Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Królestwo za mgłą

2017-04-11 | Autor: Wioletta Łopatowska
"Królestwo za mgłą" to wywiad rzeka dziennikarza i współautora książek Michała Wójcika z Zofią Posmysz, autorką takich poruszających powieści jak sfilmowanej "Pasażerki", czy "Wakacji nad Adriatykiem".

Tym razem autorka opowiada również o życiu za kratami. Jest to historia życia naznaczonego jej obozowym doświadczeniem. Poszczególne rozdziały tej książki to rozmowy z dziennikarzem, w których autorka opisuje kolejne tematy nawiązujące do określonych etapów z jej życia. Osobiste przeżycia Zofii Posmysz, która trafiła do obozu koncentracyjnego mając zaledwie dziewiętnaście lat. Szczera, pełna refleksji opowieść o tym, skąd tak młoda kobieta czerpała siłę przetrwania w nieludzkich obozowych warunkach.

Żeby przetrwać trzeba było przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

Tak właśnie niejednoznacznie, autorka dostrzega oprawców, nie usprawiedliwiając ich czynów, ale mówiąc że jeśli któryś z esesmanów ma jakieś ludzkie odruchy, to dla więźniarek nie wszystko do końca było stracone. Opowieści autorki mówią o tym, czego doświadczyła w okresie swojego uwięzienia i jak to później wpłynęło na jej życie. Nie jest to opowieść łatwa, bo nie stanowi fikcji literackiej. Opowiada o autentycznych wydarzeniach i przeżyciach i bohaterki, nawet tak trudnych jak eksperymenty medyczne czy marsz śmierci.

Wstrząs i szok wywołany zaistniałą sytuacją powodują, że obozowego świata nie można ogarniać ludzkim umysłem, stąd pomysł na opowiedzenie o Auschwitz jak o królestwie z baśni. Pomysł ten, który użyła autorka jako tytułu książki podsunęła jej obozowa koleżanka Ptaszka.

Obóz to było Królestwo. Wieże strażników to wieże zamkowe. Strażnicy na wieżach to rycerze. Może to rozbrajało grozę. Może łatwiej jej było tę lagrową rzeczywistość oswajać.

Tytułowa mgła to dym z komina, który ze względu na wilgoć -
"nie leciał w górę, ale opadał na ziemię. I tak wisiał – jak mgła – między barakami."

Czytając te pełne grozy przeżycia zastanawiamy się, jak w ogóle można przetrwać coś tak potwornego. Jednocześnie z każdą stroną tej opowieści jesteśmy pełni podziwu, szacunku dla młodej dziewczyny, która nie dała się zmienić tymi okrutnymi przeżyciami. Dziewczyny, która nie przestała w tych trudnych warunkach marzyć nie tylko o przeżyciu, ale i o normalnym życiu, a nawet o miłości. Autorce pomagały w tym też grypsy, które dostawała w obozie od mężczyzny.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przebogate w wydarzenia życie Zofii Posmysz , zostało w szczególny sposób naznaczone przez pobyt w obozach. W obozach , w których upokarzano więźniów i dobijano w nich resztki człowieczeństwa. Zachowanie życia w takich warunkach nie jest łatwe. Równie trudne jest postrzeganie przez autorkę w oprawcach ludzi i świadomość, że wielu z nich pracowało w obozach dlatego, że musieli, bo nie mieli innego wyjścia, a nie dlatego że chcieli.

Kolejna książka Zofii Posmysz to przejmująca literatura obozowa. Przekaz zapamiętanych przez aktorkę wydarzeń, refleksji i przeżyć, niezwykle szczera i wzruszająca relacja świadka tych wydarzeń. Książka ważna, stanowiąca świadectwo tych, którzy przeżyli obozowy koszmar, mocna w odbiorze przestroga oraz przyjemność bliższego poznania ciekawej postaci jaką jest autorka.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017
Stron: 320
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68257,Krolestwo-za-mglaBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.