Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Tullus Hostyliusz

2008-03-08 | Autor: Piotr Radziejewski


Tullus Hostyliusz - (ur. brak, zm. brak) trzeci król Rzymu, zwolennik polityki ekspansjonistycznej.


Tullus Hostilius, trzeci król Rzymu, prawdopodobnie postać historyczna. Żył w VII w. p.n.e., według tradycji panował w latach 673 - 641 p.n.e.

W przeciwieństwie do swego poprzednika, Numy Pompiliusza, był to władca bardzo wojowniczy. Walczył z okolicznymi miastami-państwami i poszerzył granice Rzymu. Już na początku panowania Hostyliusza miało dojść do sporu o skradzione bydło między pasterzami z Rzymu i Alba Longi. Król wykorzystał to jako pretekst do wojny. Według legendy ustalono, że o jej wyniku rozstrzygnie walka trzech braci Horacjuszy z Rzymu i trzech braci Kuriacjuszy z Alby. Starcie przeżył jeden z Horacjuszy, a Rzymianie zgodnie z umową przejęli kontrolę nad Albą, która od tej pory musiała dostarczać im oddziały posiłkowe. Następnie Hostyliusz walczył z miastem Weje. Wódz z Alba Longa, Mettiusz Fufecjusz, który próbował doprowadzić do klęski Rzymian został na rozkaz króla rozerwany dwoma rydwanami. Założoną przez Eneasza Albę zburzono, a jej ludność wysiedlono na wzgórze Celius, włączone w obręb Rzymu. Hostyliusz stoczył też zwycięską wojnę z Sabinami.

Podobno król był tak zajęty prowadzeniem wojen, że zaniedbał sprawy kultu religijnego. Pojawiły się złowróżbne znaki, a po pewnym czasie w Rzymie wybuchła zaraza. Hostyliusz próbował przebłagać bogów ofiarami, ale podczas jednej z ceremonii zginął trafiony piorunem. Uznano, że Jowisz ukarał króla za postępowanie niezgodne z prawami Numy.

Tullus Hostyliusz zapewne istniał naprawdę, ale to, co mówią o nim przekazy to głównie legendy. Najprawdopodobniej jednak był to król - wojownik, który opanowując część Lacjum rozszerzył terytorium Rzymu.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.