Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy

2017-06-06 | Autor: Wioletta Łopatowska
Tytuł książki zdradza jej treść. Rzeczywiście tak jak zapowiada autor we wstępie, znajdziemy tu opowieści o ludziach, którzy nie mieli równych sobie w walce, ale też cechowali się nadzwyczajną odwagą i predyspozycjami psychicznymi. Każdy z dwunastu rozdziałów książki poświęcony jest innemu bohaterowi. I tak w pierwszym rozdziale poznajemy syna rycerskiego z Garbowa – Zawiszę. To postać, która obrosła legendą, bohater spod Grunwaldu, który poległ pod ciosami żołnierzy sułtańskiej - czy jednak rzeczywiście był to rycerz bez skazy ?

Autor o każdym z bohaterów snuje barwną opowieść opisując ich pochodzenie, relacje rodzinne, skłonności, czyni to często humorystycznie sprawiając, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem i lekkością. Sylwetki bohaterów opisane są w realiach historycznych i społecznych , w których przyszło im żyć. Są to ludzie z krwi i kości, ze swoimi przywarami i skłonnościami. Kolejne postaci przeprowadzają nas przez epizody polskiej historii i oręża, poczynając od wojen krzyżackich na czasach współczesnych kończąc. Nie brakuje też tragicznych epizodów w życiorysach bohaterów i poplątanych życiorysów. Taki życiorys miał pilot Stanisław Skalski, mistrz walk powietrznych, który nie poległ w misjach bojowych. Bohater bitwy o Anglię został posądzony o działalność szpiegowską i dręczony przez komunistyczną władzę. Po parodii procesu skazany został na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie dzięki desperackiej walki jego matki piszącej do partyjnych oficjeli o łaskę. Uwolniony z więzienia w latach odwilży kontynuował karierę w lotnictwie, odbierając nawet w 1988 roku nominację generalską. W 1993 roku startował w wyborach do sejmu z listy Samoobrony. Zmarł w samotności cierpiący i niedołężny.

Ciekawa jest również historia poległej w powstaniu Marii Piotrowiczowej, która zginęła z rąk Rosjan. Niebywałe jaką determinację musiała mieć ta kobieta porzucając dziecko i wygodne życie we dworze i dołączając do powstańców:Nasi giną, a ja we dworze? Ja, potrafiąca się bić? Nie godzi się, na miły Bóg….. Według jednej wersji Maria wyruszyła do tworzącego się oddziału razem z Konstantym; inna głosi, że mąż pojechał jako pierwszy z grupą zbrojnych służących z dworu, a żona dołączyła później. Ta druga wersja jest chyba bardziej prawdopodobna. Nawet jeśli belfer był otwarty na postulaty emancypantek, pomysł wyruszenia kobiety, matki małego dziecka na wojnę musiał wydać mu się szaleństwem. Szczególnie jeśli wiedział, że jego żona jest już we wczesnej ciąży z kolejnym dzieckiem.

Tacy właśnie są wyłonieni przez autora bohaterowie - kochający walkę, walczący do końca z poświęceniem. Warto bliżej poznać ich sylwetki czytając książkę Marcina Szymaniaka.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,77837,Fighterzy-Najlepsi-polscy-wojownicyBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.