Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Porwanie Sabinek

2007-01-04 | Autor: Wojciech Bogdański



Jest to znana legenda z okresu powstania Rzymu, opisana m.in. przez Cycerona w jego dziele „O państwie” (De Re Publica). Cyceron pisze, że Romulus po utworzeniu Rzymu wyznaczył na terenie miasta gaj zwany asylum, w którym każdy przestępca mógł czuć się bezpieczny i nie dosięgła go tam żadna kara. Do miasta napłynęli więc licznie opryszkowie, zabójcy i złodzieje. W efekcie tego w Rzymie chronicznie brak było kobiet. Aby rozwiązać narastający problem Romulus zorganizował wspaniałą ucztę i igrzyska na które zaproszono Sabinów – plemię ze środkowej Italii, wraz z żonami. I w tym czasie porwano z domów ich córki, aby pod przymusem wydać je za mąż za Rzymian. Sabinowie po powrocie do domów odkryli porwanie i postanowili zbrojnie odbić swe córki. Jednak przygotowania do wojny z Rzymem trwały zbyt długo i gdy wreszcie doszło do najazdu porwane córki miały już dzieci i same wymusiły na zwaśnionych stronach konfliktu zawarcie pokoju i sojuszu. Sabinowie połączyli się więc z Rzymianami tworząc jedno państwo a Romulus i król Sabinów Tytus Tatius rządzili odtąd wspólnie.


Srebrny denar z rzymskiej Titurii z 89 r.p.n.e. Awers: głowa Tituriusa Tatiusa Sabinusa w prawo, z tyłu głowy pionowy napis: SABIN, przed twarzą litery TA. Rewers: dwaj rzymscy żołnierze trzymający porwane kobiety, pod nimi napis: L. TITVRI. Cr344/1a; Syd 698.


Inna wersja legendy (a może opisu rzeczywistych wydarzeń) mówi, że w roku 750 p.n.e. (a więc trzy lata po założeniu Rzymu) córka dowódcy rzymskiej cytadeli (mieszczącej się wtedy na Kapitolu) Semproniusa Tarpeiusa, westalka Tarpeia, zakochana w królu Sabinów Tytusie Tatiusie, zdradziła swój kraj skrycie wpuszczając do miasta wojsko Sabinów. W rewanżu zażądała od Sabinów jedynie ich ciężkie złote bransolety noszone na lewym przegubie. Sabinowie rzucili więc nie tylko swe złote bransolety pod jej nogi ale również swe tarcze na nią. Zginęła zaduszona pod stosem tarcz, tak płacąc za zdradę kraju.


Srebrny denar z Titurii z 89 r.p.n.e. Awers: głowa Tituriusa Tatiusa Sabinusa w prawo, z tyłu głowy pionowy napis: SABIN, przed twarzą litery APV. Rewers: Tarpeia klęcząca między dwoma rzymskimi żołnierzami, na dole napis: TITVO. Sear 252.


Srebrny denar Augusta z 19 r.p.n.e. Awers: CAESAR AVGVSTVS, głowa Augusta w prawo. Rewers: TVRPILIANVS III VIR (Turpillianus triumwir monetarny). Tarpeia pod stosem tarcz. RIC 299, RSC 494, BMC 29.


Z historii wiadomo, że w V w.p.n.e. było wiele wojen Sabinów z Rzymianami zaś podczas trzech wojen samnickich w latach 343-291 p.n.e. Rzymianie pokonali wreszcie Sabinów, włączając ich tereny w skład swego państwa. W 268 r.p.n.e. Sabinom przyznano prawa rzymskie.
Strome zbocze południowego wierzchołka Kapitolu, skąd od tej pory strącano skazanych za zdradę państwa, nosi nawet obecnie nazwę Skała Tarpejska (łac. rupes Tarpeia).
Legenda o porwaniu Sabinek była kanwą wielu rzeźb, obrazów oraz sztuk teatralnych i operetek, granych m.in. w Polsce nawet obecnie.



Obraz Jacques-Louis Davida


Rzeźba Jean Boulogne



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

9 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-01-08
Dziękuję za miły komentarz. Właśnie takie "drobiazgi" dają chęć do poszukiwań ciekawego tematu a następnie do jego napisania.
Serdecznie pozdrawiam.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-11
Bardzo ciekawy artykuł. Zachęca do dalszych poszukiwań na ten temat. Może warto poczytać coś więcej o historii Rzymu?



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.