Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Krew Wojowników tom I - Uciekinier

2017-02-02 | Autor: Wioletta Łopatowska

Łukasz Czeszumski to reporter, którego znamy zwłaszcza z brawurowych publikacji o terroryźmie w Afganistanie i Pakistanie oraz reportaży ze świata wojen narkotykowych w Ameryce Łacińskiej. Jest on również pasjonatem historii i pisarzem. Tym razem prezentujemy książkę jego autorstwa pt. Uciekinier. To pierwsza pozycja z mającego powstać pięcioczęściowego cyklu powieści z serii "Krew wojowników".

Autor przenosi nas do XVI - wiecznej Polski gdzie żyje młody rycerz - Jarosław Jan Burzyński. Walecznego młodzieńca poznajemy w niekorzystnych dla niego okolicznościach, bo oto w akcie zemsty za zabicie swojej rodziny napada on i pozbawia życia przedstawiciela rodu Świąderskiego. Schwytany i skazany na śmierć oczekuje na egzekucję. Poznajemy z jego wspomnień rodzinę Burzyńskich oraz intrygi, które doprowadziły do bestialskiego jej zgładzenia. Ocalał jedynie Jarosław, który wysłany był w tym czasie przez ojca na studia. Skazaniec przypomna wydarzenia, które doprowadziły go na szafot i tęskni za bliskimi.

Nieoczekiwanie uzyskuje pomoc od przyjaciela rodziny, który pomaga mu się uciec i uniknąć egzekucji. Zmuszony do ucieczki z kraju staje się banitą, bez majątku i rodziny. Przemieszcza się po różnych miejscach szukając zajęcia wszędzie tam, gdzie jest potrzebny rycerz, ale nigdzie nie zostaje na dłużej. Przemierza kraje, spotyka najróżniejszych ludzi, walczy i obserwuje. Oczami bohatera poznajemy nie tylko wartki scenariusz prygodowy, ale też mroczny klimat i nastrój ówczesnej Europy, biedę chłopów, nonszalancję wielkich rodów. Pasjonujące przygody Jarosława wpisane są w niezwykle obrazowo przedstawione tło obyczajowe i historyczne. Barwnie przedstawione są też postaci, które rycerz spotyka w swojej wędrówce. Autor odbiega często od głównego wątku, przytacza fakty o pojawiającej się postaci , krainie czy miejscu, co jeszcze bardziej pogłębia klimat i wciąga w opowiesć.

Czy młody uciekinier, którego jedynym majątkiem jest koń, miecz i kunszt wojenny odnajdzie w swojej wędrówce przystań z dala od wojennych starć i zagrożeń?

Być może stanie się to w kolejnych częściach książki, bo w awanturniczej głowie błędnego rycerza często brzmiały słowa jego ojca:

Gdzie twój dom tam myśli twoje wracać będą, a tęsknota serce ściskać, gdy na obczyźnie tułał się będziesz i wśród obcych dolę i niedolę cierpieć''

Czekamy zatem na dalsze wydarzenia w życiu dzielnego Jarosława w kolejnych tomach powieści.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: CL Media
Rok wydania: 2016
Stron: 422


Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.