Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Abrah oblubienica Salomona

2016-09-05 | Autor: Wioletta Łopatowska

Któż z nas nie słyszał o królu Izraela - Salomonie, synu i następcy króla Dawida. Według tradycji biblijnej Salomon słynął z mądrości. Z Biblii znamy przecież historię związaną z wyrokowaniem króla, gdy dwie kobiety miały po jednym niemowlęciu, jedno z nich zmarło i każda z kobiet twierdziła, że to jej dziecko żyje. Salomon stwierdza, że należy dziecko rozciąć mieczem na dwie połowy, aby każda z kobiet otrzymała po połowie. Wtedy przeciwko wyrokowi protestuje prawdziwa matka, która woli oddać swoje dziecko, by uniknęło śmierci. Po tym mądry król poznaje która z kobiet jest matką dziecka. Ta właśnie i wiele innych słynnych historii jest początkiem opowieści o starotestamentowych królach zawartej w książce Kiry Goldman. Znajdziemy tu informacje o ówczesnych wydarzeniach społecznych i politycznych - wojnie z Egiptem, budowie świątyni i przeniesieniem do niej Arki Przymierza, czy sprowadzeniem i sadzeniem roślin papirusu lub początkiem korzystania z lektyki, którą Salomon przygotował dla ukochanej. Jest to jednak zaledwie tło dla prawdziwej treści książki, którą jest tak naprawdę rola kobiet w tym świecie. Szczególna rola przypadła towarzyszce tych królów głównej bohaterce - Abiszag. Prorok Natan przyprowadza ją do zmęczonego króla Dawida, by swoją mądrością i urodą wniosła radość w jego życie - piękna kobieta władająca trzema językami i potrafiąca grać na kilku instrumentach nie mogła nie zrobić na królu dobrego wrażenia. Natan wiedział też, że następcą tronu ma zostać Salomon. Dlatego u schyłku życia Dawida kiedy władzę próbował uzurpować sobie Adonijah, prorok poczynił zdecydowane kroki. Podpowiedział Batszebie, by przypomniała Dawidowi o jego przysiędze co do ustanowienia królem ich syna Salomona. Następnie sam zjawił się u króla i zapytał, czy upoważnił starszego syna do przejęcia władzy udaremniając spisek. Sędziwy Dawid , rozumiejąc powagę sytuacji , polecił Natanowi namaścić Salomona na w swojego następcę. Krótko po objęciu rządów przez Salomona jego brat zwrócił się z prośbą o rękę Abiszag, co przypłacił życiem, bo w starożytności posiadanie żony króla dawało prawo do tronu, a dziewczyna należała przecież do haremu zmarłego króla Dawida. Ponadto to Salomon kochał Abiszag z wzajemnością i uczynił ją swoją żoną.


Kiedy kobieta pokocha mężczyzną, cała wioska na tym zyskuje, kiedy kapłanka pokocha mężczyznę, zmienia całe miasto, kiedy arcykapłanka pokocha króla, całe państwo funkcjonować w inny sposób zaczyna. Siła miłości pomiędzy dwojgiem, pomiędzy królem, który kochać nie musi, a jednak tak czyni i arcykapłanką, która musi kochać, choć niekoniecznie osobowo i nie tak ważna fizycznie osobę, przewyższa wszystko inne. Każdy ze swoim potencjałem wraz z atrybutami danymi przez Boga i przez ludzi jest równorzędnym partnerem, uzupełniając się i tworząc nową rzeczywistość, świętą rzeczywistość. Równi sobie, pomimo odmienności. Kobieta i mężczyzna, dwa odrębne słupy światła.
Kontakty króla z przybyłą do Jerozolimy królową Saby spowodowały, że Abiszag wybrała wolne życie poza dworem, chcąc tam je zakończyć.


Raduj się ze światła, które jest przyjemne duszy. Ciesz się ze swoich dni danych , a pomnij na dni ciemności, bo będzie ich wiele, lecz wszystko to przeminie. Usuń przygnębienie ze swojego serca i oddal ból ze swego ciała, bo życie szybko przemija


Czyż to refleksyjne przesłanie nie jest uniwersalną metodą na poszukiwanie wewnętrznego spokoju w każdych czasach?
Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
Stron: 240
Link: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=abrah_oblubienica_salomona,drukBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.