Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plRody w mitologii greckiej

2008-04-14 | Autor: Aneta KmitaMitologia grecka (zresztą jak każda inna) charakteryzuje się mnogością postaci. Straszni niebianie – Kronos, Prometeusz, Zeus, Posejdon, Hades a także znani bohaterowie: Perseusz – pogromca Meduzy, siłacz Herakles, słynny Tezeusz – zabójca Minotaura, śmiały Jazon – zdobywca Złotego Runa - oni wszyscy pochodzili ze znanych rodów. W greckiej mitologii rody odznaczały się posiadaniem bohaterskich założycieli i potomków, ciążącym nad nimi fatum, tragicznymi losami ich członków, a także udziałem w jak największej liczbie doniosłych wydarzeń. Honor, odwaga, obrona słabszych, królewski lub boski rodowód, niespotykana siła – oto cechy rasowego herosa. Choć wielu młodzieńców podbijało przez lata serca całej Hellady, to nie tylko oni mogli poszczycić się sławnym pochodzeniem. Wiele różnych maszkar, potworów i pomniejszych bóstw miało swoje zaszczytne korzenie, często dużo wyższe i znaczniejsze od pochodzenia bogów, herosów, królów i wojowników. Mitologia ma bardzo wiele takich przykładów. Np. słynna scena Heraklesa walczącego z Hydrą Lernejską, która była potomkinią samej Gai i Tartaru – krainy ciemności, córką rodzeństwa: strasznego smoka Tyfona i Echidny – kobiety - węża.

Herakles walczący z Hydrą Lernejską

Jednak pomimo swojego rodowodu, strasznej siły i niezwykłych zdolności prawie wszystkie potwory zostały pokonane przez niższych „rangą” herosów. Zresztą im groźniejszy i niebezpieczniejszy był potwór, tym większa była sława tego, kto go pokonał.

Wszystkie rody w mitologii greckiej są bardzo liczne. Największą liczbą członków mogą poszczycić się jednak wyłącznie niebianie – gdyż ich nieśmiertelność zapewnia ciągłość rodu, która nie wchodziła w grę jeśli mowa o ludziach i potworach. Przeróżne monstra, zasiedlające cały mitologiczny świat starożytny, niestety nie mogły się cieszyć długim żywotem, mimo iż były boskimi potomkami (tak jak herosi). Tak więc boskie pochodzenie zapewniało wieczną sławę, ale nie dawało nieśmiertelności. Można więc stwierdzić, że zarówno starożytni bohaterowie jak i bestie, z którymi walczyli byli potomkami boskich rodów, ale nie mogli przedłużyć ciągłości swego własnego rodu. Jeśli bogowie chcieli, by ich ród przetrwał „po wsze czasy” mogli to osiągnąć jedynie przez związki między sobą. Jedynym wyjątkiem jest tutaj Dionizos – bóg wina, który był synem Zeusa (boga) i tebańskiej królewny Semele (kobiety śmiertelnej).

Dionizos

Rody zaczynają się wraz z narodzinami bogów i świata. Wprawdzie bogowie biorą swój początek z Chaosu, to jednak jako pierwszy ród przedstawia się Tytanów (jedne z dzieci Gai i Uranosa) i ich potomstwo (jeśli chodzi o Zeusa i jego rodzeństwo stanowią oni już osobny ród – pomimo iż są potomkami Tytanów). Potem wymienia się ród Olimpijczyków (dzieci Rei i Kronosa). Należy tu nadmienić, że te dwa rody są potomkami Gai (Matki - Ziemi) i jej męża Uranosa (Nieba). Natomiast ze związku Gai i Pontosa (morze) powstały liczne bóstwa, które z kolei dały życie wielu potworom. Groźne bestie mogły się narodzić z każdego związku Tytanów czy innych bogów, lecz w dużej mierze wiele sławnych maszkar zawdzięcza swe istnienie Gai i Tartarowi (kraina ciemności). Z tej bowiem pary pochodzi bowiem wcześniej wspomniane rodzeństwo – ohydny smok Tyfon i Echidna, którzy byli rodzicami tych najgroźniejszych i niebezpiecznych, budzących grozę postaci mitologicznych.

Jeśli zaś chodzi o ludzi, to ich rody zostały „wyróżnione” parami bogów i śmiertelniczek (rzadziej bogiń i śmiertelników takich jak Afrodyta i Anchizes czy Tetyda i Peleus), podwajając tym samym wartość rodu ludzkiego narodzinami bohatera z takich związków. Największą ilością takich związków mógł poszczycić się sam Gromowładca jednak i inni niebianie nie ustępowali mu pola. np. Posejdon, bóg morza, miał takie samo kochliwe usposobienie jak jego młodszy brat. A bogini miłości Afrodyta? Raczej nie należała do najwierniejszych kobiet. Mimo iż była związana z Hefajstosem, to największym afektem darzyła śmiertelnika Adonisa. Po tragicznej śmierci młodzieńca, Afrodyta popadła w taką rozpacz, że Zeus ulitował się nad nią i pozwolił by Adonis spędzał pół roku z boginią miłości zaś drugie pół przebywał w podziemnym państwie Persefony.

Tetyda i Peleus

Afrodyta i Adonis

Mimo iż herosi mieli boskie pochodzenie, sławę i niespotykaną siłę, to życie stawiało im często bardzo wymagające przeszkody. Niektóre zadania przekraczały nawet ICH możliwości. Gdyby nie pomoc czarodziejki Medei, córki króla Kolchidy Ajetesa, Jazon nie wykonałby powierzonego mu zadania i nie zdobyłby przez to Złotego Runa.

Jazon i Medea

No właśnie, Złote Runo. Jest to jedna z najpopularniejszych historii w mitologii greckiej. Mit o Wyprawie Argonautów bardzo mocno oddziaływuje na wyobraźnię. Zarówno dla starożytnych jak i dla nas dziś podróże pełne przygód, wyprawy kipiące od niebezpieczeństw, trudne zadania i sława, która się z nimi wiąże były czymś niezwykłym, mającym w sobie coś szalonego ale i cudownego. To właśnie przez różne niecodzienne, odważne dokonania herosi uzyskiwali rozgłos, a ich ród – pamięć. Wnuk Perseusza, Pogromcy Meduzy - również tym mianem określa się Heraklesa. Czyn Perseusza miał znaczny wpływ na pozycję jego rodziny. A 12 prac? Przysporzyły one Heraklesowi niemałą sławę no i ostatecznie nieśmiertelność (choć wielu młodzieńców mogło się poszczycić tym, że mają boskiego rodzica, to Herakles jest jednym z nielicznej grupy bohaterów, przyjętych w grono niebian). Wielu dumnych bohaterów odbyło podróże w obce i dalekie strony. Jednak jedną z najsłynniejszych, budzących grozę ale bardzo smutną wędrówką jest zejście Orfeusza do krainy zmarłych. Idzie tam by błagać bóstwa podziemia, Hadesa i Persefonę, by oddali mu jego żonę Eurydykę. Swoją pieśnią porusza władców krainy cieni i odwieczne prawa. Jednak nie sprostał próbie. Stracił swą ukochaną żonę na zawsze i pozostał nieszczęśliwy do końca swoich dni. Mimo iż jest to bardzo znany mit, nie ujmuje to nic jego przesłaniu. Nigdy nie stanie się nudny, staromodny i oklepany. Jego tragizm, smutek, tęsknota i miłość zawsze będą miały niezwykły wpływ na ludzkie serca (przynajmniej tak jest z moim).

