Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Juliusz Cezar kontra Rzym

2007-02-28 | Autor: Piotr Radziejewski
I w. p.n.e. to jeden z najciekawszych okresów w historii Rzymu. Były to czasy zwycięstw i ekspansji, ale jednocześnie republikę zaczęły dotykać problemy wewnętrzne. Miały miejsce niepokoje społeczne, bunty niewolników, rywalizacja ambitnych przywódców, a w końcu wojny domowe. Te właśnie wydarzenia prowadzące do upadku ustroju republikańskiego i powstania cesarstwa są tematem książki Toma Hollanda.

Rozpoczynając od krótkiego opisu wcześniejszych dziejów Rzymu oraz jego ustroju, autor dochodzi do czasów początku walk o władzę w państwie. Ten okres, aż do śmierci Augusta jest bardzo szczegółowo opisany. Książkę najprościej byłoby nazwać historią polityczną Rzymu w I w. p.n.e., ale jest ona czymś więcej. Holland nie tylko opisuje te czasy, stara się też dać odpowiedź na pytanie dlaczego republika upadła, dlaczego Rzymianie poddali się autokratycznej władzy i nie bronili dawnego ustroju. Bardzo ciekawe są jego rozważania, gdy porównuje republikański Rzym i USA, jedyne demokratycznie rządzone państwa w historii, które stały się wielkimi mocarstwami i osiągnęły dominującą pozycję w świecie. „Juliusz Cezar kontra Rzym” to również wciągająca, świetnie napisana opowieść o wojnach, intrygach, spiskach oraz wielkich postaciach – Mariuszu, Sulli, Cyceronie, Pompejuszu, Krassusie, Cezarze. Wiele dowiadujemy się nie tylko o polityce, ale i życiu codziennym zwykłych Rzymian, ich zajęciach i problemach oraz stosunku do ówczesnych wydarzeń. Duża ilość szczegółów, liczne ciekawostki i barwne opisy sprawiają, że historia ożywa przed czytelnikiem (ten często nadużywany zwrot w przypadku książki Hollanda jest jak najbardziej na miejscu).

„Juliusz Cezar kontra Rzym” to jedna z najlepszych wydanych ostatnio książek historycznych (otrzymała prestiżową nagrodę The Hessell-Tiltman Prize) i naprawdę warto ją przeczytać. Polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym starożytnym Rzymem.7 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-03-04
Bardzo dobrze napisany artykuł, już on sam zachęcił mnie do przeczytania tej książki.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-08
Mimo, że Rzym to nie jest moja działka, sądzę, że sięgnę po tę książkę. Wydaje się być ciekawą pozycją. Szczególnie intryguje mnie to porównanie do USA do Rzymu. Lecę do księgarni!!! Zaraz wracam :D
Użytkownik


Dodano: 2007-08-12
Wspaniała książka.Napisana w sposób,który nie pozwala oderwać się od książki. Polecam ją wszystkim maniakom Starożytności.Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.