Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Ja Klaudiusz

2006-04-09 | Autor: Paweł Bąkiewicz
Fikcyjna autobiografia "Ja, Klaudiusz" jest pierwszą częścią dyptyku poruszającego temat imperium rzymskiego w okresie wczesnego cesarstwa (drugą jest "Klaudiusz i Messalina"). Opisuje ona krwawe czasy obalenia republiki i wprowadzenia nowej formy władzy - pryncypatu.

Robert van Ranke Graves oparł swoją książkę o wieloletnie studia nad wiekami starożytnymi. Dzięki temu pozycja "Ja, Klaudiusz" jest niezwykle dokładna, pełna trafnych dygresji i anegdot jeśli spojrzeć na nią przez pryzmat wiedzy historycznej. Czasem nawet zawiłości genealogiczne mogą doprowadzić do perturbacji, dlatego zachęcam do przyswojenia sobie chociażby podstawowych informacji na temat tamtego okresu; okaże się to niezwykle pomocne podczas czytania.

"Ja, Klaudiusz" jest lekturą niezwykłą, napisana pewnym piórem historyka, jednakże nie mającą nic wspólnego z monotonnym, podręcznikowym schematem. Autor w żywy i ciekawy sposób opisując wydawałoby się mało pociągające fakty historyczne, wykazał się prawdziwym kunsztem literackim. Prócz tego w pozycji "Ja, Klaudiusz" zawarty jest obraz mechanizmu dochodzenia do władzy; gdzie nie ma miejsca na sentymenty, a chlebem powszednim jest trucicielstwo najbliższych. Klaudiusz przeżył w tym cynicznym świecie intryg i bezwzględności tylko dlatego, gdyż większość uważała go za niespełna rozumu kuternogę, który nie stanowi żadnego zagrożenia w szalonym pędzie po władzę i bogactwa. Podczas gdy reszta rodziny "wyrzynała się" wzajemnie, Klau-Klau-Klaudiusz (jak go określano z powodu problemów z wymową) żył bezpieczny, z czasem zrozumiawszy powód zgonów nobilów i pretendentów do władzy, sam dokładał starań, aby opinia o jego zdolnościach była negatywna. W zaskakującym zakończeniu obejmuje najwyższy urząd w państwie - zostaje cesarzem.

Robert Graves uczestniczył w I wojnie światowej jak i przeżył drugą. Był znany również z wierszy o przesłaniu pacyfistycznym. Z tych względów można wywnioskować, że "Ja, Klaudiusz" nie tylko jest wspaniałym dziełem o imperium rzymskim, ale żywą metaforą czasów w których Graves żył, czasów kiedy totalitaryzm wypierał idee demokracji, gdzie pojęcie praw człowieka zostało wymazane spośród haseł słownikowych.

"Ja, Klaudiusz" jest perfekcyjnie napisaną powieścią historyczną dla miłośników historii, jak również dla osób których wiedza historyczna obejmuje jedynie datę bitwy pod Grunwaldem.


Ocena: 9/1011 celnych komentarzyDodaj komentarzStrona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.