Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Kosmetologia

2006-03-31



Do sztuki starożytnego Egiptu z całą pewnością mogłabym zaliczyć sztukę makijażu i kosmetologii starożytnych Egipcjan. Kobiety i mężczyźni tamtego okresu przykładali wielka wagę co do sposobu stylizacji swojego wyglądu, malowania, układania włosów i perfumowania się.

Przybornik toaletowy :

Przybornik toaletowy składał się z:
- naczynia na balsam
- grzebieni
- flakoniki z wonnościami
- tuby na szminkę czarnego koloru
- łyżki do mieszania i nakładania barwników na usta
- lusterka zrobione z polerowanego metalu

Higiena

Egipcjanie byli "czyścioszkami".
Kąpiele odbywały się trzy razy dziennie, środek przeznaczony do mycia był mieszanką popiołu i gliny, która miała właściwości odtłuszczające.
Woda, w której kąpali się Egipcjanie czasem zawierała bez czarny, oliwkę z oliwek i skórek pomarańczy-takie zabiegi leczyły podrażnienia skórne.
Bardzo ważne było płukanie ust, do którego stosowano napary z ziół i pachnącą wodę.
Woda toaletowa do przemywania ciała była urozmaicana w sole odkażające, piasek i sodę.
Najważniejszą i codzienną czynnością było golenie, obowiązujące wśród obu płci.
O kondycję ich skóry dbali wyspecjalizowani słudzy. W specjalnych pomieszczeniach Egipcjanie byli nacierani odpowiednimi balsamami i pachnącymi olejkami. Stosowano także maści i kremy do pielęgnacji skóry, której brakowało elastyczności i miękkości.
Najważniejsze było aby skóra była oczyszczona i ładnie pachniała, więc jeżeli kobietę było stać, używała do tego pastę wodno-sodową. Kobiety niższego pochodzenia w ramach zapłaty za swoje usługi dostawały olej, który służył im do takich samych celów.

Tatuaż

Tatuaż miał znaczenie erotyczne, głównymi motywami były karły, twarz Besa oraz Bóg urodzin, płodności i erotyzmu.
Najbardziej tatuowaną częścią ciała były piersi, ramiona i policzka.

Makijaż twarzy

Kobiety używały kolorów na usta w postaci szminek, miały one za zadanie podkreślać urodę i biel skóry. Czarna barwa była przeznaczona do zdobienia ust i podkreślenia kształtu oczu wykonywana z barwnika o nazwie galenit czyli siarczek ołowiu. Czarne kreski wokół oczu chroniły przed ?złym okiem?. Zieleń( sproszkowana ruda miedzi ) służyła do barwienia rzęs i brwi.
Oczywiście nie obyło się bez różu, który tak jak ówcześnie nakładany był na policzka.
Kosmetyki do twarzy przechowywano w małych pojemnikach z lnu lub skóry. Aczkolwiek szminki trzymano w muszlach, maleńkich wazach bądź łodygach bambusa. Koloryzacja oczu jest bardzo silnie związana z mitem powstania cywilizacji: Horus bóg-sokół podczas walki z Sethem stracił jedno oko, ten wypadek spowodował brak równowagi na świecie. Symbolami słońca i księżyca były oczy, a więc pomalowanie Horusa było jedynym sposobem na odzyskanie miejsca we wszechświecie.

Perfumowanie

Do perfumowania starożytni Egipcjanie używali różnego rodzaju balsamów i olejków oraz maści.
Oprócz smarowania swojego ciała olejkami i balsamami, kobiety nosiły na głowie stożki z materiału, które posiadały tłuszcz nasycony wonnościami. Pod wpływem ciepła tłuszcz ten rozpływał się i rozprowadzał piękne zapachy.

Zabiegi kosmetyczno-dermatologiczne

- gładka skóra:
Aby uzyskać piękną i gładką skórę trzeba było używać pumeksu, miodu, alabastru i mleka ludzkiego(np. od kobiet karmiących).
-likwidacja piegów, zaczerwień, przebarwień starczych skóry:
Tego typu oznaki usuwano za pomocą oleju z kozieradki.
Najpopularniejszym sposobem było używanie oleju z oliwek.
-leczenie trądzika pospolitego i różowatego:
Do tego typu chorób skórnych stosowano cebulę. Jeżeli trądzik był już w postaci ropnej, doradzano spleśniały chleb oraz drożdze.
- terapia przeciwzmarszczkowa:
Jednym z przepisów na krem przeciwzmarszczkowy jest wykorzystanie żółci wołowej, proszku z alabastru i sproszkowanych strusich jaj.
Innym sposobem dla podstarzałych już cer jest maseczka jajeczna z mułem Nilu.
Surowce, które także miały zdolności odmładzające to krew, miód, mocz, wosk.

Pielęgnacja włosów

O włosy dbano tak samo mocno jak i o inne części ciała.
Najważniejsza była ochrona włosów przed insektami, więc skraplano je zapachami i namaszczano oliwkami.
Jedwabisty połysk, większą puszystość i łatwość w rozczesywaniu uzyskiwano dzięki olejowi rycynowemu i mieszanki miodu z mlekiem.
Bardzo częsta koloryzacja włosów była możliwa poprzez stosowanie henny( liście lawsonii).
Czasem dla ochrony przed promieniami słońca i chłodnych wieczorów zakładano peruki, które w tamtym okresie były elementem mody.

Wszystkie pachnidła, kremy, balsamy i maści przechowywano w odpowiednich flakonikach i słoikach, które wykonywane były z kości słoniowej, fajansu i drewna. Produkty kosmetyczne były przygotowywane z roślin, np. figi, daktyle, kminek, czosnek, gorczyca, siemię lniane. Czasem sprowadzenie surowców roślinnych wymagało wypraw za granicę Egiptu.
Szafran i szałwia były sprowadzane z Krety, a cynamon z Chin.
Z Afryki przyworzono ciernie i gumę akacjową, pachnidełka (tiszepes, cherait, ihmet) oraz przyprawy korzenne i kadzidło. Surowce, których nie trzeba było sprowadzać, rosły na Fayoum (Pd. Wsch. od Kairu), były to urodzajne tereny rolnicze.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

12 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2006-10-10
Super wypracowanie bedzie mi pomoca w referacie. Opracowanie jest super wszystko napisane jest prostym jezykiem wiec łatwo wszytsko zrozumiec. ;)
Użytkownik


Dodano: 2007-01-14
Rzadko natrafiam na artykuły dotyczące życia codziennego ludzi żyjących w starożytności. Autorka w ciekawy i przejrzysty sposób przedstawia techniki stosowane przez starożytnych Egipcjan. Niewątpliwie przybliża to nam tamten świat i uzmysławia nam, że to nie my jesteśmy pionierami kosmetologii. Bardzo dziękuję za ten artykuł.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
Jako typowa kobieta z wielką chęcią przeczytałam ten tekst. Codzienne życie Egipcjan jest mniej poznane niż życie królów, dlatego miło natrafiać na takie perełki.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-05
Ciekawe.Inny temat to już naczynia w jakich przechowywano te kosmetyki.Zawierały one często wizerunki zwierząt,a także różnych bogów. Warto o tym poczytać, bo to jest naprawdę interesujące,a poprzez takie szczegóły poznajemy życie starożytnych Egipcjan.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.