Orfeusz z Eurydyką

Jednak mimo dzielności herosów i sławy ich wypraw i czynów, za symbol największego wędrowca uznaje się Odysa, króla Itaki, który wracał przez 10 lat do swojej ukochanej ojczyzny. Przeżył masę przygód, musiał stawić czoło nie tylko podstępnej Kirke ale i ludożercom, gniewowi Posejdona, który mścił się przy każdej sposobności za oślepienie jego syna cyklopa Polifema. Odysowi udało się nawet pokonać nieziemski śpiew zwodniczych syren, które zwabiały oczarowanych ich głosami żeglarzy na niechybną śmierć.

Odys - wędrowiecStrona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

91 celnych komentarzyDodaj komentarz
Gość


Dodano: 2009-10-16
Jak nazywał się ojciec Amfitryty?
Redaktor


Dodano: 2009-10-16
Ojcem Amfitryty był starzec morski Nereusz (syn Gai i Pontosa).
Gość


Kicia
Dodano: 2009-10-29
Wie ktoś jak wyglądała Terpsychore??
Redaktor


Dodano: 2009-10-29
Terpsychora (Kochająca taniec) jako muza tańca była przedstawiana z lirą i plektronem (często w pozie tanecznej). Jeśli chodzi Ci o jej wygląd zewnętrzny to nie ma takiego opisu w mitologii greckiej.
Gość


domka
Dodano: 2009-12-14
Mam na wtorek 16.12.09 zrobić wypracowanie o Hekate na język polski. Wiadomo coś więcej o niej?
Redaktor


Dodano: 2009-12-15
Hekate - w starożytnej Grecji była boginią ciemności, czarów, widm i magii, patronką czarownic. Była córką tytana Persesa i tytanidy Asterii (Asteria - córka Kojosa i Fojbe, którzy byli dziećmi Uranosa i Gai, jednymi z 12 tytanów; Perses był synem Krejosa [także tytan, brat Kojosa i Fojbe] oraz Eurybii [córka Gai i Pontosa])*. Do Hekate zwróciła się Demeter z pytaniem czy wie ona gdzie jest jej córka Kora (zwana Persefoną, która została wtedy porwana przez Hadesa, władcę świata podziemnego). W jednej z wersji mitu Hekate jest podawana jako córka Zeusa i Demeter (czyli też jako siostra Kory - Persefony). Hekate była też mocno związana z podziemnym królestwem Hadesa. Przebywała na cmentarzach, w pobliżu miejsc, gdzie dokonano morderstw, na rozstajnych drogach lub na prostej drodze. Towarzyszyły jej upiorne psy. Hekate przedstawiano jako boginię o trzech zrośniętych tułowiach, trzymającą w ręku pochodnię; w jej włosach wiły się węże. Wg wierzeń spotkanie z tą złowrogą boginią wróżyło nieszczęście. Na skrzyżowaniach dróg składano Hekate ofiary z jedzenia i stawiano jej podobizny. Kult Hekate był szeroko rozpowszechniony; jego korzenie sięgają Karii (w Azji Mniejszej). Po raz pierwszy wspomniał o niej Hezjod. Podległe jej dziedziny życia miały szeroki zasięg. Wzywano ją zarówno podczas praktyk czarownic i nekromantów jak również i podczas ofiar przebłagalnych. Liczne powiązania z kultami Demeter i Artemidy wskazują, iż Hekate mogła być czczona jako bogini przyrody. Rzymskim odpowiednikiem Hekate jest bogini Trivia.
* jeśli ktoś by chciał się dokładniej zorientować, co do pochodzenia i przodków Hekate (rodziców, dziadków i pradziadków) to w tym samym artykule na ostatniej stronie znajdują się dwa drzewa genealogiczne bóstw i najsłynniejszych herosów greckich stworzone przeze mnie. Informacje o Hekate znajdują się w drzewie pt: Narodziny bogów.
Gość


Pyśka
Dodano: 2010-01-18
Niebianin - kto to jest?
Redaktor


Dodano: 2010-01-18
Niebianie - chodzi tu po prostu o bogów. To jedno z rzadko używanych określeń.
Gość


Kasak
Dodano: 2010-01-26
Mam napisac zadanie na język polski:
1. Wpisz do tabeli cechy potworów mitologicznych i współczesnych.
2. Na podstawie opowieści Zeusa odtwórz mityczną wizję świata.
3. Napisz,kto kogo zrzucił z tronu, podaj imiona bogów.
4. Ustal, kto gdzie sprawuje władzę: Hades, Posejdon. (Zeus na Olimpie).
5. Napisz, który z bogów najbardziej ci się podoba. Wyjaśnij dlaczego.
Redaktor


Dodano: 2010-01-27
Kasak

3 "Napisz,kto kogo zrzucił z tronu, podaj imiona bogów" - zależy, o którą walkę o tron tu chodzi. Były dwie. Pierwszy raz Kronos, jeden z Tytanów zrzucił z tronu swego ojca Uranosa. Za drugim razem Kronos został pozbawiony władzy przez swego syna Zeusa.
4 "Ustal, kto gdzie sprawuje władze:Hades Posejdon Ilimp to Zeus" - Zeus był panem na Olimpie, Posejdon był bogiem morza, a Hades panem świata podziemnego - świata umarłych.
Gość


Ktos
Dodano: 2010-02-10
Pomocy muszę napisać na polski o Muzach. Kto poda mi o nich informacje? W internecie nie mogę nic znaleźć na ich temat.
Redaktor


