Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Pyteasz

2009-09-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Pyteasz - (ur. brak, zm. brak) grecki geograf i podróżnik, odbył morską wyprawę na północ opływając dookoła Wyspy Brytyjskie.


Pytheas (IV w. p.n.e.), grecki geograf i podróżnik, odbył morską wyprawę na północ opływając dookoła Wyspy Brytyjskie.

Pyteasz pochodził z Masilli (dzisiejsza Marsylia, założona w starożytności jako grecka kolonia). Wyznaczył szerokość geograficzną swego miasta (wynik niemal identyczny z rzeczywistym) i doszedł do wniosku, że przypływy i odpływy mają związek z ruchem Księżyca.

Około roku 310 p.n.e. Pyteasz rozpoczął podróż do prawie nieznanych regionów północnej Europy. Ominął kartagińską blokadę w Cieśninie Gibraltarskiej i popłynął wzdłuż wybrzeży Portugalii, Hiszpanii i Francjii docierając do Wielkiej Brytanii (widział kopalnie cyny w Kornwalii). Opłynął wyspę dookoła, zauważył brzegi innego lądu (Irlandii) i mniejsze wysepki (Szetlandy). Dopłynął do miejsca, które nazwał Thule, a które miało znajdować się 6 dni żeglugi od Brytanii. Istnieją różne hipotezy na temat tego, o jaki region chodziło Pyteaszowi. Według jednej była to Islandia, według innych wybrzeża Norwegii, niektórzy uważają też, że Grek przepłynął przez cieśniny Skagerrak i Kattegat na Morze Bałtyckie. Thule musiało jednak leżeć daleko na północy, bo Pyteasz mówił o zamarzniętym morzu. Pewne jest to, że osiągnął ujście Łaby. Jego wzmianki o plemionach germańskich są najwcześniejszymi informacjami o nich.

Pyteasz był jednym z pierwszych odkrywców europejskich. Jego wyprawa przyniosła cywilizowanemu światu śródziemnomorskiemu wiele informacji o dzikiej północy kontynentu. Starożytni jednak nie do końca ufali Pytaeszowi. Wielu sądziło, że zmyślał, i nie wierzyło w jego opowieści o tym, jak zobaczył morze całkowiecie pokryte lodem.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.