Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Wojsko greckie

2007-01-19 | Autor: Brygida Sobieska




Wojownicy epoki archaicznej i klasycznej


Wojsko greckie epoki archaicznej i klasycznej to wojsko wojujących ze sobą państw-miast. Między VIII a IV w. p.n.e. tylko wojny z obcym najeźdźcą – Persami zjednoczyły wrogie armie greckich państewek. Bratobójcze wojny Aten ze Spartą czy Teb ze Spartą zakończyły się podbojem greckich polis przez potężniejącą z latami Macedonię.

Z tamtego okresu zachowało się wiele świadectw tak historyków greckich, jak znalezisk archeologicznych, dzięki którym można zrekonstruować uzbrojenie i sposoby walki greckich żołnierzy.


Płaskorzeźby ze Skarbca Syfnijczyków (Delfy) pozwalają nam wyobrazić sobie, jak walczyli żołnierze epoki archaicznej


Wojsko epoki hellenistycznej


Walki, jakie toczyły ze sobą greckie państwa-miasta, nie pozwoliły na wykształcenie na terenie Hellady jednego silnego organizmu państwowego. Gdy zwaśnione armie greckie walczyły o hegemonię nad Grecją, niepostrzeżenie na północy wyrósł prawdziwy wróg, potężniejąca z każdym rokiem Macedonia. Po bitwie pod Cheroneją w 338 r. p.n.e. skłócona dotychczas Grecja stała się częścią wielkiej, ekspansywnej Macedonii, która uważała się za jedno z państw greckich.


Król Filip II stworzył najwspanialszą machinę wojenną ówczesnych czasów, dzięki której jego syn, Aleksander III, zbudował imperium od Egiptu po Indie. Po śmierci Aleksandra, diadochowie, jego wodzowie i duchowni spadkobiercy podzielili imperium między siebie. Przez wieki państwa te, najpierw potężne, potem tracące siły w bezsensownej walce między sobą, powoli rozmieniały na drobne zwycięstwa Aleksandra. Aż przyszedł czas, gdy wszystkie osiągnięcia tego wielkiego Macedończyka, razem z olbrzymimi terytoriami i bogactwami przejęli jak swoje dzieło Rzymianie.


Moneta Lizymacha. Królowie hellenistyczni, następcy Aleksandra, korzystali z jego wynalazków w dziedzinie taktyki i strategii.



Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

17 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-01-19
Przyczepię się do jednej rzeczy - ukośna falanga nie była wynalazkiem Aleksandra. Stosowano ją już wcześniej (Tebańczycy przeciw Spartanom pod Leuktrami). A tak w ogóle to bardzo fajny artykuł :)
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
Bardzo ciekawie opisane greckie wojsko. Mało na ten temat wiedziałem, a ten tekst powiększył mołą wiedzę. Lubię greckie wojsko.
Użytkownik


Dodano: 2007-04-09
bardzo dobry tekst. Jednostki Greckie mam na myśli hoplitów były przed legionami Rzymskimi najlepsze na świecie.
Użytkownik


Dodano: 2007-05-25
Tak zwany szyk ukosny falangi wprowadzony zostal nie przez aleksandra a przez tebanczyka epameinondasa a po raz pierwszy urzyty w roku424p.n.e w trakcie trwania wojny peloponeskiej przez pagondasa syna aeolidasa w bitwie pod delium/delion w trakcie ktorej bral udzial rowniez sokrates,przebiegu nie bede opisywal bo nie chyba o to chodzi a praca generalnie bardzo mi sie podobala podam jeszcze zrodlo z ktorego skorzystalem John Warry: Warfare in the Classical World. University of Oklahoma Press, Norman 1995
Użytkownik


Dodano: 2007-06-10
Artykuł bardzo ciekawy, jednak proponował bym jego uporządkowanie i poprawienie.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-16
jak rzymianom udało sie pokonać greków !! może dzięki podziałowi armii na luźne manipuły ?? albo dzięki pilum rzucanym na odległość bo z falangą nie mieli szans !!!
Redaktor


Dodano: 2007-07-17
Nie powiedziałbym, że legiony nie miały szans z falangą. To raczej typowa falanga hoplitów nie miała z nimi szans. A jeśli chodzi o falangę macedońską, to zwyciężyła rzymskie wojska w dużych bitwach jedynie dwa razy w historii - pod Herakleą i Ausculum, wszystkie inne starcia kończyły się dotkliwymi porażkami hellenistycznych oddziałów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że legiony były lepsze niż falanga, ale były po prostu bardziej uniwersalne, mogły walczyć w różnych szykach, tak na dystans jak i w zwarciu, znacznie sprawniej przegrupowywały się i manewrowały. Ale pytanie "legion czy falanga" pozostaje otwarte i jest ciągle jednym z ulubionych tematów rozważań historyków zajmujących się starożytną wojskowością.
Użytkownik


Dodano: 2007-10-26
Ciekawe, ale nie przynudzające :P Autor musiał się doszczętnie wyczerpać ;)



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.