Dodano: 2010-02-11
Muzy były córkami Zeusa i jego piątej żony Mnemosyne - bogini pamięci (jedna z Tytanid - córka Kronosa i Rei), Opiekunkami sztuki i poezji, towarzyszkami Apollona boga sztuki i poezji, światła i wyroczni. Muzy były sędziami w słynnym mitologicznym sporze Apollona z Marsjaszem.Muzy patronowały następującym dziedzinom: Klio (Głosząca sławę) ze zwojem pergaminu była muzą historii, Erato (Umiłowana) z małą lirą - muzą poezji miłosnej, Euterpe (Radosna) z aulosem - muzą poezji lirycznej i gry na aulosie, Kaliope (Pięknolica) z tabliczką i rylcem - opiekowała się poezją epicką, Melpomene (Śpiewająca) z maską tragiczną była muzą tragedii, Talia (Rozkoszna) z maska komiczną, patronowała komedii, Terpsychora (Kochająca taniec) z lirą i plektronem była muzą tańca, Urania (Niebiańska) z cyrklem i kulą, królowała astronomii i geometrii oraz Polihymnia (Bogata w pieśni) przewodniczyła sakralnej poezji chóralnej i pantomimie. Przedstawiana była zwykle bez atrybutów, zamyślona i w zasłonie.
Gość


kalax98
Dodano: 2010-05-02
Mam zrobić na j. polski wypracowanie o Nike. Proszę o jakieś wiadomości z wyglądu, itp.
Redaktor


Dodano: 2010-05-03
Nike - bogini zwycięstwa, córka Tytana Pallasa i Okeanidy Styks, miała trzech braci (Bia - siła, Krotos - moc, Zelos - współzawodnictwo). Należała do orszaku Ateny bogini mądrości i wojny. Przedstawiana jako uskrzydlona kobieta, zwykle w dumnej, wyprostowanej pozie choć są wyjątki jak np Nike wiążąca sandał. W mitologii nie ma wiele informacji o tej postaci.
Gość


hrywi
Dodano: 2010-05-18
Jaki ród rządził przed Zeusem?
Redaktor


Dodano: 2010-05-18
Ród Tytanów. Konkretnie rządził bogami (wtedy Tytanami) Kronos, ojciec Zeusa.
Gość


Agu$
Dodano: 2010-06-15
Proszę o pomoc! Może ktoś mi podać całe drzewo genealogiczne:
wiem że pierwszy był Kronos i miał trzech synów: Zeusa, Hadesa i Posejdona, ale potrzebuję informacji kim była Izis (i czy w ogóle była) a jeżeli takiej nikt nie zna to chociaż jej zastępczyni. Kim była jej matka i ojciec. I może jakieś opisy by się dało załatwić...??
Redaktor


Dodano: 2010-06-15
Izis? To przecież bogini egipska - żona Ozyrysa. Chyba, że chodziło Ci o Iris - boginię tęczy, posłankę bogów greckich. To jest duża różnica. Jesli faktycznie masz na myśli Izis, to wtedy musisz szukać informacji w mitologii egipskiej. Co zas do drzewa genealogicznego bogów greckich - to znajduje się w tym artykule na trzeciej stronie. Acha i Kronos wcale nie był pierwszy. Przed niem był Uranos, a tak włąściwie to wszystko zaczęło się od Chaosu.
Gość


iga
Dodano: 2010-09-26
Kim był (była) Amfiona?
Redaktor


Dodano: 2010-09-29
Amfion był synem Zeusa i królewny tebańskiej Antiopy oraz bratem Zetosa. Amfion poślubił Niobe, córkę Tantala. Miał z nią 14 dzieci. Zginął wraz z bratem zabity przez Apollona. Jego śmierć była efektem zemsty jaką zgotowała całemu rodowi Amfiona bogini Leto - matka Artemidy i Apollona, za obrazę jakiej się dopuściła wobec niej Niobe.
Gość


Karola
Dodano: 2010-10-06
Kim byli Astrajos, Eos i Eol?
Redaktor


Dodano: 2010-10-07
Astrajos - bóg gwiazd. Był synem Tytana Krejosa i Eurybii (córka Pontosa i Gai), bratem Persesa (ojciec Hekate, mąż Asterii) i Pallasa (mąż bogini rzeki Styks). Żoną Astrajosa była Eos. Mieli trzech synów (wiatry): Zefira (wiatr zachodni), Boreasza (wiatr północny) i Notosa (wiatr południowy).

Eos - bogini jutrzenki. Córka Tytana Hyperiona i Tytanidy Tei, siostra Heliosa i Selene, żona Astrajosa, matka Zefira, Boreasza, Notosa oraz Memnona i Emationa (miała ich z Titonosem), a także Hesperosa (boga gwiazdy wieczornej, którego ojcem był Atlas).

Eol - władca wiatrów oraz wyspy Eolii. Był synem Hippotesa (lub Posejdona albo Zeusa) i Melanippe. Zamieszkiwał Wyspy Liparyjskie (nazywane również Eolskimi). Miał 12 synów. Obdarzony nieśmiertelnością.
Gość


GOŚĆ
Dodano: 2010-10-14
Jak miał na imię bóg śmierci?
Redaktor


Dodano: 2010-10-14
Tanatos. I jedna uwaga: nie trzeba pisać słowa bóg wielką literą jeśli odnosi się do bóstwa z mitologii ;)
Gość


gość
Dodano: 2010-10-20
Kim byli rodzice Prometeusza?
Redaktor


Dodano: 2010-10-21
Rodzicami Prometeusza byli Tytan Japetos i Okeanida Klimene.
Gość


???
Dodano: 2010-10-24
Jaki jest rzymski odpowiednik Iris?
Redaktor


Dodano: 2010-10-26
Iris, grecka bogini tęczy i posłanka bogów nie miała swojego odpowiednika w mitologii rzymskiej.
Gość


Adi
Dodano: 2010-10-26
Poda ktoś najmłodszy ród Tytanów?
Redaktor


Dodano: 2010-10-26
Najmłodszy ród Tytanów? Ród Tytanów był tylko jeden: potomstwo Gai i Uranosa (choć niektórych potomków tytanów też się określa tym mianem ale nie wszystkich). 12 Tytanów, potomków Gai i Uranosa to: Okeanos, Hyperion, Kojos, Krejos, Japetos i Kronos oraz Tea, Rea, Temida, Mnemosyne, Fojbe i Tetys.
Gość


kasiulaaa
Dodano: 2010-10-28
Co wedlug Hekate jest największą przeszkodą w osiągnięciu dobra? Proszę o szybką pomoc.
Redaktor


Dodano: 2010-10-28
Największa przeszkoda w osiągnięciu dobra? Wedłu Hekate? Oj moja droga czy Ty aby nie masz się wzorować na jakimś opowiadaniu z podręcznika? Jeśli tak to Ci nie pomogę, a w mitach nic o tym nie ma.
Gość


