżkę żołdu zaprowadzoną przez Karakallę. To przelało czarę goryczy...
Nie trudno bowiem zgadnąć, że kiedy w maju 218 r. pojawił się rzekomy syn Karakalli, znany jako Heliogabal, żołnierze niezbyt ochoczo walczyli za Makrynusa. Cesarz szybko przegrywał kolejne bitwy, aż w końcu został zabity. Widać spiski nie popłacają ...


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.