Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Nil - rzeka życia

2006-04-18



Pozdrawiamy cię, Nilu, który wynurzasz się z ziemi, który przybywasz, by dać życie ludowi Egiptu.


Hymn do Nilu skomponowany w czasach Średniego Państwa ok.2050-1750 p.n.e.



Już od paru tysiącleci Nil jest symbolem życia i nieśmiertelności. Żaden Egipcjan nie wyobraża sobie egzystencji bez tej cudownej rzeki. Mówiąc o starożytnym Egipcie trzeba grubo nacechować stopień uzależnienia ówczesnej ludności od Nilu, rzeki, od której zależało wszelkie istnienie.

Delta Nilu – zdjęcie satelitarne.

Parametry geograficzne

Długość Nilu to całe 6700 kilometrów, płynące ze środkowej Afryki aż po Morze Śródziemne.
Wędrówki Nilu: Najdalszy dopływ Nilu to rzeka Kagera, płynąca z Burgundii do Jeziora Wiktorii. Jinja w Ugandzie to początek Nilu właściwego, który tworząc jezioro Kioga, wędruje jako Nil Wiktorii, aż do wodospadu Kabalega. W dalszym etapie przecinając Jezioro Alberta, już jako Nil Alberta ląduje w Namule. Zaczyna się już terytorium Sudanu, Nil osiąga Sudd( teren mający 320 kilometrów, pełen łodyg papirusu, hiacynt oraz szuwar). W Charumbie wpada jako Nil Błękitny. Na terytorium Sudanu, gdzieś ok. 320 km w środek, Nil łączy się z rzeką Atbara. W tym samym momencie Nil staje się wielką rzeką, płynącą już przez Egipt w stronę Morza Śródziemnego.

Znaczenie Nilu

Rzeka ta odgrywała ogromna rolę w transporcie. W starożytności ludzie przewozili przez wody Nilu wszystkie możliwe środki do życia i pracy. Nil to także jedyne połączenie Sudanu Południowego z Północnym. Nil to nie tylko dogodna droga komunikacyjna, gdyż umożliwiał wzrost roślin uprawnych, dostarczał żywności, w tym ryb oraz bardzo cennej trzciny papirusowej.

Współczesne zdjęcie Nilu.

Żyzne muły nilowe

Żyzne muły nilowe były niesione z prądem rzeki. Stanowiły bardzo ważny czynnik, który wzbogacał glebę. Ziemia poprzez minimalny nakład pracy była w stanie dawać dobre plony. Żyzne muły nilowe powstawały z gnijących części roślin zarastających bagna Sudd i były niesione z wyżyny etiopskiej przez Nil Błękitny.

Znacząca pora deszczowa

Pora deszczowa występuje dwa razy w ciągu całego roku. Jest to okres marca-maja oraz września-listopada. W trakcie trwania takich pór deszczowych rozkwitało rolnictwo, więc żywności była wystarczająca ilość. Nawadnianie pól to zabieg, który był wykonywany wręcz systematycznie. Na terenach zalewowych budowano wały ziemne, dzieliło się nimi cały obszar na odosobnione zbiorniki i dzięki temu woda utrzymywała się przez wiele tygodni. Miało to największe znaczenie w chwilach gdy Nil opadał.

Nil wobec obrzędów i rytuałów

Jak wiadomo całe życie Egipcjan opierało się na ich religii. Tamtejsza ludność często utożsamiała Nil z bóstwami:

Hapi - Wielki Bóg Żywności i Pan Ryb. Hapi strzeżony przez węże, siedział w jaskini na dnie gór Asuanu i jego głównym zajęciem było wylewanie wody z dzbanu na brzeg Nilu. Raz do roku dokonywano rytuału ofiarnego, który miał na celu prośbę do Hapiego, aby trzymał dzban pod odpowiednim kątem. Jeżeli kąt był za duży mogłoby dojść do powodzi, a jeśli za mały to mogłaby nastąpić susza i co się z tym łączy wielki głód.

Ozyrys- jego życie i śmierć są symbolem odradzania się Nilu. Jak rzeka jest sucha to znaczy, że Ozyrys jest martwy, a jego ciało odnajduje Izyda w dzień corocznego wylewu. W momencie gdy Ozyrys płodzi z Izydą, przynosi nadzieję, wiarę i nowe życie, tak samo rzeka wstępuje na brzegi aby wylać swoje dary na pola. Ozyrys jest symbolicznym Nilem, Izyda - Ziemią. Ich połączenie jest jak związek gleby z wodą.


Hiacynty nilowe

Hiacynty nilowe to piękne blado-fioletowe kwiaty, jednakże ich występowanie było bardzo szkodliwe. Zarastając nurt rzeki, blokowały całkowicie żeglugę rzeczną. Jedynym rozwiązaniem było stosowanie środków chwastobójczych- herbicydów.

Co zawdzięczali Nilowi?

"Rezydencja jest przyjemna do życia, a ziemia zapewnia wszystko czego trzeba; pola każdego dnia dają wszelkie dobro, stawy są pełne ryb, a nad jeziorami żyje rozmaite ptactwo. Nabrzeżne łąki zielenią się trawą, przy brzegach rzeki rosną daktyle. Spichlerze są tak wypełnione jęczmieniem i innymi zbożami, że sięgają prawie nieba. Spotyka się tam tez cebulę, pory, jak również sałatę, granaty, jabłka, oliwki i figi, a słodkie wino Ka z Egiptu przewyższa smakiem miód"

Wersy biblijnego Rameses napisanych dla uczczenia nowej stolicy faraonów 19-stej dynastii w północno-wschodniej części delty.



Etykiety:
Starożytny Egipt Nil Wylewu Nilu



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

10 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-23
Bardzo profesjonalnie! I nawet cytaty są. :)
Użytkownik


Dodano: 2007-01-27
Ciekawy artykuł. Jest w nim wszystko: zdjęcia, cytaty i nawet któtka historia.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
Wreszcie coś hydrologicznego. ^^ Nil wart opisania, ponieważ rzeczywiście był życiodajną rzeką. W dodatku przystępnie napisane.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.