Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Ogniste Wrota

2010-02-23


Steven Pressfield - Ogniste WrotaWśród kilku książek Stevena Pressfielda, specjalizującego się w Starożytności, głównie Grecji, na szczególną uwagę zasługuje pozycja „Ogniste Wrota”. Jest to historia słynnej Bitwy pod Termopilami, wzoru odwagi, poświęcenia ojczyźnie, a nade wszystko heroizmu. Autor przedstawia świat widziany oczami dorastającego chłopca, a następnie mężczyzny - Kseonesa, który dostawszy się w ręce przeciwnika w czasie bitwy z Persami, na życzenie władcy Persji - Kserksesa, zaczyna opowieść swego życia.

Historię rozpoczyna w czasach, kiedy jest jeszcze małym chłopcem. Za sprawą barbarzyńskiego napadu wojowników z Argos, zostaje brutalnie pozbawiony rodziny, oraz swojej małej Ojczyzny, rodzinnego Astakos. Wraz z ocalałym niewolnikiem swego ojca i kuzynką przez kilka lat ukrywa się w porośniętych lasami górach. Tam dojrzewa do decyzji, iż powinien znaleźć nowe miasto, któremu mógłby służyć. Wyrusza zatem w drogę, której celem staje się od dawna już upragniony, nieśmiertelny Lacedemon, będący odwiecznym wrogiem pogromców jego miasta. Kolejne strony książki dostarczają czytelnikowi rozmaitych wiadomości: od organizacji wojska, a przede wszystkim metod szkolenia młodych wojowników, przez relacje panujące w Sparcie, po nieformalne powiązania i siłę oddziaływania kobiet na politykę. Z odpowiednim wyobrażeniem o wojskowości Lacedemonu i uczuciach jakie noszą w sobie poszczególni bohaterowie, wyruszamy wraz z trzystu wybranymi przez króla Spartanami w drogę. Uwieńczeniem jej ma być heroiczna i nieunikniona śmierć w wojnie z mającymi ogromną przewagę Persami. Śmierć była pewna także dlatego, iż w mniemaniu honorowych Spartan powrót z pola bitwy mógł nastąpić jedynie „z tarczą albo na tarczy”.

Po lekturze „Ognistych Wrót”, nawet niespecjalizującemu się w Starożytności czytelnikowi, pozostaje w umyśle przede wszystkim obraz doskonałego kunsztu i precyzyjnej organizacji spartańskich wojsk. Owo wyobrażenie sprawia, że inne lektury lub ich ekranizacje są automatycznie porównywane do posiadanej już wizji. Zazwyczaj brutalne metody przedstawione w książce, kształtowały charakter jeszcze małych chłopców, a późniejszych wojowników. Prócz waleczności mężczyzn, autor nie umniejszył także wspomnianej już roli kobiet w życiu miasta. Lacedemonki to kobiety dumne, z wysokim poczuciem własnej godności, przyjmujące z pokorą, ale bez uzewnętrzniania uczuć, życiowe tragedie, takie jak śmierć męża czy niekiedy nawet kilku synów podczas bitwy. Z ust żony Dienekesa, jednego z trzystu, pada stwierdzenie jakoby miastem rządziły w rzeczywistości kobiety, czego autor także daje potwierdzenie.

Nieprzeciętny pisarski kunszt Stevena Pressfielda sprawia, że bez większego wysiłku ze strony odbiorcy przenosimy się do świata Sparty. Nie przytłacza wielość imion postaci, starożytnego nazewnictwa miast czy przedmiotów. O ile w stosunku do losów poszczególnych wojowników autor mógł pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji, to co do faktów historycznych bitwy pod Termopilami pozostał wierny. Zręcznie ukazał nieporównywalną przewagę wojsk perskich nad greckimi, topografię pola starcia oraz opisał każdy z trzech dni najsłynniejszej bitwy drugiej wojny perskiej.

Podsumowując, chciałabym jeszcze raz podkreślić, iż teza, jakoby książka „Ogniste Wrota” zasługiwała na miano szczególnej, jest niewątpliwie słuszna i uzasadniona. Niewielu bowiem pisarzom, udaje się ta nie łatwa sztuka przedstawienia złożonych faktów i składających się na nie okoliczności, jakie były udziałem wielkiej starożytnej historii.
Czytelnikowi znającemu się na wojskowości ówczesnej Grecji, lektura książki Pressfielda pozwoli na porównanie jej wartości merytorycznej do innych pozycji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Jeśli zaś sięgnie po nią laik w poruszanym temacie, z pewnością nie pozostanie obojętny na zdobytą wiedzę i skłoni go to do sięgnięcia po inne pozycje tego autora, bądź książki o podobnej tematyce.5 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2010-04-20
Witajcie!
Poszukuję tej książki w celu zakupu.Pomóżcie.
Jeśli ktoś ma ja na sprzedaż napiszcie mi o tym.Z góry dziękuje ;-)
Gość


les-dan
Dodano: 2010-04-23
jest do kupienia przez Internet cena 16,50 PLN; jednak jak przeglądnąłem notkę wydawcy nie mam pewności ile prawdy historycznej jest w książce, trzeba ja najpierw przeczytać; szukając opisu zdarzeń związanych z Termopilami przeczytałem Dzieje Herodota i stąd moje wątpliwości
Użytkownik


Dodano: 2010-05-08
Witaj!
Dzięki za oddzew i dobre chęci, ale ani na allegro ani nigdzie gdzie szukałam w internecie nie znalazłam jej jako pozycji do kupienia :-(
Gość


Spartan
Dodano: 2010-08-08
Przeczytałem książkę jest OK! Autor musiał mieć bardzo dużą wiedzę na temat historii walk,Sparty, realiów życia i co mi się najbardziej podobało dużą wiedzę i spostrzegawczość na temat relacji koszarowych. Książka momentami jest brutalnie prawdziwa. Dziś historycy (Kulesza)próbują złagodzić dzieje Sparty jednak mimo wszystko widząc i obserwując życie koszarowe w Ludowym Wojsku Polskim w latach 80 jestem przekonany że Spartiaci mogli wytworzyć system o wiele brutalniejszy z dzisiejszego punktu widzenia niż nam się to wydaje. Trzymajmy się tego co pisał Herodot i Plutchar.
Gość


Gaspar
Dodano: 2012-02-16
Witam
rowniez poszukuje tej ksiazki jednak ani na allegro ani na innych ogloszeniach nie moge jej znalezc. Jesli ktos wie gdzie mozna ja nabyc bede bardzo wdzieczny
Pozdrawiam

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.