Kambodzy
Dodano: 2010-11-03
Imię mitycznego greckiego herosa, który naraził się bogom? Proszę o szybką pomoc.
Redaktor


Dodano: 2010-11-04
Na przykład Prometeusz, chociaż on był tytanem. Czekaj to może Herakles za zabójstwo żony i dzieci. Oczywiście Ajas - chyba Mały - za ubliżanie bogom, za sprofanowanie nietykalności świątyni gdy porwał Kassandrę sprzed ołtarza.
Redaktor


Dodano: 2010-11-04
Można również do tego grona zaliczyć Odyseusza, który naraził się Posejdonowi za okaleczenie Polifema. Parys również nagrabił sobie u Ateny i Hery za nie przyznanie im złotego jabłka z napisem: Najpiękniejsza. Wiesz właściwie w mitologii greckiej nie ma takiego herosa który nie miałby na pieńku przynajmniej z jednym bóstwem. Ale jeśli dobrze myślę, najbardziej będą pasować Odyseusz i Ajas Mały. ;p
Redaktor


Dodano: 2010-11-04
Jazon- dla niego Medea zabiła swojego młodszego brata. Po tym wydarzeniu bogowie przestali sprzyjać Jazonowi. Dalej Edyp - zabił ojca i ożenił się z własną matką. Bogowie zesłali na Teby zarazę. Akteon - sławny myśliwy. Artemida zmieniła go w jelenia i poszczuła jego własnymi psami, za to, że ośmielił się podglądać ją w kąpieli. Kolejny Tezeusz - razem ze swoim przyajcielem udał się do świata podziemi by porwać Persefonę - żonę Hadesa i królową świata zmarłych. Tezeusza uwolnił Herakles, gdy szedł po Cerbera. Tezeusz mógł odejść bo nie szedł do podziemi z własnej woli - chciał pomóc przyjacielowi, który oszalał po śmierci żony. Belerofont - wnuk Syzyfa, który poskromił pegaza, zabił Chimerę i dokonał wielu niezwykłych czynów. Belerofont w swojej pysze postanowił polecieć na Olimp, wydrzeć władzę Zeusowi i samemu rządzić światem. Pegaz w połowie drogi dna górę strącił pyszałka z swego grzbietu i poleciał na Olimp.
Gość


ulu
Dodano: 2010-11-14
Jaki był rzymski odpowiednik Tanatosa?
Gość


mjadczak99
Dodano: 2010-11-15
Mam takie zadanie na j. polski: napisz, kto według wierzeń Greków, zamieszkiwał Olimp? Pomoże mi ktoś?
Redaktor


Dodano: 2010-11-15
Odpowiedź dla ulu:

Rzymskim odpowiednikiem greckiego Tanatosa był Mors.

Odpowiedź dla mjadczak99:

Według wierzeń starożytnych Greków Olimp zamieszkiwali bogowie, konkretnie 12 najważniejszych. Byli to: Zeus, Hera, Atena, Afrodyta, Apollon, Artemida, Hefajstos, Ares, Posejdon, Demeter, Hermes i Dionizos. Do bogów olimpijskich zalicza się także Hadesa - pana świata podziemnego i Hestię - patronkę ogniska domowego; Hades jednak rzadko bywał na Olimpie, a Hestia odstąpiła swoje miejsce Dionizosowi.
Gość


ojeju
Dodano: 2010-11-16
Mogłabym 'dostać' drzewo genealogiczne bogów greckich? Tylko takie prościutkie - Zeus i jego rodzeńswo, potomkowie. Nie mogę takiego znaleźć, wszędzie są bardzo rozbudowane. Byłabym wdzięczna za pomoc. :>
Redaktor


Dodano: 2010-11-17
Drzewo genealogiczne bóstw greckich widnieje w tym artykule na 3 stronie - Narodziny bogów _ wystarczy tylko kliknąć. Co do wersji okrojonej - to tam masz przedstawienie powiązań Kronosa i Rei oraz ich potomstwa (synem tej pary był właśnie Zeus). Jeśli chodzi o potomstwo Zeusa, to nie ma jeszcze ani drzewa ani artykułu o nim bo jets to temat bardzo rozległy ;)
Gość


Pepe
Dodano: 2010-11-23
Potrzebuję 10 herosów z mitologii greckiej.
Redaktor


Dodano: 2010-11-23
Herakles, Tezeusz, Jazon, Bellrofont, Achilles, Perseusz, Dioskurowie (Kastor i Polideukes), Boreadzi (synowie Boreasza i Orejtyi - Kalais i Zetes), Amfion i Zetos, Odyseusz, Orion, Anteusz, Minos, Sarpedon, Meleager, Epafos, Eneasz, Fryksos, Radamantys, Orfeusz, Lakedajmon, Ajetes, Arkas, Asklepios, Faeton, Memnon i Emaiton, Deukalion.
Redaktor


Dodano: 2010-11-24
Również Ajas Mały i Ajas Wielki, Bellerofont, Hektor, Ifikles ... ale najciekawsze postacie wymieniła Pani Lilla Weneda ;p
Gość


kapsel4
Dodano: 2011-05-03
jak się nazywają Kery?
Gość


Alaa
Dodano: 2011-09-10
Kim był Erato?? prosze o pomoc
Gość


Adiko1998
Dodano: 2011-09-11
Proszę o ród dwunastu Tytanow... proszę o pomoc.
Gość


gość
Dodano: 2011-10-04
Jak ma na imię ojciec i matka Zefira?
Gość


Polak
Dodano: 2011-10-06
Jak można przedstawić Erato??
Gość


nonsenso
Dodano: 2011-10-09
Czy ma ktoś drzewo genealogiczne achillesa ? z góry dziękuje
Gość


nikt
Dodano: 2011-10-16
potrzebuję wiecej wiadomosci(szczegółowych)o hekate!!! bardzo prosze o pomoc!!!
cos o rodzinie
jakieś wazniejsze momenty z jej życia
czy zrobiła coś interesujacego
jak wyglądała
czy maiała jakieś atrybuty
historie z nią związane
osoby z niż zwiazane
ciekawostki
Gość


Monika xd
Dodano: 2011-10-27
Muszę zrobić plakat o poństwie podziemnym poproszę o jakieś informacje na temat państwa podziemnego i jego władcy czyli Hadesie
Redaktor


Dodano: 2011-11-03
Odpowiedź dla Kapsel:

Nie przypominam sobie by Kery miały jakąś inną nazwę. Były to demony krwi, córki Nyks i erebu.

