Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Śladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej Grecji

2014-04-16 | Autor: Rysiek Hałas
Książka Wojciecha Machowskiego wywołała we mnie mieszane uczucia. Niewątpliwie jest to książka interesująca, która śladami starożytnego podróżnika i historyka Pauzaniasza oprowadza nas po świecie antycznym. Niestety zabrakło mi szerszego opisu sylwetki tytułowego bohatera, który przecież nie jest wcale znany ogółowi. Cytatów z Pauzaniasz również nie ma, co niestety nie poszerza naszej wiedzy o tym wybitnym podróżniku. I to chyba jedyna rzecz, która mnie razi w książce. Na plus można zapisać, iż autor w świetny sposób oprowadza nas po wielu miejscach starożytnej Grecji. I choć są tam też miejsca świetnie nam znane jak Ateny czy Sparta, odnaleźć można również tak mało znane powszechnie stanowiska - Elleniko, Bassaj czy Gla. Zainteresowało mnie to, iż Machowski nie ograniczył się tylko do epoki klasycznej, ale przedstawił również wyniki badań okresu mykeńskiego, co znacznie wzbogaciło przekaz. Książka Machowskiego stała się niezwykłym przewodnikiem, który przenosi nas w czasie. Świetna zdjęcia, niespotykane w innych książkach, wydają się być żywe. Niektóre wywołały we mnie coś w rodzaju ekscytacji, tak jak gdybym osobiście stał przed starożytnymi obiektami. W książce znajdują się również plany budowli, dzięki czemu możemy sobie wyobrazić ogrom niegdysiejszych przybytków, z których współcześnie pozostały gruzy.

Śladami Pauzaniasza jest jednak książką archeologiczną, w której nie znajdziemy informacji z zakresu religii czy anegdot, którymi Pauzaniasz okraszał swoją Wędrówkę po Helladzie. Jest to w zasadzie lektura dla archeologów lub studentów historii, zwykłego czytelnika może trochę męczyć. Mimo to uważam, że dzieło Machowskiego jest niezwykłe. Podczas gdy współczesne przewodniki po Grecji zajęte są raczej opisem bazy hotelowej i gastronomicznej wokół obiektów archeologicznych, a opisy zabytków są niezwykle suche i enigmatyczne, tutaj mamy czystą wiedzę, usystematyzowaną wedle potencjalnej trasy podróży po tym cudownym kraju. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się nad tym co zwiedzić w tak olbrzymiej masie greckich zabytków. Ze szczerym sercem polecam ją każdemu.Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.