ASA: republika rzymska i Kartagińczycy
Rzymianie stworzyli jedno z największych i najtrwalszych imperiów w historii. Było to możliwe dzięki potędze ich armii. Doskonale zorganizowane, zdyscyplinowane legiony przez wieki dominowały na polach bitewnych Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. Rzymskiej sztuce wojennej poświęcono już bardzo wiele opracowań. Jedno z najnowszych - książka Daniela Gazdy (pierwszy z planowanych pięciu tomów opowiadających o wojskowości starożytnej) opisuje rzymskie wojska od początków państwa do późnej republiki.
Książka w szczegółowy, a jednocześnie bardzo przystępny sposób przedstawia nam organizację, uzbrojenie i taktykę wojsk lądowych i marynarki Rzymu, a także jego wrogów. Dowiemy się z niej wiele nie tylko o oddziałach rzymskich z czasów królestwa i republiki, ale też o armiach ludów, z którymi przyszło im walczyć – m.in. Etrusków, Samnitów, Kartaginy, Partów i monarchii hellenistycznych. Poszczególne rozdziały poświęcone są największym konfliktom tej epoki – np. wojnom z Pyrrusem, czy wojnom punickim. Każdy rozpoczyna się opisem wojsk przeciwników Rzymu (armia rzymska jest opisana w jednym z pierwszych rozdziałów), a następnie mowa jest o przebiegu kampanii. Najważniejsze bitwy są omawiane oddzielnie (ich opisy znajdują się w wyróżnionych z tekstu ramkach z planami starć). Ostatnie dwa rozdziały dotyczą czasów, gdy Rzym toczył bardzo wiele wojen jednocześnie (II – I w. p.n.e.), dlatego każdy z nich zawiera opisy paru konfliktów.
„Armie...” to dobre źródło wiedzy z dziedziny starożytnej wojskowości, z książki tej wiele można też nauczyć się o polityce zagranicznej Rzymu i dokładnie poznać chronologię jego ekspansji. Tekst uzupełniają dobrze wykonane, przejrzyste mapy i plany bitew, zdjęcia starożytnych rzeźb i malowideł oraz bardzo ładne rysunki, świetnie prezentujące uzbrojenie i umundurowanie legionistów i ich wrogów. Jedyną wadą są pojawiające się czasem literówki, które mogą niekiedy trochę zdezorientować (np. bitwa pod Sentium zamiast Sentinum). Gorąco polecam książkę Daniela Gazdy wszystkim zainteresowanym historią starożytną, a zwłaszcza miłośnikom militariów. Czekam już na kolejne zapowiadane tomy – o cesarstwie rzymskim, Grecji i Macedonii oraz Chinach i Indiach.
2 celne komentarze | Dodaj komentarz |