Odpowiedź dla Alaa

Erato była jedną z Muz, córką Zeusa i Mnemozyne. Patronowała poezji miłosnej. Jej atrybutem była kitara.

Odpowiedź dla Adiko1998

Ród Tytanów: Okeanos, Hyperion, Kojos, Krejos, Japetos, Kronos, Tea, Rea, Temida, Mnemosyne, Fojbe i Tetys.

Odpowiedź dla gość:

Rodzicami Zefira (boga wiatru zachodniego) byli Eos (bogini jutrzenki) i Astrajos (bóg gwiazd).

Odpowiedź dla nikt:

Informacje o Hekate są zamieszczone w komentarzach do tego tematu. 6 komentarz licząć od góry ;)

Odpowiedź dla Monika xd:

Hmm nie przypominam sobie nikogo z państwa podziemnego, kto by nosił pseudonim "Hades" :P No dobra żarty żartami. Króleswto zmarłych czyli Hades oraz jego władca. Królestwo zmarłych dzieliło się na trzy części:
1) Pola Elizejskie - przebywały tam dusze sprawiedliwych. Tą częścią świata podziemnego rządzi Kronos.
2) Ereb - Tu szli ci, co mimo iż odznaczali się mestwem i prawymi przymiotami charakteru, mieli na sumieniu przelaną krew.
3) Tartar - piekło właściwe, gdzie strącani byli zbrodniarze i wrogowie aktualnie rządzących bogów.
Wejścia do Hadesu znajdują się na Peloponezie, nad Morzem Czarnym i nad jeziorem Averno. W Hadesie płynie kilka rzek. Są to: Styks - najsyłnniejsza z rzek wymienionych w mitologii; Kokyt (Rzeka Lamentu) - tu czeka na dusze przewoźnik Charon, który przeprawia zmarłych na drugi brzeg w zamian za obola; Acheront (Rzeka Boleści); Lete (Rzeka Zapomnienia); Pyriflegeton (Rzeka Ognia); Erydan.
W samym centrum Hadesu wznosi się zamek władcy zmarłych. Opasują go potrójne, spiżowe mury; wrota do niego prowadzące są z żelaza wsparte na diamentowych kolumnach.
Wejścia do Hadesu pilnuje trzygłowy pies Cerber, potomek Echidny i Tyfona. "Potwór ten miał trzy paszcze zionące ogniem, smoczy ogon wyrastał mu z ciała, a sierść jego stanowiły węże jadowite (...)".
W Hadesie pełno było potwornych rezydentów: Kery - demony krwi, Erynie - boginie zmesty, Empuza - demoniczna cóka Hekate, napadająca na mężczyzn, Hypnos (bóg snu). Częstymi gośćmi w Hadesie byli Nyks (bogini nocy), Hermes (posłaniec bogów, prowadził dusze zmarłych do Hadesu), Tanatos (bóg śmierci), Hekate (bogini ciemności, czarów, widm i magii).
Z Hadesu nie można było się wydostać spowrotem na świat żywych. Dokonali tego jedynie nieliczni.
Dusze, wchodzące do Hadesu, musiały stanąć przed trybunałem trzech sędziów: Minosa, Radamantysa i Ajakosa.

To tyle jeśli chodzi o krainę zmarłych. teraz trochę o jej władcy.

Hades - był synem (najstarszym dzieckiem) Kronosa i Rei, bratem Zeusa, Posejdona, Hestii, Demeter i Hery. Przedstawiany był jako brodaty, srogi i posępny mężczyzna z rogiem obfitości w ręku. Hades budził lęk w sercach zarówno ludzi jak i bogów. Był nieczęstym gościem na Olimpie. Porwał i poślubił Korę (zwaną też Persefoną) córkę Demeter. Zeus obiecał rękę Kory Hadesowi bez wiedzy jej matki. Stąd zatarg Demeter z Hadesem o Korę. Persefona jako żona Hadesa i królowa świata zmarłych przedstawiana była z wieńcem maków i narcyzów na głowie.
Hades cechował się nieugiętością (zrobił wyjątek dla Orfeusza), srogością i przebiegłością. Podstępnie podał owoc granatu Korzeopuszczającej podziemie na rozkaz Zeusa, co w efekcie związało córkę Demeter na zawsze z państwem zmarłych.
Od jego imienia wzięła nazwę kraina zmarłych. Często słowo "Hades" jest mylnie odbierane jako synonim piekła.
Hades zwany też Plutonem ma swojego odpowiednika, a właściwie nawet kilku, w mitologii rzymskiej. Są to: Orcus, Veiovis, Dis Pater.
Gość


lola1
Dodano: 2011-11-07
Jak się nazywała kobieta heros? Proszę o przyklady 7 takich kobiet.
Gość


Mikaa
Dodano: 2011-11-08
Hej. :) Mam takie zad. z j. pol. Jakby ktoś mógł mi pomóc, to bardzo proszę. Muszę zrobić prezentację na temat "Fantastyczne istoty mityczne". Mam kilka takich istot, ale potrzebne mi sś jeszcze wyjaśnienia kim one były.
Centaur -
Cyklop -
Trol -
Hydra lernejska -
Lew nemejski -
Chimera -
Tyfon -
Scylla -
Charybda -
Dzik -
Gorgony -
Syrena -
Giganci -
Pegaz -
Sfinks -
Cerber -
Nimotach -
Erymaantu -
Meduza -
Harpia -
Nie musi to być wyjaśnienie do każdej istoty.
Prosze bardzo o pomoc to bardzo bardzo dla mnie ważne. Czasu mam niewiele do godz. 23.30 . : /
Gość


marcin
Dodano: 2011-11-09
Muszę zrobić drzewo genealogiczne bogów , ale na internecie są ale ja chce takie zeby w nawiasie było napisane np (afrodyta córka kogoś ) mamy tak zrobić :( pomocy;/ na jutro musze, ale dzisiaj musze to robić. ? POmożesz ?
Gość


Marcineeczek
Dodano: 2011-11-09
Potrzebuje drzewa genealogicznego bogów greckich na internecie jest ich duzo, ale w żadnym nie ma kto jest ojcem matką itp. A my musimy zrobić , że np. Zeus od niego odchodzą strzałki i jego corki a w nawiasach mamy napisać np Atena (i kogo córka itp ) pomożesz na dzisiaj ? widzę , że kazdemu pomagasz, bym był ci bardzo wdzięczny:)na dzisiaj .
Gość


adi
Dodano: 2011-11-12
Dzień dobry
Mam takie zadanie z j. pol. i oczywiście proszę o pomoc. Muszę zrobić prezentację na temat "Dziecko w mitologii". Za pomysły z góry dziękuję.
Redaktor


Dodano: 2011-11-12
Odp. dla marcin i Marcineeczek

Drzewa genealogiczne bóstw greckich i herosów są na trzeciej stronie tego artykułu na samym dole. Żeby zrobić takie drzewo trzeba bardzo dużo czasu i pracy. Innych drzew nie mam, a nowego nie jestem w stanie zrobić "na już".
Redaktor


Dodano: 2011-11-13
odp. dla Mikaa:

Centaur - pół-koń, pół-człowiek. Centaur był potomkiem Iksjona i bogini chmur Nefele. Najsłynniejszym centaurem był Chiron, nauczyciel wielu herosów.

