Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Duma Kartaginy

2007-01-23 | Autor: Piotr RadziejewskiHannibal Barkas to jedna z najbardziej znanych postaci starożytności. O tym militarnym geniuszu napisano już wiele książek. Najnowszą próbą opowiedzenia historii kartagińskiego wodza jest powieść Davida Anthony’ego Durhama.

„Duma Kartaginy” skupia się na postaci Hannibala, ale nie jest on jedynym bohaterem (trudno powiedzieć, kto jest głównym). Akcję obserwujemy często z perspektywy kilku z jego żołnierzy (postaci fikcyjne) oraz jego wrogów, Rzymian, wśród których najwięcej miejsca poświęca się oczywiście Scypionowi. Co pewien czas przewijają się inne osoby – bracia Hannibala, jego żona i syn, rzymscy dowódcy (m.in. Fabiusz Kunktator), szpiedzy, dyplomaci. Widzimy działania armii zarówno z punktu widzenia wodzów snujących wielkie plany jak i zwykłych żołnierzy narzekających na jedzenie, pogodę i bolące nogi. Sporo miejsca poświęca się uczuciom i emocjom bohaterów, temu jak przeżywają wojną i jaki wywiera ona na nich wpływ.

Akcja powieści rozpoczyna się podczas walk Hannibala w Iberii. Wkrótce potem wybucha II wojna punicka i to ona, aż do bitwy pod Zamą jest zasadniczym tematem książki. Narracja jest prowadzona bardzo sprawnie. Świetny jest opis przejścia przez Alpy, jeszcze lepsze opisy bitew, dynamiczne i pełne szczegółów (bitwa pod Kannami zajmuje przeszło 30 stron). Narrator pokazuje nam nie tylko walki, ale również tą część wojny, której zwykle nie widać – machinacje dyplomatów, działania tajnych agentów, spiski. Widzimy kłótnie w kartagińskiej radzie i rzymskim senacie, spory wrogich frakcji, które dbają o prywatne interesy bardziej niż o państwo. Często przenosimy się z zasłanych trupami pól bitewnych Italii i Iberii do pałaców Kartaginy i Rzymu, gdzie losy wojny ważą się w równie wielkim stopniu.

Książka Davida Anthony’ego Durhama to jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałem. Autor sumiennie przygotował się do jej napisania, korzystając z wielu źródeł i opracowań. Wydarzenia zostały pokazane zgodnie z prawdą. „Dumę Kartaginy” czyta się z przyjemnością, jest bardzo dobrze napisana. Wciągnie nawet kogoś zorientowanego w historii wojen punickich, kto wie, „co będzie dalej”. Dla osób, które niewiele słyszały o tym konflikcie może być dobrym źródłem wiedzy w przystępnej formie. Książkę tą należy polecić przede wszystkim osobom zainteresowanym historią starożytną, choć prawie każdy znajdzie w niej coś dla siebie – mamy tu wielkie kampanie, krwawe bitwy, wątki polityczno – szpiegowskie i romansowe.4 celne komentarzeDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-01-23
Główny problem z powieściami historycznymi polega na odkryciu, ile z prezentowanych w nich treści to fakty historyczne, a ile jest wynikiem fantazji autora. Maszczęście autor już we wstępie zaznaczył, że starał się trzymać wiernie historii, ale zmienił kilka faktów, które miały na celu usprawnienie fabuły. Na ile się orientuję, to w większości przypadków nie były to znaczące zmiany, oprócz jednej – w powieści Durhama cała druga wojna punicka trwa około 5-6 lat, a w rzeczywistości trwało to ponad trzy razy dłużej. Ale polecam książkę.
Gość


WARRON
Dodano: 2011-07-15
Czy ktoś wie gdzie można kupić tą książkę?Może jest na Allegro?
Redaktor


Dodano: 2011-07-15
www.antykwariatwarszawski.pl lub księgarnia odkrywcy www.odk.pl obie instytucje prowadzą sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju.
Użytkownik


Dodano: 2011-07-17
Dzięki za info.Pozdrawiam.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.