Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Porsenna

2009-05-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Porsenna - (ur. brak, zm. brak) etruski władca, toczył walki z Rzymianami, próbując przywrócić władzę obalonemu królowi Tarkwiniuszowi Pysznemu.


Lars Porsenna (VI/V w. p.n.e.), władca etruskiego miasta Clusium, w latach 508 - 507 p.n.e. walczył z Rzymianami, próbując przywrócić władzę obalonemu królowi Tarkwiniuszowi Pysznemu.

Źródła niewiele mówią o Porsennie. Skupiają się na jego wojnie z Rzymem. Gdy Rzymianie obalili znienawidzonego króla Tarkwiniusza Pysznego, ten udał się do Clusium. Udało mu się przekonać Porsennę, aby pomógł mu odzyskać władzę. Tarkwiniusz był etruskiego pochodzenia, poza tym powiedział Porsennie, że kiedy Rzym wprowadził ustrój republikański, wkrótce może on się rozpowszechnić i zagrozić władzy monarszej. Władca Clusium ze względu na narodowość obalonego i swoistą solidarność między królami wypowiedział wojnę Rzymowi. Nie jest jasne, jaki był jej przebieg. Większość zgadza się z tradycyjnymi przekazami o odparciu najazdu (wiążą się z tym postaci bohaterów - Horacjusza Koklesa i Mucjusza Scewoli). Niektórzy sądzą jednak, że Etruskom udało się przejściowo zająć Rzym, ale wkrótce zostali z niego wyparci. Jeżeli tak było, to wszystko wskazuje na to, że Porsenna nie przywrócił władzy Trakwiniuszowi, ale sam próbował rządzić Rzymem. Tak czy inaczej, Etruskowie musieli w końcu odejść, a republika przetrwała.

Porsennę pochowano we wspaniałym grobowcu w Clusium. W 89 r. p.n.e. miasto i mauzoleum zostały zniszczone przez wojska Sulli podczas wojny ze sprzymierzeńcami.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.