Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Kat Hitlera

2013-10-13 | Autor: Wioletta ŁopatowskaWybitny historyk II wojny światowej, wykładowca na uniwersytetach Princeton i Harvard – Robert Gerwarth, podjął się niełatwego zadania przedstawienia postaci wzorowego narodowego socjalisty, nazwanego przez Tomasza Manna ,,katem Hitlera’’, określanego też jako ,,Archanioł zła’’, ,,Błąd bestia’’ czy ,,Rzeźnik z Pragi’’. Postacią tą jest Reinhard Heydrich powszechnie uznawany za jednego z największych oprawców XX wieku, odpowiedzialnego za jedne z najokrutniejszych zbrodni nazistowskich.

Reinhard Heydrich podczas pracy, rok 1934.

Autor rozpoczyna biografię Reinharda Heydricha od opisu zamachu na życie nazisty dokonanego w dniu 27 maja 1942 roku w Pradze. O ile okoliczności i konsekwencje tego zamachu jak i sensacyjne opisy życia Reinharda Heydricha były przedmiotem prezentacji filmowych i literackich, brak było dotychczas na rynku wydawniczym próby obiektywnej naukowej biografii obejmującej całe życie tej postaci nazistowskiego aparatu terroru. Biografia opiera się na bardzo licznych materiałach źródłowych, z którymi historyk zapoznawał się przez kilka lat w różnych częściach świata (przypisy i bibliografia zajmują 161 stron książki). Książka zawiera również bogaty indeks oraz dokumentację zdjęciową.

Reinhard Tristan Eugen Heydrich urodził się 7 marca 1904 roku w Halle. Jego ojciec Bruno Heydrich był kompozytorem, śpiewakiem operowym oraz założycielem i pierwszym dyrektorem konserwatorium w Halle, a matka Elisabeth uczyła gry na pianinie. Młody Reinhard od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie i skrzypcach. W wieku zaledwie 6 lat wraz z ojcem występował w wystawianym w Teatrze Miejskim w Halle przedstawieniu ,,Pierścienia Nibelunga’’. Zamiłowanie do muzyki romantycznej, zwłaszcza opery Wagnerowskiej towarzyszyło Reinhardowi, przez całe życie. Katolicka rodzina Henrichów cieszyła się wysoką pozycją społeczną i dysponowała znacznymi środkami finansowymi. Rodzina uczestniczyła w mszach katolickich, zachęcała dzieci do aktywności fizycznej; pływania, żeglarstwa, jazdy konnej i szermierki spędzając wakacje nad Bałtykiem. Reinhard kontynuował naukę w gimnazjum osiągając oceny powyżej średniej, z pasją czytał powieści detektywistyczne, uczył się języków obcych. Wybuch I wojny światowej zachwiał ustabilizowaną sytuacją ekonomiczną rodziny 10-letniego wówczas Heydricha, który tak jak i inni przedstawiciele pokolenia młodzieży wojennej doświadczył również przeżyć w związku z burzliwymi latami powojennymi, hiperinflacją i niemocą społeczną. W tym też czasie Heydrichowie przywiązywali duże znaczenie do dementowania pogłosek o domniemanym żydowskim ich pochodzeniu, które brały się z zamieszczenia w ówczesnej encyklopedii muzycznej sugestii, że Bruno Heydrich jest kompozytorem żydowskim. Informację taką rozpowszechniał uczeń wydalony z konserwatorium, jako akt zemsty. Pomimo usunięcia tego zapisu z encyklopedii, po wygranej sprawie sądowej o zniesławienie, plotki takie krążyły dalej zwłaszcza po tym jak jeden ze stryjów matki Reinharda ożenił się z węgierską żydówką. Rodzina Heydrichów przywiązywała wagę do demontowania pogłosek o swoim rzekomym żydowskim pochodzenie nie ze względu na osobiste relacje z żydowskimi mieszkańcami Halle, czy też z powodu antysemityzmu, ale z powodu narastającego ogólnego klimatu niechęci wobec Żydów. Wobec tego powszechnego choć utajonego antysemityzmu w protestanckim Halle, insynuacje, że jest się Żydem mogła mieć szkodliwe następstwa, gdyż już wówczas można było odnaleźć przejawy wrogości wobec Żydów na scenie politycznej.

Heydrich z żoną. Zdjęcie wykonane dzień przed zamachem.

