Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Nowy Herbarz Polski

2016-09-05 | Autor: Rysiek Hałas

"Herbarz Polski" Tadeusza Gajla jest książką nader wyjątkową. Już sam olbrzymi, wręcz ogromny zbiór heraldyczny szlachty z terenów Rzeczypospolitej - od czasów książąt piastowskich, następnie rządów dynastii jagiellońskiej, kolejno władców elekcyjnych, przez rozbiory, epokę napoleońską, okres popowstaniowy aż do początku XX wieku - wynoszący 5000 herbów robi wrażenie. Kolejna liczba - 50 000 nazwisk szlacheckich! - to kolejny cud cierpliwej i żmudnej pracy autora. Ciężko jest napisać coś konkretnego, gdyż jakość tej książki naprawdę budzi podziw. Niestety, pozycja ta nie nadaje się dla każdego czytelnika, gdyż jest to książka wybitnie naukowa.
W "Herbarzu Polski" znajdziemy nie tylko nazwiska i herby wcześniej znane, ale również te niedawno "odkryte", a zachowane w źródłach litewskich. Książka pięknie i przede wszystkim bardzo przejrzyście, ukazuje historię powstania każdego z herbów, to jak i przez kogo były używane. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż w całej Europie herbami przedstawiały się nie tylko rody szlacheckie, ale także mieszczanie, a nawet chłopi (w Niemczech). Wyłącznie w Polsce herby przypisane były szlachcie (mieszczańskie herby zwano herbikami lub gmerkami). Znakiem wyróżniającym polskiego szlachcica było posiadanie tzw. korony szlacheckiej - nieodzownego elementu polskiego herbarza (choć oczywiście zdarzały się wyjątki). Celem używania korony szlacheckiej było ukazanie panującej w państwie polskim względnej równości pomiędzy stanem szlacheckim, tak aby nikt nie czuł się wywyższony, nie ważne czy posiadał ogromny majątek i znaczenie, czy też był przedstawicielem zubożałej szlachty zaściankowej. Inną cechą charakterystyczną polskich herbów jest przedstawianie na nich gwiazd, krzyży, podków, półksiężyców czy strzał, co dobitnie możecie znaleźć w naszej książce. Zachodnioeuropejskie herby mają znacznie większą plastyczność figur, przedmiotów i istot ukazanych na tarczach (ptaki, gryfy, lwy itd.), a to ze względu, że te malowano głównie na tarczach, podczas, gdy na ziemiach Polski piastowskiej, Polski jagiellońskiej, a później Rzeczypospolitej, herbami znamionowano wiele przedmiotów użyteczności publicznej, jak znaki graniczne danych posiadłości, jako oznaczenie bydła czy barci. Dlatego też polskie herby musiały być łatwiejsze w wykonaniu.Co ciekawe, łatwo w "Herbarzu Polski" znaleźć swoich szlacheckich antenatów, gdyż treść książki jest bardzo przejrzysta, dzięki wyeliminowaniu przez Tadeusza Gajla błędów z poprzednich wydań "Herbarza". Być może okaże się, że znajdziecie, podobnie jak ja, kogoś z znanych wam przodków, kto należał do "elity" państwa polskiego. Książka "Herbarz Polski" z pewnością jest zjawiskiem interesującym, uczącym historii naszego pięknego kraju. Zaletą jest również bogata forma artystyczna, w jakiej przedstawiono wszystkie herby. Naprawdę gorąco polecam fanatykom historii.
Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Latarnia
Rok wydania: 2016
Stron: 648
Link: http://www.latarnia.com.pl/ksiegarnia/historia/nowy-herbarz-polski-pproduct-12.htmlBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.