Cyklop - 1) syn Polifema, który uwięził Odysa wraz z towarzyszami w swojej jaskini; 2) jeden z trzech cyklopów - synów Uranosa i Gai. Ci Cyklopi byli braćmi Sturękich i Tytanów. Wszyscy Cyklopi byli olbrzymiego wzrostu. Charakteryzowali się jednym okiem pośrodku czoła.

Hydra lernejska - potomek olbrzymki Echydny i smoka Tyfona. Hydra miała dziewięć łbów, w tym jeden nieśmiertelny. Jej jad był wyjątkowo zabójczy i ranił nawet bogów. Hydra mieszkała na bagnach Lerny. Zabicie Hydry Lernejskiej było drugą pracą Heraklesa. Herakles zanurztył w jej jadzie groty swoich strzał, dzięki czemu stały się śmiercionośną bronią.

Lew nemejski - był potomkiem dwugłowego psa Ortrosa i Echidny. Terroryzował mieszkańców Nemei. Miał skórę niewrażliwą na strzały i włócznie. Jego skórę miał Herakles przynieść królowi Eurysteuszowi. Była to pierwsza praca sławnego herosa.

Chimera - kolejny potomek Tyfona i Echidny. Chimera żyła w Likii. Miała głowę lwa, tułów kozła,, smoczy ogon, skrzydłą i spiżową skórę. Potrafiła ziać ogniem. Zginęła z ręki Bellerofonta.

Tyfon - potworny smok, syn Gai i Tartaru (krainy ciemności). Gaja wydała na świat Tyfona w odwecie za obalenie Tytanów, których Zeus zamkną w Tartarze i klęskę Gigantów. Kiedy Tyfon stanął do walki z bogami olimpijskimi, ci uciekli pod różnymi postaciami zwierząt do Egiptu. Na porzuconym Olimpie został tylko sam Zeus, który po długiej, straszliwej i zażartej walce pokonał Tyfona, strącając smoka z Olimpu i przywalając wyspą Etną. Ze związku rodzeństwa, Echidny i Tyfona narodziły się najgroźniejsze z wszystkich potworów jakie stąpały po starożytnej helleńskiej ziemi, napawając strachem i siejąc grozę wśród nieszczęśników, którzy zamieszkiwali blisko ich siedzib. Ich potomkami byli: trójgłowy pies Cerber, Hydra Lernejska, Chimera - zabita przez Bellerofonta, wnuka Syzyfa, stugłowy smok Ladon

Scylla - kiedyś piękna nimfa, córka Forkysa i Keto, póżniej zamieniona została w potwora morskiego przez zazdroasną Kirke. Obie boginki rywalizowały o miłość Glaukosa. Razem z Charybdą czyhała na żeglarzy po obu stronach cieśniny.

Charybda - c órka Posejdona, zamieniona przez Zeusa w potwora morskiego. Wciągała swoje ofiary w wir moski. Podczas gdy Scylla porywała marynarzy. Charybda unicestwiała całe statki wraz z załogami.

Dzik - Który? Kalidoński czy z Erymantu? Pierwszego pokonał na słynnych łowach kalidońskich Meleager, a drugiego schwytał Herakles.

Gorgony - córki Forkysa i Keto, siostry trzech wiedźm - Graj. Gorgony były to skrzydlate kobiety-potwory; miały włosy z węży, spiżowe pazury i kły. Nazywały się Steino, Euriale i Meduza. Dwie były nieśmiertelne, zaś jedna śmiertelna - najmłodsza z sióstr Meduza. Meduza była najstraszniejsza z Gorgon, swym straszliwym wzrokiem zmieniała w kamień każdą żywą istotę. Została zabita przez Perseusza.

Syreny - pół-kobiety, pół-ptaki. Zwabiały żeglarzy na pewną śmierć swoim cudownym śpiewem. Ich pięknym głosom oparli się jedynie Odys i Orfeusz.

Giganci - synowie Gai, olbrzymi z wężami zamiast nóg. Gaja zrodziła ich po to, by odebrali władzę bogom olimpijskim, w zemście za pozbawienie władzy Kronosa i reszty Tytanów (Tytani rządzili przed olimpijczykami). Giganci zaatakowali Olimp z czego wywiązała się walka zwana Gigantomachią. Po zażartym boju zwyciężyli Olimpijczycy. Co ciekawe, według przepowiedni, bogowie olimpijscy mogli pokonać Gigantów tylko dzięki pomocy herosa. Tym herosem był Herakles.

Pegaz - skrzydlaty koń zrodzony z krwi umierającej Meduzy. Zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie. Pegaza przez krótki czas dosiadał Bellerofont. Gdy jednak dumny heros chciał polecieć na Olimp, by wydrzeć władze Zeusowi, Pegaz zrzucił w trakcie lotu pyszałka ze swojego grzbietu i sam poelciał na Olipm. Od tego momentu Pegaz służył tylko Zeusowi. Uderzenie kopyta tego konia miało otworzyć na górze Helikon, jednej z siedzib muz źródło Hippokrene, stąd stanowi on symbol natchnienia poetyckiego.

Sfinks - potomek dwugłowego psa Ortrosa i Echidny. Potwór o głowie kobiety, tułowiu lwa, ogonie węża i orlich skrzydłach. Nękał Teby zadając wszystkim udającym się do miasta podstępną zagadkę. Kto nie znał odpowiedzi ginął w paszczy poczwary. Od Sfinksa uwolnił Teby Edyp.

Cerber - potomek Echidny i Tyfona, potworny pies strzegący wejścia do Hadesu. "Potwór ten miał trzy paszcze zionące ogniem, smoczy ogon wyrastał mu z ciała, a sierść jego stanowiły węże jadowite (...)". Nie pozwalał duszom zmarłych na powrtó do świata żywych. Jednak przybywającym do Hadesu nie czynił żadnej krzywdy. Złapanie Cerbera było dwunastą i ostatnią pracą Heraklesa.

