Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Semiramida, Sammu-ramat

2018-01-02 | Autor: Rysiek Hałas


Semiramida, Sammu-ramat - (ur. brak, zm. brak) Na poły legendarna królowa Asyrii, zwana Semiramidą, bohaterka wielu legend i podań.


Sammu-ramat, zwana Semiramidą, żyła pod koniec IX wieku p.n.e. Była małżonką królwa asyryjskiego Szamsziadada V (823-811 p.n.e.). Po śmierci męża miała przejąć władzę w kraju jako regentka swego małoletniego syna Adad-Nirariego III (810-783 p.n.e.). Jej regencja nie jest jednak potwierdzona historycznie. Asyryjskie źródła podają, że królowa, jako jedyna w całej historii imperium, brała udział w kampanii wojennej prowadzonej przez jej syna Adad-Nirariego.
Królową otaczała legenda jeszcze za życia. Źródła mówią, jakoby Semiramida była córką syryjskiej bogini Derketo (być może była jej kapłanką). Jej mądrość i niezwykła uroda sprawiły, że została zaślubiona przez Onnesa, wysokiego urzędnika asyryjskiego. Jej wdzięk sprawił, że wpadła w oko królowi asyryjskiego imperium, który zmusił Onnesa do oddania mu swej małżonki. Tak więc w ten sposób Sammu-ramat została królową najpotężniejszego wówczas państwa świata. Po śmierci drugiego męża, miała przejąć władzę i rządzić olbrzymim imperium z Babilonu i medyjskiej Ektabany, gdzie wzniosła przepiękne budowle. Stamtąd miała również organizować wyprawy wojenne do irańskiej Baktrii, a nawet do Indii, gdzie została jednak srodze pokonana. Potężna władczyni w pewnym momencie podjęła się próby zabójstwa swego syna, a gdy to się nie udało, zrezygnowała z władzy i przeniosła się do krainy bogów. Podobno słynęła z rozwiązłego trybu życia. Obecnie postać Semiramidy wciąż jest popularna wśród ludów Bliskiego Wschodu, zwłaszcza wśród Ormian, którzy uważają, że była założycielką armeńskiego miasta Wan.

Etykiety:
Królowa Asyrii
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.