Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plOkres rzymski

2007-01-16 | Autor: Brygida SobieskaPo wojnach macedońskich i syryjskich Rzym podbił w 146 r. p.n.e. skłócone greckie państewka. W 27 r. p.n.e. Hellada stała się prowincją rzymską – Achają. Wydawało się, że nastąpił kres greckiej kultury. Jednak nawet wraz z upadkiem ptolemejskiego Egiptu, ostatniej monarchii hellenistycznej, sztuka grecka nie umarła. Mimo podboju politycznego Hellada swoją kulturą i religią zdobyła Rzym.Perystyl antycznego domu w portugalskiej ConimbridzeOkres rzymski to ostatnia faza sztuki greckiej. Nie przyniosła ona większych osiągnięć formalnych, jedynie wyjątek stanowi pogłębiony psychologicznie portret rzymski, kontynuujący tradycje realistycznego portretu okresu hellenistycznego. Coraz częściej sztukę tworzono anonimowo i mniej oryginalnie, ale dzięki temu osiągnięcia artystów greckich zostały rozpowszechnione w całym basenie Morza Śródziemnego i krajach ościennych. Budowane z rozmachem rzymskie miasta wykorzystywały idee architektury greckiej. Ulice i place rzymskich miast zdobiły świątynie i budowle wywodzące się z greckiego ducha. Od portugalskiej Conimbrigi, przez afrykańską Duggę, małoazjatycką Olbię, syryjską Palmyrę aż do dalekiej Mezopotamii powstawały ośrodki, w których każdy Grek czułby się jak u siebie w domu. Tak w najdalszych zakątkach Imperium Romanum rzymscy zwycięzcy Hellady upowszechniali jej myśl i dzieło.Centrum antycznego miasta w północnoafrykańskiej Dugdze.Antinous, faworyt cesarza Hadriana (II w.). To połączenie piękna hellenistycznej rzeźby z rzymskim portretem.W syryjskiej Palmyrze wykorzystano wzory architektury hellenistycznej. Dostosowano je jednak do miejscowego obyczaju i kultu.Koryncka świątynia Zeusa Olbiosa w Olbii-Diocaesarei (Azja Mniejsza), pochodząca z końca IV w. p.n.e.Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-03-21
dużo obrazków i dobrze:D
Użytkownik


Dodano: 2008-02-22
Szkoda, że te budowle to już ruiny...
Redaktor


Dodano: 2008-04-13
Rozpowszechnienie kultury greckiej to chyba jedna z nielicznych zasług Rzymian :(. Praca ciekawa obrazki śliczne tylko czemu takie małe? :(

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.