Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Łowcy niewolników

2017-04-11 | Autor: Wioletta Łopatowska
Tym razem polecamy pozycję dla miłośników wczesnego średniowiecza. Zanim przejdziemy do fabuły zwrócimy uwagę na zawarte w książce niesamowite opisy. Autor Grzegorz Kochman jest znawcą kultury materialnej i duchowej dawnych Słowian i Wikingów. Zainteresowania te świetnie wykorzystał w powieści. Znajdziemy tu dokładne opisy obyczajowości i detali z życia codziennego. Poznamy też świetnie opisane sceny batalistyczne, szczegółowe opisy wyglądu wojów, ale i niesamowite opisy przyrody. Opisy scen walki są bardzo krwawe i brutalne, co w połączeniu ze wszystkimi opisanymi detalami daje bardzo mocne wrażenia podczas lektury. Sporo też jest bohaterów różnych narodowości – Niemców, Czechów, z którymi walczą Polacy pod wodzą Bolesława – późniejszego króla Chrobrego. W rozpoznawaniu poszczególnych postaci bardzo pomaga umieszczony na pierwszej stronie indeks bohaterów książki. Są też walczący dla łupów i niewolników Wikingowie. Wśród tego zamieszania żyje sobie zupełnie spokojnie u boku żony Mileny nasz bohater – kmieć Jasza. Pewnego razu nieświadom nadchodzącego niebezpieczeństwa wybiera się na polowanie. W tym czasie jego dom zostaje splądrowany, żona porwana, a reszta domowników zabita.
Jasza zamarł. Jego serce waliło jak oszalałe, a ciało zupełnie zesztywniało. Osunął się na kolana. Tępym wzrokiem patrzył, jak Wieleci szarpią Milenę, jak odchodzą w dal, zabierając ze sobą Wichnę, jak podpalają dom i jak w płomienie wrzucają ciała jego ojca i synów.To krwawe wydarzenie jest wprowadzeniem do dalszej fabuły. Dość odważny, ale raczej zwykły kmiotek będzie walczył, krążył miedzy nieprzyjaciółmi by wyzwolić żonę z niewoli. Dotychczas strzelał nieźle z łuku tylko do zwierzyny, by wyżywić rodzinę. Teraz nie może trzymać się z daleka, musi wejść do całego zamieszania. Jego celem jest uratowanie ukochanej toteż ruszy na jej ratunek pomimo, że jest wprawiony w wojennym rzemiośle. Determinacja w spełnieniu tego celu doprowadzi go na różne fronty, będzie walczył u boku Bolesława przeciwko cesarzowi Ottonowi II uczestnicząc w oblężeniu Niemczy, dotrze też do osady Wikingów.

Akcja toczy się wartko, bo jest to nie tylko historyczna powieść ale i książka z gatunku przygodowych i batalistycznych. Autor dodaje do fabuły wątki historyczne i posługuje się językiem z epoki. Powieść jest niezwykle barwna i świetnie oddaje prawdę historyczną tych trudnych czasów.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2017
Stron: 464
Link: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=lowcy_niewolnikow,drukBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.