Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Ramzes - bitwa pod Kadesz

2009-12-10 | Autor: Aneta Kmita


RAMZES (AUT. CHRISTIAN JACQ) – BITWA POD KADESZ

Ramzes II Wielki – jeden z najsłynniejszych faraonów egipskich. Panował jako trzeci król z XIX dynastii, w okresie Nowego Państwa. Był synem faraona Setiego i królowej Tuji. Jego panowanie było dla Egiptu okresem dobrobytu, swoistym „złotym wiekiem”. Ramzes przewyższył swoich poprzedników swoimi dokonaniami, zwłaszcza w dziedzinie architektury – wznosił głównie kompleksy świątynne (w tym jedna z najwspanialszych świątyń – Ramesseum – Świątynia Milionów Lat) i budowle, a nawet całe miasta ( np. Pi-Ramzes) ku powiększeniu chwały i potęgi państwa. Szczególną uwagę przykuwa ich liczba i wielkość. Ramzes odbył również kilka wypraw wojennych (w tym należy przypomnieć sobie słynną bitwę pod Kadesz). Tymi przedsięwzięciami i swoim geniuszem zyskał miano „Wielki”.
Christian Jacq w mistrzowski sposób kontynuuje swoją opowieść o dalszych losach Ramzesa. Młody faraon staje przed problemem niezwykłej wagi: najazdu Hetytów na ziemie Egiptu. Czy Ramzesowi uda się stłumić bunt, jaki wybuchnął w protektoratach egipskich i wyeliminować w nich potężne wpływy hetyckie? Czy syn Setiego wygra walkę z hetyckim cesarzem Muwatallim? Czy armia egipska pod dowództwem faraona zdoła pokonać otoczone złą sławą i aurą wielkiej grozy wojska Hetytów? Jednak czytelnik znajdzie w tej pasjonującej powieści odpowiedzi także na inne pytania. Na barki Ramzesa spada bowiem nie tylko złowrogi obowiązek przygotowania swoich żołnierzy do wielkiej bitwy, lecz także przygniata go ciężar osobistego nieszczęścia. Jego żona Nefertari, królowa Egiptu, jest o krok od śmierci. Nieuchwytne, złowrogie moce ciemności wysysają energię i życie z ciała Wielkiej Małżonki Królewskiej. Z dnia nadzień płomień istnienia Nefertari jest coraz słabszy. Czy Ramzes zdoła ją ocalić? Jakby tego było mało, wokół egipskiego władcy roztacza się istna plątanina intryg, misternie uknutych przez spragnionych władzy i zemsty zdrajców, a hetycka siatka szpiegowska bezustannie działa na zgubę Egiptu. Czy młody człowiek, którego na tron wyniosło przeznaczenie, sprosta tym ciężkim próbom? Czy Ramzes zdoła rozerwać rozsnute wokół niego nici spisku? Czy przyjaźń i wierność jego przyjaciół przetrwa ciężkie czasy? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym tomie sagi o Ramzesie: Bitwa pod Kadesz.

Ta książka jest wspaniałą kontynuacją poprzedniej części. Pełna zwrotów akcji, nieoczekiwanych zdarzeń zaskakuje na każdym kroku. Napisana z rozmachem nie pozwala na oderwanie się od niej i przykuwa uwagę po ostatnią stronę. Napięcie, intrygi, niezwykłe sytuacje, elementy zaskoczenia, mnóstwo niebezpieczeństw towarzyszą czytelnikowi już od pierwszych kart tej historii. Piękne przedstawienia cudownych miejsc, godne zapamiętania uwagi i drobne refleksje są nutą wytchnienia i spokoju pośród opisów wojennej zawieruchy.

Polecam tę książkę gorąco. Jest to jeszcze jedna, niezwykła pozycja, która wyszła spod pióra Christiana Jacq. Czyta się ją z zapartym tchem. Kto weźmie tę książkę do ręki nie będzie mógł się od niej oderwać, dopóki nie dotrze do końca. Pasja autora udziela się czytelnikowi. Kto wcześniej nie znał dziejów Państwa Dwóch Ziem, po przeczytaniu dzieła Christiana Jacq, zakocha się wręcz w Egipcie i jego historii. Dalej, przenieśmy się jeszcze raz do Egiptu faraonów, Egiptu Ramzesa Wielkiego i dajmy się porwać wirowi zdarzeń tej niesamowitej opowieści.
"Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo - Homer"

Christian Jacq (ur. 28 kwietnia 1947 roku w Paryżu) – słynny egiptolog francuski, absolwent Sorbony, założyciel (wraz z żoną) Instytutu Ramzesa, jest jednym z najbardziej popularnych pisarzy. Jest autorem ponad 50 książek. Oprócz powieści, Jacq pisze też liczne opracowania historyczne i artykuły traktujące o kraju faraonów. Jest autorem m.in. słynnego cyklu o Ramzesie Wielkim. Postać tego faraona jest szczególnie bliska Christianowi Jacq.

Jacq swoją przygodę ze starożytnym Egiptem rozpoczął w wieku trzynastu lat, po przeczytaniu „Historii Starożytnej Cywilizacji Egipskiej” Jacquesa Pirenne'a. Zainspirowała go ona do napisania pierwszej powieści. Już w wieku osiemnastu lat napisał kilka książek. Jego dorobek został uznany w ponad trzydziestu krajach. Jego książki cieszą się niezwykłą wręcz popularnością.Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.