Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Historia Polski 1914–2015

2017-09-07 | Autor: Wioletta ŁopatowskaPrezentowana książka to podręcznik adresowany do studentów, maturzystów, ale i ciekawa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią Polski. Obecna wersja książki to wydanie dwunaste, rozszerzone i uzupełnione o najnowszą historię obejmującą również lata 2005-2015. Autor Wojciech Roszkowski jest profesorem nauk humanistycznych, historykiem i nauczycielem akademickim. Pomimo znacznej pojemności tematycznej podręcznika, autor zaproponował podział na jednostki tematyczne w taki sposób, że każdy kolejny rozdział to kolejny okres historii Polski. Każdy z rozdziałów zawiera również ciekawe rozbicie na podrozdziały , w których w zależności od omawianego okresu są omówione różne aspekty tych zdarzeń. Dużo tu danych nie tylko o kolejnych wydarzeniach historycznych, ale i o społeczeństwie, gospodarce czy kulturze. Taki układ tematyczny, z pozoru może czasami nieco chaotyczny, po głębszej analizie wydaje się być przemyślany. Przedstawia dużą wartość merytoryczną, uczy myślenia problemowego, przyczynowo - skutkowego, kojarzenia faktów i sięgania głębiej ponad miary czasowe.

W dobrym podręczniku do historii autor powinien tak przekazywać wiedzę, aby oddzielić ją od własnych poglądów. Podanym faktom historycznym towarzyszą nieraz komentarze, ale autor pozostawia czytelnikom możliwość własnego zweryfikowania wiedzy i swojej opinii, gdyż nie ma tu ukierunkowania czytelnika na jedną wizję wydarzenia historycznego. Ciekawe są refleksje autora dotyczące np. kultury w końca XX wieku w Polsce:


W niepodległej i demokratycznej Polsce początku nowego tysiąclecia trwał kryzys tożsamości. Obserwowano ogromne braki w świadomości obywatelskiej: ignorowanie potrzeby dobra wspólnego, popularność przekonania, że można stale brać ze wspólnego więcej, niż się daje, a nawet że to wspólne nie ma w ogóle konkretnego wymiaru, negację powszechnych norm postepowania w myśl porzekadła ,,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia’’, a także brak wyczucia hierarchii ważności różnych celów i logicznej spójności poglądów

Lektura Historii Polski 1914-2015, ze względu na niemal maratoński dystans jaki musi przemierzyć czytelnik żeby poznać wszystkie jej etapy oraz sposób podania wiedzy może stanowić ciekawą odkrywczą wyprawą i pozwolić wyrobić w gąszczy informacji możliwie najszersze horyzonty i światopoglądy.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017
Link: https://ksiegarnia.pwn.pl/Historia-Polski-1914-2015,724913936,p.htmlBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.