Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Mucjusz Scewola

2008-04-11 | Autor: Piotr Radziejewski


Gaius Mucius Cordus Scaevola, legendarny bohater rzymski z VI w. p.n.e. Pierwsze przekazy o nim pochodzą z II w. p.n.e. Możliwe, że postać tą wymyślili późniejsi historycy, jako wzór odważnego patrioty.

Historia Mucjusza wiąże się z najazdem etruskiego króla Porsenny (508 - 507 r. p.n.e.), próbującego przywrócić władzę w Rzymie obalonemu królowi Tarkwiniuszowi Pysznemu. Etruskom nie udało się zdobyć Rzymu, więc przystąpili do oblężenia. Sytuacja w mieście stawała się bardzo trudna. Pewnego dnia do konsulów zgłosił się młody patrycjusz Mucjusz i zaoferował, że wkradnie się do obozu wroga i zabije Porsennę. Pozwolono mu wyruszyć gdy tylko wróżby wypadły pomyślnie. Mucjusz znał język Etrusków i dostał się do obozowiska. Wkrótce odnalazł namiot króla. Tego dnia wypłacano żołd i obok Porsenny stał jego skarbnik. Obaj byli ubrani w bogate szaty i Mucjusz nie wiedział, który jest władcą. W końcu rzucił się na jednego i zasztyletował go. Nie był to Porsenna. Gdy Rzymianina przyprowadzono przed oblicze króla Etrusków, otwarcie wyznał kim jest i w jakim celu przybył. Zagrożono mu torturami, jeśli nie wyjawi, czy ktoś jeszcze planuje zamach. Wtedy Mucjusz włożył rękę do ogniska i trzymał ją tam, aż całkiem spłonęła. Przerażony takim pokazem odwagi Porsenna kazał go uwolnić. Rzymianin "odwdzięczył" się mówiąc królowi o rzekomym sprzysiężeniu 300 patrycjuszy gotowych odebrać mu życie. Mucjusz powiedział, że wyciągnął pierwszy los, a skoro nie udało mu się, wkrótce wyruszą kolejni zamachowcy. Napełniło to Porsennę jeszcze większym strachem. Niebawem Etruskowie byli zmuszeni zawrzeć pokój. Senat wynagrodził Mucjusza, zwanego od tej pory Scaevola (Leworęczny) dużą posiadłością ziemską.

Historię Scewoli przekazuje m.in. Liwiusz, przytaczając też słowa, które miał wypowiedzieć Mucjusz: "Patrz i poznaj jak niewiele cenią własne ciało ci, którzy widzą przed sobą wielką sławę". Co do autentyczności opowieści trudno się wypowiadać. Spalenie sobie ręki w ogniu wywołałoby ból pozbawiający przytomności, chyba że Mucjusz cierpiał na chorobę uszkadzającą nerwy i sprawiającą, że nie odczuwa się bólu.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.