Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

2017-04-10 | Autor: Rysiek Hałas





O wojsku generała Andersa napisano wiele książek, jedne lepsze, inne gorsze, wszystkie – niezmiernie ciekawe. Armia Andersa nierozłącznie związała się z legendą swego wodza. Napisano wiele, ale nie wszystko, o czym świadczy publikacja Kacpra Śledzińskiego pt. "Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa". Jest to książka niezwykła, opisująca historie różnych ludzi, z różnych światów, których połączyły tryby dziejów. Autor cudownie połączył warsztat historyka, kreśląc obok perypetii ludzkich, wątki ściśle faktograficzne.

Sama książka rozpoczyna się od opisu sytuacji w kraju począwszy od sierpnia 1939 roku, a kończy się w 1948 roku w Londynie. Śledziński barwnie kreśli fragmenty kampanii wrześniowej, a następnie wkroczenie Armii Czerwonej do upadającej II Rzeczypospolitej. Wraz z autorem przeżywamy aresztowania i wywózki obywateli polskich w głąb Związku Radzieckiego. Poznajemy funkcjonowanie NKWD i metody jakimi kierował się Stalin i jego otoczenie, planując wyniszczenie wszystkich przedstawicieli polskiej inteligencji, począwszy od studentów, poprzez kadrę nauczycielską, księży i działaczy politycznych.

A oto kilka faktów. Stalin zgodził się na opuszczenie armii Andersa, licząc, że stworzy armię podległą marionetkowym władzom komunistycznym w przyszłej odrodzonej Polsce. Równocześnie chciał pokazać Churchillowi, że armia polska popiera zmiany przyszłego ustroju, wprowadzone przez Stalina. Nie udało się tego zrealizować w tym wypadku, gdyż generał Anders szybko uniezależnił się od decyzji Stalina. Wobec tego przywódca ZSRR podjął decyzję utworzenia nowej armii polskiej, tym razem pilnując doboru ludzi, w pełni podporządkowanej jego zamiarom, tzw. "kościuszkowców". Ale o tym innym razem.

Po opuszczeniu ZSRR wojska Andersa złączono z brygadą karpacką w Armię Polską na Wschodzie. Następnie Brytyjczycy przenieśli Polaków do Iraku, Palestyny i Egiptu, gdzie zostali poddani przeszkoleniu wojskowemu, a także uzbrojeni. Na początku 1944 roku tzw. II Korpus, wydzielony z Armii Polskiej na Wschodzie, którym dowodził generał Anders, został przetransportowany do Włoch. Tutaj żołnierze polscy stoczyli bohaterski i zwycięski bój o Monte Cassino, co zdecydowało o przełamaniu niemieckich pozycji, od wielu miesięcy bezskutecznie forsowanych przez wojska alianckie. Olbrzymi sukces, naznaczony ogromną ofiarą krwi, otworzył aliantom drogę do stolicy Włoch. Wojsko Andersa brało również udział w ciężkich walkach o Ankonę. W kwietniu 1945 roku szlak bojowy II Korpusu zakończył się w Bolonii.

Autor dosadnie ukazał nam zmienne koleje losu, i rolę jaką odegrali Mołotow, polscy generałowie i politycy, a także Churchill i Stalin na powstanie i przebieg historii armii Andersa. Bardzo spodobała mi się świetnie oddana zmienność decyzji Stalina, a może raczej przemyślne wykorzystywanie sytuacji i naginanie ich do swej woli. Churchill może i był świetnym strategiem, niemniej został przyćmiony przez Stalina, który niedawne porażki przekół w zwycięstwo. Choć nie to jest główną treścią książki, warto zwrócić w tym kierunku swą uwagę.

Motywem przewodnim "Wyklętej armii" jest fakt powstania i przemarszu polskich żołnierzy, tworzących "Polskę wędrowną", jak zwykł mawiać generał Anders. W wyniku układu Sikorski-Majski z niewoli zwolniono blisko 400 000 zesłańców polskich. Z nich miano utworzyć armię, która miała walczyć z nazistami. Śledziński odtworzył warunki bytu, stan moralny i psychiczny Polaków, którzy z ziem radzieckich mieli udać się do Iranu. Zresztą z tej ogromnej liczby na Bliski Wschód dostało się tylko ok. 116 000 naszych rodaków. Tutaj generał Anders w ciężkich warunkach musiał stworzyć armię od podstaw, co też bardzo dobrze mu się powiodło. Autor rozprawia się z legendą armii Andersa. Ukazuje nam przejście do Egiptu, walki w Tobruku, czy też walki we Włoszech.

Mnie najbardziej zafascynowało połączenie wspomnień ludzi drugiego planu. Nadaje to książce ciekawy posmak – brak jest suchych opisów, są indywidualne, straszne przeżycia ludzi z pierwszej linii frontu. Dramatyczne wspomnienia budzą olbrzymie emocje, porywają, ale i przerażają, zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, ile człowiek jest w stanie znieść udręk i cierpień... Naprawdę zapiera dech w piersi, zwłaszcza wspomnienia Zbigniewa Lewickiego i Krystyny Skwarko. Tak więc z czystym sercem polecam wam lekturę tej wspaniałej książki.






Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Rok wydania: 2017
Stron: 544
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,73624,Wykleta-armia-Odyseja-zolnierzy-Andersa



Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.