Meduza - jedna z trzech Gorgon. Jest opisana wyżej wraz z pozostałymi siostrami.

Harpie - skrzydlate pól-kobiety, pół-ptaki, demony wichury i burzy. Były córkami Taumasa i Elektry. Mieszkały na wyspach Strofadach, u wrót Hadesu. Prześladowały króla Fineusa (uwolnili go od tych potworów Argonauci). Harpii było pięć. Nosiły imiona Aello, Aellopus, Podarge, Okypate i Kelaino.

I parę uwag:
Trol - nie ma takiego stworzenia w mitologii greckiej. Pewnie wzięłaś to z fantastyki lub innych mitologii

Nimotach - nigdy nie słyszałam o takim stworzeniu w mitologii greckiej

Erymaantu - to samo co wyżej. Jak już coś to nie Erymaantu tylko Erymant i to nie jest stworzenie tylko miejsce, po którym grasował potwór. W Erymancie grasował dzik, którego miał pojmać Herakles. Jak coś to Dzik z Erymantu. ;)
Gość


Adi
Dodano: 2011-11-14
DZIEŃ DOBRY,
Jeszcze raz proszę o pomoc, muszę na czwartek przygotować prezentację z języka polskiego na temat "DZIECKO W MITOLOGII" i naprawdę nie wiem od czego mam zacząć, temat nie wydaje mi się, aby był łatwy. Proszę o kilka wskazówek.
Gość


Nata********** ;P
Dodano: 2011-11-15
Mam problem, bo muszę zrobić prezentację o potworach mitycznych i nie wiem jak zacząć. Byłabym wdzieczna za jakiekolwiek podpowiedzi na ten temat;) Z góry wielkie dzięki.
Gość


radzio
Dodano: 2011-11-15
Według mnie nie Chiron, ale Chejron.
Gość


Lola
Dodano: 2011-11-16
Jak mieli na imię matka i ojciec Zefira?
Redaktor


Dodano: 2011-11-17
Odp. dla Lola:

Rodzicami Zefira byli Eos (bogini jutrzenki) i Astrajos (bóg gwiazd).
Gość


Witam.
Dodano: 2011-11-20
Gdzie mogę znaleźć drzewo genealogiczne bogów egipskich, greckich i germańskich? :)
Gość


Emo15
Dodano: 2011-11-22
Proszę o dokładny wygląd Persefony. :)
Gość


bu
Dodano: 2011-11-22
Wyjaśnij symbolikę rodowodu muz. Proszę o pomoc.
Gość


haha
Dodano: 2011-11-25
Mam napisać wypracowanie z polaka pt. "Herosi i bogowie mityczni oraz ich spory" Pomocy! Jak mogę to napisać albo jak nie to jacy są w mitologi greckiej herosi i bogowie związani z sporami; jakie to spory?
Redaktor


Dodano: 2011-11-26
Odp. dla Nata**********

Proponuję zacząć od korzeni potworów tj. od pary Tyfon - Echidna. Więcej informacji znajdziesz na trzeciej stronie tego artykułu. Potem mozesz opisać potwory, z którymi walczyli najsławniejsi mityczni herosi. Ot prosze parę przykładowych potworów: Minotaur, Hydra Lernejska, Sfinks, Klacze Diomedesa, Syreny, Chimera, Harpie, Meduza, itp.

Odp. dla radzio

Obie wersje są dopuszczalne.

Odp. dla Emo15

Opis Persefony znajduje się w komantarzach, w temacie "Przegląd bogów greckich". Link: http://www.histurion.pl/historia/starozytnosc/grecja/przeglad_bogow_greckich.html
To będzie 9 komentarz licząc od góry.

Odp. dla bu

12 komentarz licząc od góry ;) O muzach znajdziesz też parę informacji w tym artykule (str. 3)

Odp. dla haha

Zależy czy chodzi wyłącznie o spory bogowie-herosi czy raczej ogólnie. Bo jak ogólnie, to możesz wymienić np tytanomachię (wojna bogów z Tytanami), gigantomachię (wojna bogów z Gigantami), walę olimpijczyków z Tyfonem, spory bogów o terytoria (np. spór Posejdona i Ateny o Ateny), spory bogów o różne rzeczy, np. spór Hadesa i Demeter o Persefonę. Zaś jeśli to mają być spory konkretnie heros vs bóg, to wtedy masz przykład Hery i Heraklesa, spór Adonisa i Aresa o Afrodytę (choć to trochę naciągane), Apollo i Marsjasz, Artemida i Akteon, Dionizos i rodzina jego matki Semele, można do sporów zaliczyć wszelakie wojny, gdzie różni bogowie wspierali obie strony (np wojnę trojańską, wyprawę po Złote Runo).
Gość


mm
Dodano: 2011-12-01
Czy ktoś mi poda rodzeństwo Hydry Lernejskiej?
Redaktor


Dodano: 2011-12-02
Rodzeństwo Hydry Lernejskiej: trójgłowy pies Cerber, Chimera - zabita przez Bellerofonta (wnuka Syzyfa), stugłowy smok Ladon
Gość


x
Dodano: 2011-12-03
Czy na którymś z tych pięknych drzew genealogicznych znajdę Polifema?
Redaktor


Dodano: 2011-12-04
Niestety nie znajdziesz, bo w mitologii Polifem jest postacią poboczną, lecz mogę ci powiedzieć czyim jest synem. Ojcem cyklopa Polifema był Posejdon.
Gość


haha
Dodano: 2011-12-05
Przepraszam raz jeszcze. Co mogę napisać w poszczególnych akapitach wstęp , rozwinięcie , zakończenie (wypracowanie pt.: herosi i bogowie mityczni oraz ich spory (ogólnie)).
Gość


martyna
Dodano: 2012-01-08
Jak wyglądał sfinks i cyklop?
Gość


karolinka131313
Dodano: 2012-02-24
Wszyscy piszą tutaj: ,,Proszę o pomoc w wypracowaniu,, lub ,,mam za zadanie,, czyli wchodzą na tę stronę z potrzeby, nie z ciekawości. (wyjątek: melkart). Natomiast mnie imponuje pani ogromna wiedza na temat mitologii. Osobiście teź lubię historie z nią związane, ale pani wiedza oraz zamiłowanie jest czymś niesamowitym. Chciałam eyrazić że cieszę się iź są takie osoby jak pani. Imponujące!
Redaktor


Dodano: 2012-02-25
Dziękuję ci Karolinko za miły komentarz. Przyjemnie jest przeczytać coś takiego :)
Gość


basia
Dodano: 2012-04-05
Czy mogłaby pani napisać imiona wszystkich dzieci Zeusa?
Redaktor


Dodano: 2012-04-09
WSZYSTKICH? Trochę to potrwa :D.

