Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

W polu

2016-07-25 | Autor: Wioletta Łopatowska

Stanisław Rembek w powieści pt. ,,Pole’’ opisuje walki podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jest to niewątpliwie książka, którą można polecić miłośnikom powieści wojennych. Znajdą tutaj oni klimat walk bardzo dobrze osadzony w realiach z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Ciekawe opisy zarówno przebiegu starć jak i całej otoczki związanej z życiem żołnierskim, sprzętem czy strategią. Dla mnie jednak zdecydowanie ciekawsze są opisy dotyczące doznań psychofizycznych bohaterów. Przedstawione bardzo realistycznie i indywidualne mają swój wymiar ponadczasowy. Bohaterowie osadzeni w brutalnej, wojennej rzeczywistości nie przestają myśleć w sposób filozoficzny, refleksyjny. Autor w bardzo obrazowy sposób pozwala wczuć się w położenie ludzi, którym przyszło żyć i walczyć w tym czasie. Możemy niemal poczuć ich rozterki, obawy, sposób myślenia.Powieść Stanisława Rembeka napisana z jego perspektywy, jako uczestnika walk zawiera wiele ogólnych i uniwersalnych refleksji autora na tematy nurtujące ludzi od zawsze. Takie refleksje ma też bohater powieści porucznik Paprosiński;

Wszędzie i zawsze jedni kłamią świadomie dla interesu, a inni z lenistwa, snobizmu czy tchórzostwa. Na tym stoi świat. Tak samo przedstawia się sprawa z wojną i jej romantyzmem niebezpieczeństwa, odwagi i poświęcenia. Na mnie osobiście sprawia ona wrażenie komedii, gdzie robi się wiele huku, dymu i kurzu, aby przerazić poczciwych cywilów i co naiwniejszych rekrutów.Dzięki temu, że poznajemy myśli i rozterki bohaterów możemy wczuć się położenie każdego z nich i poznać motorykę ich działania na tle ponurej, wojennej rzeczywistości.
Dodatkowe informacje:

Wydawnictwo: Latarnia
Rok wydania: 2016
Stron: 376
Link: http://www.latarnia.com.pl/ksiegarnia/literatura-polska/w-polu-pproduct-11.htmlBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.