Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Jaruzelski życie paradoksalne

2015-06-18 | Autor: Wioletta Łopatowska

Pomimo, że miął już rok od śmierci Wojciecha Jaruzelskiego, jego osoba budzi nieustannie wiele emocji, a dyskusji o życiu i decyzjach generała nie da się szybko zamknąć. Publicysta Mariusz Cieślik oraz polityk i historyk Paweł Kowal są autorami biografii Wojciecha Jaruzelskiego. Jest to kompletna biografia stanowiąca nie tylko opowieść o polityku, ale i o człowieku. Autorzy szczegółowo opisują dzieciństwo Wojciecha Jaruzelskiego, losy jego zacnej ziemiańskiej rodziny i edukację w endeckim środowisku. Opisy syberyjskiego zesłania bohatera książki, ciężkiej pracy w chłodzie i głodzie budzą w czytelniku współczucie. To w tym okresie późniejszy generał doznał schorzenia oczu i zaczął nosić ciemne okulary. Czy to ten trudny okres sprawił, że Jaruzelski już jako przedstawiciel komunistycznych elit żył w przekonaniu, że Rosji należy się bać? Czy to te doświadczenia spowodowały zaprzeczenie swoim korzeniom, wierze katolickiej i tożsamości? I wreszcie jak udało się Jaruzelskiemu zrobić tak błyskawiczną karierę w aparacie wojskowym i partyjnym PRL?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale autorzy nie mają wątpliwości, że Wojciech Jaruzelski to wielki karierowicz i oportunista. Okres spędzony na zsyłce syberyjskiej to niewątpliwie tragiczny epizod z życia rodziny Jaruzelskich, ale nie może on usprawiedliwiać jego politycznej roli. Autorzy postrzegają go jako namiestnika rosyjskiego w Polsce dla którego władza była celem samym w sobie. Jednocześnie dostrzegają fenomen pokazujący jak długo można utrzymać się przy władzy. Rozpoczynając komunistyczną karierę Jaruzelski wyretuszował w życiorysie swoje korzenie i przetrwał cały komunizm. Wrócił do ukrywanych rozdziałów swojego życiorysu po transformacji ustrojowej i otrzymał stanowisko prezydenta. Niewątpliwie pomogli mu w tym specjaliści od propagandy, którzy zbudowali mit postaci kontrowersyjnej. Postaci, która musi podejmować dramatyczne decyzje. To spowodowało, że pomimo wprowadzenia stanu wojennego, czy wydania zgody na użycie broni przeciwko cywilom – w ocenie części Polaków jawi się pozytywny obraz jego postaci. Taka zdolność do robienia kariery w każdym czasie jest niewątpliwie wyjątkowa i nie posiadł jej żaden inny przywódca komunistyczny w Europie. Postać Jaruzelskiego jest związana z najważniejszymi wydarzeniami naszej najnowszej historii - komunizmem, krwawo tłumionymi strajkami, wprowadzeniem stanu wojennego aż do prezydentury w częściowo wolnej Polsce. Decyzje będące udziałem generała dotyczyły całego narodu, dlatego dyskusje dotyczące Wojciecha Jaruzelskiego są wciąż gorące:


Jaruzelski to temat, na który opinie ma każdy Polak. Chociaż generał umarł, spory o ocenę jego postawy życiowej i polityki nie milkną, mimo że 13 grudnia 2014 roku przed domem Jaruzelskiego na ulicy Ikara nie zapłonęły znicze. Pierwszy raz od 1993 roku pod oknami willi na warszawskim Mokotowie nie odbyła się demonstracja pod hasłem rozliczenia ludzi odpowiedzialnych za ofiary stanu wojennego. Teraz najważniejszego z nich, Wojciecha Jaruzelskiego, rozliczyć może już tylko historia

Z tych względów pewnie i to biografia wywoła kontrowersje i dyskusje, więc tym bardziej warto się z nią zapoznać by poznać więcej danych o tej kontrowersyjnej postaci, a przy okazji prześledzić co działo się na szczytach władzy od wybuchu wojny do okresu transformacji. Dodam jeszcze, że autorzy zamieścili w książce fotografie z różnych okresów życia Wojciecha Jaruzelskiego.


Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2015

Stron: 416

Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6180,Jaruzelski-Zycie-paradoksalne

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.