Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Zabić. Mordy polityczne w PRL

2016-02-15 | Autor: Wioletta Łopatowska

Patryk Pleskot, pracownik naukowy IPN, autor wielu cenionych opracowań historycznych jest autorem tej ciekawej, ale mrocznej książki. Odsłania w niej kulisy działania władzy komunistycznej wobec osób uznawanych za przeciwników politycznych, głównie w latach 80. Morderstwo polityczne - jak podaje autor, to zbrodnia polityczna popełniona z motywacji polityczno-ideowych w okresie pokoju. Taka zbrodnia może być popełniona z premedytacją, ale też zdarzały się zbrodnie niezamierzone, przypadkowe. W książce znajdziemy historie zabójstw nastolatków: Emila Barchańskiego, Piotra Majchrzaka i Grzegorza Przemyka. W dalszej części opis dotyczy morderstw młodych opozycjonistów – Stanisława Pyjasa, Piotra Bartoszcze, zabójstw księży, byłego komunistycznego premiera – Piotra Jaroszewicza czy wreszcie zabójstw osób, które stały się ofiarami, bo znajdowały się w najbliższym otoczeniu głównego celu reżimu. Opisane przypadki to zaledwie kilka mordów z ogromnej ich liczby, skrzętnie tuszowanych przez reżim.To książka o ofiarach często wcześniej torturowanych i prześladowanych, nie mających żadnego wsparcia. Osoby te zamordowane zostały przez oprawców z placówek aparatu represji specjalnie szkolonych w sztukach walki do bicia ofiar w sposób, który nie pozostawiać śladów na ciele ofiary. Te komanda śmierci stosowały różne metody, czasami zabójstwa były skryte, często pozorujące wypadek – utonięcie, spadek ze schodów, ale czasami demonstracyjne, jak śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Nikogo nie może dziwić, że organa prowadzące śledztwo w takich sprawach, nie tylko fałszowały dochodzenie uzyskując np. absurdalne i mało dokładne opinie lekarskie, ale i szerzyły kłamstwa szkalujące zamordowanego.Pomimo niszczenia akt i braku dostępu do wielu dokumentów historykowi udało się na podstawie uzyskanych informacji przedstawić fakty i stworzyć z nich najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń. Część historii to wiarygodne scenariusze wydarzeń, a niektóre - na co autor jednoznacznie wskazuje – to jedynie poszlaki, spekulacje oddzielone od suchych faktów.Autor, tak jak i w poprzednich swoich książkach (Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie czy Dyplomata, czyli szpieg? Działalność służb kontrwywiadowczych PRL wobec zachodnich placówek dyplomatycznych w Warszawie lub Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL ) oparł się na licznej bibliografii w postaci źródeł archiwalnych, prasie z epoki, wspomnieniach, artykułach prasowych, opracowaniach książkowych i artykułach naukowych. Na końcu książki znajdziemy też indeks nazwisk.

Wydaje się, że sporo wiemy o tym nie tak odległym przecież okresie historii. Nic bardziej błędnego, zważywszy chociażby na fakt, że w żadnym z opisanych przez autora przypadków mordów, sprawiedliwości nie stało się zadość. Podsumowując, wydaje się, że bez względu na to czy i jaki okres historii nas interesuje, tę książkę należy przeczytać. I to nie tylko ze względu na solidnie przedstawione fakty, ale i dla refleksji, przestrogi przed jakimkolwiek reżimem i jego aparatem bezkarnej władzy.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Stron: 510
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7290,Zabic-Mordy-polityczne-PRL1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


nablonek
Dodano: 2016-10-05
czekam na książkę o mordach politycznych 3 RP : Lepper, Sekuła, Pańko itd. Rozróznianie jak była ta straszna PRL w opozycji do rzekomo "dobrej" 3 RP to propaganda polityczna. Zabójstwa polityczne w demokracji jaka ponoć jest 3 RP są gorsze, bo to tamten system był zbrodniczy a ten podobno nie jest

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.