Po uzyskaniu wiosną 1922 roku świadectwa maturalnego Reinhard zdecydował się na karierę wojskową w marynarce wojennej. W dniu 1 lipca 1928 roku został awansowany do stopnia porucznika. Ani wcześniej ani też jako oficer marynarki wojennej, Heydrich nie prezentował postawy nacjonalistycznej i powstrzymywał się od aktywności politycznej.

Wielki punkt zwrotny w jego życiu nastąpił wiosną 1931 roku, kiedy to zwolniono go ze służby wojskowej wskutek złamania obietnicy małżeńskiej i kiedy to jego dymisja zbiegła się w czasie ze spotkaniem z jego przyszłą żoną Liny von Osten, która była żarliwą nazistką i przekonała go do ubiegania się o stanowisko w małej, choć elitarnej formacji Heinricha Himmlera - SS, które otrzymał. Do wybuchu wojny Heydrich wziął udział w akcjach, którymi zbudował swoją pozycję. Potrafił skutecznie zastraszyć polityków w Bawarii, która była najbardziej opozycyjnie nastawiona do Hitlera, na jego rozkaz razem z Himmlerem kierował rzezią członków SA w Berlinie, aktywnie uczestniczył w wydarzeniach nocy kryształowej kiedy w całym kraju doszło do pogromu Żydów, jak również przygotował prowokację gliwicką, czyli napaść na niemiecką stację radiową. Jego starania dla reżimu zostały docenione – awansował 27 września 1939 roku zostając szefem Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Po zajmowaniu przez okupację niemiecką Austrii, Czechosłowacji a później Polski i w innych podbijanych krajach - Heydrich kierował Grupami Operacyjnymi, które mordowały tych, których Niemcy uznawali za niepożądanych. Liczby ich ofiar nie sposób podać, ale szacuje się że wymordowały 900tys Żydów. Po agresji na ZSRR Heydrich otrzymał nominację na wszechwładnego namiestnika Hitlera w Protektoracie Czech i Moraw, który miał za zadanie złamać czeski ruch oporu i zapewnić armii dostawy z fabryk czeskich.

Zarówno pełniąc funkcję namiestnika jak i jako szef Policji Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Gestapo oraz główny autor planu ,, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej’’ Reinhard Heydrich był postrzegany jako jeden z najbardziej okrutnych i niebezpiecznych nazistów, który odegrał kluczową rolę w złożonym systemie władzy III Rzeszy.

Autor biografii przedstawił nam postać Heydricha osadzoną w szerszym kontekście, bez interpretowania historii czy ulegania łączenia roli historyka i prokuratora jak podczas procesu nad zbrodniarzem wojennym. Ta ciekawa publikacja umożliwia nam wyraźne spojrzenie na niektóre z najmroczniejszych aspektów okupacji hitlerowskiej takie jak tworzenie nazistowskiego państwa policyjnego, procesy decyzyjne, które doprowadziły do Holocaustu czy też wzajemne powiązania pomiędzy polityką antyżydowską i germanizacyjną. Na poziomie bardziej osobistym przypadek Reinharda Heydricha ilustruje historyczne okoliczności, w jakich młodzi ludzie z ,,normalnych’’ rodzin mogą stać się politycznymi ekstremistami, zdeterminowanymi, aby stosować skrajną przemoc w celu realizacji utopijnych fantazji o radykalnej zmianie świata. Książka nie daje odpowiedzi na pytanie skąd bierze się zło, jak dojrzewa czy w końcu jak zmienia człowieka. Autor drobiazgowo opisując życie Heydricha pokazując jego przemianę z inteligentnego, zdolnego i prowadzącego swobodny tryb życia marynarza w człowieka, który stał się uosobieniem zła, daje wskazówki gdzie należy szukać przyczyn tego przeobrażenia, pozostawiając odpowiedzi czytelnikowi.

Kontrowersyjna jest również postać Liny Heydrich i jej losów powojennych, ale to już poznacie czytając książkę Roberta Gertwartha.

Warto przeczytać, lektura godna polecenia!.


Informacje dodatkowe


Autor: Robert Gerwarth
Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik
Tytuł oryginału: Hitler’s Hangman-The Life of Heydrich
Wydawnictwo: http://www.esprit.com.pl/
Wydanie I, Kraków 2013
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.