Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Urban II

2015-10-21 | Autor: Rysiek Hałas


Urban II - (ur. 1035 r. n.e., zm. 29 lipca 1099 r. n.e.) Papież, jeden z inicjatorów I krucjaty.
Żył 64 lat


Urban II, właściwie Odon de Lagary. Przyszły papież i inicjator I wyprawy krzyżowej narodził się w rodzinie rycerskie de Lagery w północnej Francji w miejscowości Châtillon-sur-Marne. Kształcił się w szkole przykatedralnej w Reims, gdzie później otrzymał godność kanonika i archidiakona tamtejszej katedry. Około 1067/1070 roku wstąpił do zgromadzenia benedyktynów w Cluny, ówczesnego serca reformy Kościoła łacińskiego. Tutaj został mianowany przeorem, a w latach 70. XI stulecia przeniósł się do Rzymu, gdzie był czynnym zwolennikiem papierza-reformatora Grzegorza VII (ok. 1015-1085).
Około 1080 roku został kardynałem-biskupem Ostii, a następnie legatem następcy św. Piotra we Francji i Niemczech. Jego oddanie dla sprawy odnowy Kościoła sprawiło, że Grzegorz VII widział w Odonie swego następcę na stolcu papieskim, co ziściło się 12 III 1088 roku, gdy został wyznaczony następcą Wiktora III, pod imieniem Urbana II. Co ciekawe Odon został wyniesiony do godności papieskiej w Terracinie, bowiem Rzym został opanowany przez cesarza niemieckiego Henryka IV, który poparł antypapieża Klemensa III. Mimo tego, Urban II szybko przejął inicjatywę i zajął Wieczne Miasto.
Urban II stał się inicjatorem I wyprawy krzyżowej, zwołując w Clermont we Francji synod (1095). W czasie trwania zebrania biskupów i książąt, papież rzucił hasło zbrojnej wyprawy przeciwko muzułmańskim Turkom seldżuckim, władającym Ziemią Świętą, i prześladujących, według powszechnej opinii, tamtejszych chrześcijan i chrześcijańskich pielgrzymów. Jego bardzo emocjonująca przemowa wywarła olbrzymie wrażenie na słuchających tego kazania rzeszach ludzi, zarówno wśród rycerstwa, jak i pospólstwa. W ten sposób Urban II dał asumpt do trwających blisko 200 lat zmagań krzyżowców w Ziemi Świętej z muzułmańskimi władcami Bliskiego Wschodu. Sam Urban nie spodziewał się aż tak wielkiego odzewu społeczeństwa chrześcijańskiego, i bardzo szybko utracił kontrolę nad całym przedsięwzięciem, czego dowodem stały się liczne pogromy ludności żydowskiej w miastach zachodniej Europy, zwłaszcza w Niemczech oraz późniejsza samowola dowódców wyprawy krzyżowej. Urban II nie dożył jednak wieści o zdobyciu samej Jerozolimy (15 VII 1099), gdyż wieść o tym doniosłym wydarzeniu nadeszła już po jego śmierci (29 VII 1099).

Etykiety:
papież błogosławiony
Bibliografia:

  • udolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków 1996.
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.