Zeus miał niezliczoną ilość kochanek, dzieci jeszcze więcej, no ale trochę można wypisać.

Potomstwo Zeusa:

Z Herą: Hefajstos, Hebe, Ares, Ejleityja

z Demeter: Kora (Persefona)

Z Metis: Atena

Z Temidą: Hory (Eirene, Dike, Eunomia), Mojry (Kloto, Lachezis, Atropos)

Z Mnemosyne: Muzy (Klio, Euterpe, Erato, Kaliope, Melpomene, Terpsychora, Talia, Urania, Polihymnia)

Z Leto (Latoną): Apollon, Atremida

Z Mają: Hermes

Z Eurynome: Charyty (Aglaja, Eufrozyne, Talia)

Z Semele: Dionizos

Z Alkmeną: Herakles

Z Danae: Perseusz

Z Ledą: Polideukes i Helena

Z Kallisto: Arkas

Z Io: Epafos

Z Antiopą: Zetos i Amfion

Z Europą: Minos, Radamantys i Sarpedon

Z Pluto: Tantal

Z Tajgete: Lakedajmon

Wg różnych wersji:

Z Dione: Afrodyta

Z Demeter: Hekate

Gość


casiel
Dodano: 2012-04-24
Po Pani artykule widać,że przeczytała Pani wiele książek odnośnie starożytnej mitologii. Czy może zna Pani jakąś publikację poświęconą stworzeniom mitycznym. Ponadto wszędzie opisywane są minotaury,centaury, sfinks, a spotkała się Pani może z jakimś obszerniejszym opisem criocampa? Jego przedstawienia pojawiaja się czasem w sztuce rzymskiej, ja znalazłam na monecie Galliena, jednak poza opisem tych stworzeń,nie mogę znaleźć praktycznie nic o genaologii tego potwora, może Pani "obiło się coś o uszy"?
podrawiam
Użytkownik


Dodano: 2012-04-26
Jeżeli chodzi o genealogie centaurów to na pewno pierwszymi przodkami byli Kentauros (Centaur) i Nessos, synowie Iksjona, króla Lapitów i widziadła Nefele stworzonej przez Zeusa. Centaur był pół-człowiek, pół-koniem. Za syna Kentaurosa biorę pod uwagę zwłaszcza Chirona najmądrzejszego z centaurów, zabitego przez Heraklesa zatrutą strzałą. Eurytion, który wywołał walkę z Lapitami, gdzie odniósł porażkę. No i Pholos dziecko nimfy drzew Hamadryads i Silenusa. To tak ważniejsi przedstawiciele Centaurów gdzie "większość" tych istot to dzieci Kenturosa, która zapoczątkował to plemię z klaczami magnezyjskimi.
Gość


kollllonia
Dodano: 2012-05-12
Czy mogłabyś napisać mi jakie są najważniejsze pary bogów proszę. Zdaje mi się że ty wiesz bardzo dużo o bogach.
Redaktor


Dodano: 2012-05-14
Ereb - Nyks

Gaja - Uranos

Kronos - Rea

Zeus - Hera

Hades - Persefona

Eros - Psyche

Posejdon - Amfitryta

Afrodyta - Hefajstos

Gość


Szybka pomoc!
Dodano: 2012-05-21
Hej. Jaki był atrybut Empuzy, Empusy? Proszę o szybką informację.
Użytkownik


Dodano: 2012-06-06
Empuzy - bardzo nie lubiane złe duchy, wręcz nazywane demonicznymi córkami Hekate, co wskazywał na to wygląd, wielkie ośle zady i na co wskazują informacje miały jedną noge z brązu, a drugą osłą. Najbardziej znae są z tego, że najczesciej straszyły odważnych podrózników. Cytując "odważnych" to nie każdy dał się przestraszyć gdzie piekielne córki Hekate boginni cimeności uciekały w popłochu słuchając wyzwisk w ich stronę co określa ich wrażliwymi, to był ich z niejednych atrybutów. Kolejnym atrybutem może być przemiany swej osoby, nawet w najpiękniejszą dziewice, ale co najgorsze potrafiły wyssać życie swemu kochankowi podczas stosunku i nic sobie z tego nie robiąć, nawet można określić, że dzięki temu istniały.

Empuzy

Wygląd:
-Wielkie ośle zady
-Jedna noga osła, a druga z brązu
-Wygląd niejednej dziewicy

Atrybuty:
-Inne twierdzenia, że miały brązowe buciki
-Przemiany swej kostury jako ich właściwość
-Na pewno jedna noga z brązu
Gość


filipekw1
Dodano: 2012-10-18
czemu w drzewie genealogicznym bogów Eros występuje 2 razy?Jako syn Chaosu i syn afrodyty i aresa ? I jak miała na imię jego córka ?
Gość


ciekawska
Dodano: 2012-11-08
witaj.zaimponowałaś mi swoją wiedzą o bogach i pomyślałam,czy mogłabyś przedstawić mi trochę bliżej Dionizosa?Ostatnio mnie zaciekawił.
Użytkownik


Dodano: 2013-09-05
Czy możecie podać imiona 12 tytanów??
Redaktor


Dodano: 2014-02-04
1)filipekw1

"czemu w drzewie genealogicznym bogów Eros występuje 2 razy?Jako syn Chaosu i syn afrodyty i aresa ? I jak miała na imię jego córka ?"

Bo są dwie wersje jego pochodzenia. Zresztą starożytni odróżniali Erosa jako bezosobową siłę wyłonioną z Chaosu, od psotnego synka Afrodyty i Aresa. Należy pamiętać, że wizerunek i pojmowanie Erosa zmieniały się przez lata.

Córka Erosa i Psyche była to Rozkosz (z gr. Hedone)

2)Sandra Konik
"Czy możecie podać imiona 12 tytanów?"

Kojos, Krejos, Japetos, Kronos, Hyperion, Okeanos, Tea, Rea, Temida, Mnemosyne, Fojbe i Tetys.
Gość


agasar 77
Dodano: 2015-10-30
do p. Anety Kmity- wiele info znajdzie pani w mitach Roberta Gravsa co pozwoli pani uzupełnić drzewo genealogiczne. Osobiście robię takie od miesiąca i ciągle nanosze poprawki dowiadując się czegoś nowego. Polecam szczerze Mity Greckie w jego wydaniu

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.