Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

2018-12-22 | Autor: Rysiek Hałas
Reprint wydawnictwa "Universitas" książki pod tytułem "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej" autorstwa Władysława Studnickiego, to coś naprawdę wyjątkowego. Książkę pochłonąłem jednym tchem – dosłownie już w trzy godziny od chwili otwarcia, była przeczytana! A czyta się ją naprawdę wyśmienicie, gdyż autor pisał ją w prostym, przystępnym języku, tak, by była zrozumiała dla każdego, nawet dla laika. Wartki, giętki, rzetelny i prosty styl wciąga, tym bardziej, że Studnicki niemal w każdym szczególe przewidział bieg dziejów. To naprawdę wstrząsające czytać coś z perspektywy czasu, mając świadomość, że Władysław Studnicki opisywał świat, który dopiero miał nadejść. Wstrząsa zwłaszcza dokładność jego przewidywań i nonszalancja polskiej elity władzy oraz dowództwa armii, upojonej fantastyczną wizją świata własnych pobożnych życzeń.
Książka Władysława Studnickiego jest niczym grom z jasnego nieba, zwłaszcza dla współczesnego czytelnika, obznajmionego choćby w najmniejszym stopniu z historią II wojny światowej. To naprawdę niesamowite czytać, jak jeden genialny człowiek potrafi przewidzieć tak dokładnie przyszłe losy nie tylko własnego kraju, ale i całego świata. Studnicki przewidział między innymi upadek II Rzeczypospolitej, jej osamotnienie w walce, poprzez nie wywiązanie się państw sojuszniczych z obietnicy pomocy... Przewidział również fakt zajęcia przez Stalina państw bałtyckich i współpracę z Hitlerem w rozbiorze Polski. Wywnioskował ponadto, że wcześniej czy później Armia Czerwona towarzysza Stalina zetrze się z armią hitlerowską, i wreszcie, że ta ostatnia poniesie sromotną klęskę, a Stalin w chwale zwycięzcy zdobędzie władzę nad połową Europy. Czy to mało, a może dużo? Hmm, a jeśli powiem wam, że Studnicki przewidział znacznie więcej, znacznie dalej sięgnął przenikliwym wzrokiem w odmęty przyszłości? A gdybym powiedział, że przewidział również powstanie świata dwubiegunowego – czyli zimną wojnę?
Gdzieś spotkałem się z określeniem, że Studnicki był "polską Kasandrą" – ni mniej, ni więcej – trafia ono w samo sedno. Choć wieszczył przyszłość, którą pieczołowicie poparł licznymi faktami zgromadzonymi z różnych źródeł europejskich, nikt w nie nie uwierzył. Choć próbował rozesłać wyniki swych przewidywań (sama książka "Wobec nadchodzącej..." została skonfiskowana z rozkazu ministra Becka) do różnych autorytetów na szczytach władzy, nikt nawet nie raczył w nią zajrzeć i przeczytać. Powszechnie uważano go za zdziadziałego starucha, któremu odbiło. Jego poglądów nie podzielali tak liczni jego uczniowie. Był jedynym, który widział nieuchronną klęskę polskiej polityki zagranicznej i upadek polskiej państwowości. Był jedynym człowiekiem w kraju, patrzącym realnie na świat, podczas gdy cała reszta Polaków zajmowała się wyimaginowanym obrazem szybkiego upadku Hitlera i chwały polskiego oręża. Czy to wszystko nie przypomina fabuły greckiej tragedii?
Tak czy inaczej uważam, że pozycja ta powinna znaleźć się w kanonie polskiej literatury. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby pojawiła się o niej większa wzmianka w podręcznikach do historii, bowiem jest to dzieło doniosłe. Jeśli mogę osądzić, rzekłbym, że nie ma w dziejach Polski drugiej równie przenikliwej diagnozy naszego państwa, sytuacji międzynarodowej i opisu dalszych kolei historii. Sądzę, że osoba Władysława Studnickiego powinna być zrehabilitowana i powinna stać w pierwszym szeregu "Ojców Polski". Dzieła Studnickiego (wybaczcie, że się powtarzam) powinny znaleźć się w kanonie dzieł historycznych i pedagogicznych wszystkich uczniów od liceum wzwyż.
Gorąco polecam każdemu! Naprawdę warto ją przeczytać choćby tylko raz!Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Universitas
Rok wydania: 2018
Link: https://www.universitas.com.pl/produkt/3831/Wobec-nadchodzacej-drugiej-wojny-swiatowej,W%C5%82adys%C5%82aw+StudnickiBrak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.