Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Miłość w starożytnym Egipcie

2007-01-03 | Autor: Brygida SobieskaKsiążka, skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, ukazuje pewien aspekt staroegipskiej kultury rzadko poruszany w literaturze popularnonaukowej, mimo że niezwykle istotny. Miłość i zarazem seks (Egipcjanie nie uważali go za coś z natury grzesznego, chociaż ich obyczajowość bynajmniej nie była pod tym względem pozbawiona norm etycznych) zajmowały wiele miejsca w życiu ówczesnych mieszkańców kraju nad Nilem. Religia egipska znała liczne bóstwa opiekujące się głównie (lub nawet wyłącznie) tą dziedziną egzystencji. Mówiły o niej poezja, opowiadania, teksty mądrościowe, znamy ją z reliktów korespondencji. Wiersze, nauki mędrców i listy przekazują nam fascynujący obraz miłości młodych zakochanych, miłości rodzinnej, a także miłości postrzeganej jako niszcząca, groźna namiętność, mówią też sporo o kobiecie i o tym, jak widziano wówczas jej rolę oraz pozycję społeczną. Możemy także dowiedzieć, jak Egipcjanie usiłowali zjednać sobie wzajemność czarami, zaklęciami czy innymi praktykami magicznymi. Każdy miłośnik kultury starożytnego Egiptu znajdzie tu coś interesującego.

Książka jest popularno-naukową próbą odpowiedzenia na pytanie, jak kochali, jak postrzegali miłość mieszkańcy starożytnego Egiptu kilka tysięcy lat temu? Odpowiedź na to nie jest prosta. Trzeba się zdać na ogromną wiedzę naukowców i zawierzyć ich interpretacji poematów, mitów, reliefów, malowideł znajdujących się w grobach. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo ciekawe, mają wiele ukrytych znaczeń, pełne są aluzji i podtekstów. Działo się tak dlatego, że w grobach nie można było mówić o miłości fizycznej wprost, dlatego uciekano się do symboli. Na postrzeganie miłości ogromnie rzutowała religia i mity. Lecz to, co było wolno robić bogom nie zawsze było dopuszczalne dla ludzi. Tak na przykład było ze związkami homoseksualnymi, które nie były aprobowane społecznie, mimo że w mitach jest kilka odnośników do nich. W książce znajdziemy także to wszystko, co pośrednio łączy się z miłością i seksem. Szeroko omawiane są poematy, pieśni miłosne, a także zaklęcia mające opornego kochanka zmusić do miłości. Autorka również sporą uwagę poświęca modzie, sposobom spędzania wolnego czasu, instytucji małżeństwa. To podglądanie przez „dziurkę od klucza” miłosnego i seksualnego życia starożytnych mieszkańców Egiptu udało się autorce. Książka może nie jest zbyt imponująca objętościowo (200 stron), ale opisane aspekty życia miłosnego są ujęte kompleksowo i rzetelnie. Książkę powinni przeczytać wszyscy ci, którzy interesują się historią, a zwłaszcza dziejami starożytnego Egiptu. Historia to nie tylko wielka polityka, ale również wszystkie aspekty życia codziennego, a miłość przecież nieustannie towarzyszy człowiekowi, kształtując jego postawę wobec życia.2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
Ciekawy temat na książkę, nie powiem. O tym aspekcie życia Egipcjan nie wiem praktycznie nic, chyba tylko to, co przeczytałam na polskich stronach internetowych (a że mało, to już powiedziałam).
Użytkownik


Dodano: 2007-07-08
Interesujący temat, w książkach raczej niewiele poświęca mu się uwagi. Sądzę, że lepiej pozwoli zrozumieć symbolikę, wiersze i mity Egipcjan, którzy ogromna wagę przykładali do ciała.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.