Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plWprowadzenie

2007-01-16 | Autor: Brygida SobieskaGrecja, ten niewielki kraj na Półwyspie Bałkańskim, miał w starożytności ogromne zadanie do wykonania. Gdy popatrzymy z perspektywy początku XXI wieku na przeszłość, to bez Grecji i jej zdobyczy kulturowych trudno wyobrazić sobie istnienie współczesnej cywilizacji. Grecja była jednym z podstawowych źródeł, z którego ludzkość czerpała w kolejnych wiekach swego rozwoju. Sztuka, literatura, teatr, obyczaje, prawo, etyka, nauki przyrodnicze i filozofia, a nawet moda – wszystko to wzięło swój początek na skalistej i niezbyt urodzajnej ziemi greckiej. Zdobycze kultury greckiej powędrowały na wschód, niemal aż do Indii, razem z wojskami największego zdobywcy świata, Aleksandra Macedońskiego. I choć Grecy często korzystali z dorobku innych ludów, które uważali za gorsze od siebie i barbarzyńskie, grecka myśl obecna była w każdej czynności wykonywanej w basenie Morza Śródziemnego przez wiele następnych stuleci.Brama wschodnia w Troi, odkrytej w latach 70. XIX w. przez Henryka Schliemanna.Pierwsi dorobek Grecji odkryli Rzymianie, gdy podbili politycznie niewielkie, a wiecznie skłócone ze sobą greckie państewka. Kultura grecka zawładnęła nimi tak całkowicie, że nawet swoich rodzimych bogów identyfikowali z greckim panteonem. Potem Grekami zachwycali się uczeni, politycy i artyści renesansu europejskiego. Na swój sposób pragnęli odtworzyć odeszły w przeszłość klimat starożytnej Hellady. I nie było ważne, że patrzyli na Grecję oczami starożytnych Rzymian. Z kolei w klasycyzmie zaczęto poszukiwać tej prawdziwej Grecji, podejmując kolejne wykopaliska. Utrwalił się wtedy w świadomości Europejczyków obraz białokamiennych świątyń wzniesionych na wzgórzach. Pod koniec XIX w., kiedy archeologia zaczęła stawać się prawdziwą nauką, a nie tylko intelektualną przygodą, uczeni z zapałem znów wyprawiali się na poszukiwanie prawdy o Grecji. Znaleźli wtedy Mykeny, Troję a wreszcie zapomniane nawet przez starożytnych Knossos. I znów historia Grecji pokazała inną twarz.Krajobraz Krety, wyspy na Morzu Śródziemnym, gdzie powstało pierwsze państwo w Europie i narodziła się wspaniała cywilizacja.Prapoczątków owego wielkiego rozkwitu sztuki, nauki i filozofii, jaki nie zdarzył się po raz drugi w dziejach człowieka, należy szukać na Krecie – dużej wyspie pośrodku Morza Śródziemnego. Gdy na kontynencie migrujący przybysze bardziej myśleli o upolowaniu zwierzyny niż o pięknie tkwiącym w wytworze rąk ludzkich, na Krecie i wyspach Morza Egejskiego od kilku wieków kwitła wspaniała cywilizacja.

Partenon w Atenach, najwspanialsza budowla antyku.Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

4 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-28
Niezły tekst! Tekst nie jest długi, świetnie się go czyta i ukazuje wieloaspektowość kultury Starożytnej Grecji. Kultura grecka niewątpliwie wpłynęła na naszą świadomość i nasze życie. Ukształtowała nasz pogląd na świat.
Użytkownik


Dodano: 2007-10-28
zapuszczona ta brama Trojańska.
Redaktor


Dodano: 2008-04-13
Artykuł króciutki, ale za to bardzo ciekawie wprowadza w atmosferę Greckiej sztuki i jej znaczenia dl anaszej kultury :).
Użytkownik


Dodano: 2009-07-25
Moim zdaniem tekst jest dobry no i zdjęcia również :) Aczkolwiek pododawałabym kilka małych szczególików :)

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.