Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Karol Muchowicz. Wynalazca zamka typu Yale

2016-11-23 | Autor: Małgorzata Wołoch

„Karol Muchowicz. Wynalazca zamka na płaski klucz typu Yale” to druga powieść historyczna Małgorzaty Machnacz – Zarzecznej z cyklu pt. „Saga rodu Muchowiczów” (pierwsza część nosi tytuł „Felix Muchowicz. Restaurator i kupiec warszawski z XIX wieku”). Autorka w interesujący sposób przenosi czytelnika w sam środek Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Z jednej strony mamy do czynienia z okresem bujnego rozkwitu przedsiębiorczości, z tzw. „piękną epoką”, z „wiekiem żelaza i pary”, z drugiej zaś - zwiększający się odsetek ludzi ubogich, wypacza wspomniane wyżej „piękno”. To nie tylko czasy panującej wówczas żałoby narodowej, będącej pokłosiem klęski powstania styczniowego, ale i czasy rosnącej w siłę antycarskiej opozycji i wychodzących na ulice socjalistów i rewolucjonistów.

Tytułowy bohater, pradziadek Machnacz – Zarzecznej, był synem Felixa i Karoliny z Duninów Muchowicz. Wysoki, postawny, przystojny mężczyzna o „przenikliwych oczach” oraz „postawie, spojrzeniu i gestach wielkopańskich”. Mąż Ludwiki z domu Bornholtz, określany mianem bon vivant (człowiek lubiący i umiejący się bawić, niezwykle towarzyski). Wynalazca, restaurator, piwowar, wspierający młodych, dobrze zapowiadających się artystów. Za przykład niech posłuży Wacław Piotrowski, który naszkicował jego portret na łożu śmierci. Karol Muchowicz zaprojektował zamek na płaski klucz typu yale. „Datę pierwszeństwa” wynalazek uzyskał w Stanach Zjednoczonych 24 kwietnia 1902 roku, natomiast został opatentowany dwa lata później. Nazwisko Muchowicza, jako twórcy owego zamka, było znane także w Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Przedwczesna śmierć (zmarł w wieku 56 lat), nie pozwoliła mu jednak cieszyć się z osiągniętego sukcesu.

Małgorzata Machnacz - Zarzeczna z wielką pasją odtwarza zarówno historię swojej rodziny, jak i historię Polski, a konkretnie dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej Warszawy. Należy przede wszystkim podkreślić ogromny wysiłek włożony przez autorkę
w rekonstrukcję drzewa genealogicznego, zebranie archiwalnych dokumentów, listów, metryk. W powieści obok postaci historycznych pojawiają się również postaci fikcyjne, które uatrakcyjniają narrację. Dodajmy, iż książka opatrzona jest w fotografie przedstawiające członków rodziny Muchowiczów, ilustracje oraz zabawne cytaty z satyrycznego pisma „Mucha” (wydawane w Warszawie w latach 1868-1939; 1946-1952; swoje pierwsze teksty literackie publikował w nim Aleksander Głowacki/Bolesław Prus), czyniące ją znacznie ciekawszą. „Karol Muchowicz. Wynalazca zamka na płaski klucz typu Yale” to utwór barwnie przedstawiający losy mężczyzny, który przejął po swym ojcu smykałkę do interesów oraz jego najbliższych, na tle okresu przełomu wieków.
Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
Stron: 164
Link: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=karol_muchowicz_wynalazca_zamka_na_plaski,drukBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.