Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

św. Piotr

2010-09-02 | Autor: cezarek19


św. Piotr - (ur. brak, zm. brak) jeden z apostołów, wg tradycji chrześcijańskiej pierwszy papież.


Święty Piotr (ok.30-ok.64) - pierwotnie naywał się Szymon, pochodził z Galilei, był żonaty, zajmował się rybołóstwem. Chrystus, ustanawiając go głową Kościoła, dał mu imię Piotr, czyli Skała. Piotr z Janem przygotowali Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus polecił Piotrowi utwierdzać swoich braci w wierze. Był pierwszym z apostołów, który wszedł do pustego grobu, i pierwszym, któremu po Zmartwychwstaniu ukazał się Chrystus. Piotr również, jako pierwszy z Dwunastu, przemawiał w Zielone Święta. Prowadził działalność misyjną w Samarii i Cezarei. Uwięziony przez króla Heroda Agryppe I w 43 roku, w sposób cudowny został uwolniony. Na soborze jerozolimskim (w latach 49/50) przychylił się do postulatów św. Pawła dotyczących przyjmowania pogan do Kościoła. Pozostawił dwa Listy. Ostatnie lata życia spędził w Rzymie, gdzie założył gminę chrześcijańską. Tam też zginął za panowania Nerona śmiercią męczeńską, ukrzyżowany głową w dół. Nad jego grobem wznosi się bazylika św. Piotra.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
4 celne komentarzeDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2011-03-23
Tak to ciekawa i kontrowersyjna postać. Szkodą, że autor poświęcił jej tak mało uwagi. A przecież mało osób wię, że święty Piotr nie był taki święty. Po śmierci Jezusa zabił dwoje ludzi - o czym mówią bodajże Dzieje Apostolskie. I nie był skonfliktowany ze św. Pawłem - to tylko bujda.
Gość


Ecclesiaman
Dodano: 2011-06-19
Dla mnie najważniejszy ze świętych.Z pewnością ulubiony apostoł Chrystusa.
Redaktor


Dodano: 2011-06-19
św. Piotr i św. Paweł nie byli skonfliktowanie, ale ich stosunki były dalekie od przyjacielskich. niejednokrotnie spierali się o sprawy doktrynalne, o sposób traktowania chrześcijan pochodzenia pogańskiego (nie judaistycznego), o udzielanie chrztu itp. tak więc ich konflikt nie jest taka zupełna bujdą.

Natomiast, osobiście uważam, że zasługi św. Piotra są mocno przesadzone. Jego osoby dotyczy wiele wątpliwości, nie tylko dotyczących jego świętości, ale nawet bycia przez niego pierwszym przywódcom chrześcijan. według rożnych badań (między innymi dokumentów z Qumran, był num św. Jakub (domniemany brat Jezusa) lub istnienie kolegium, czegoś w rodzaju starszyzny, która przewodziła w pierwszych wiekach chrześcijanom.

Inna moja uwaga (osobista) jest taka, że jeśli chodzi o apostołów, to najważniejszym z nich i największy wkład w rozwój chrześcijaństwa tuż po śmierci Chrystusa, jest św. Paweł.

Redaktor


Dodano: 2011-06-20
tak i tu się zgodzę z Damianem. największy wkład poniósł Paweł z tym, że bez aprobaty Piotra zapewne wiele by nie zdziałał.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.