Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Moda grecka

2007-01-23 | Autor: Brygida Sobieska



Uczesanie


W czasach minojskich i mykeńskich zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili podobne fryzury. Różniły się jedynie sposobem ułożenia loków, które opadały na szyję i ramiona. We fryzury kobiece wplatano sznury koralików i wstążki. Na czole piętrzono drobne loczki.

W epoce archaicznej i klasycznej mężczyźni nosili włosy opadające na ramiona. Nie golili też zarostu. Młodzież w okresie archaicznym splatała włosy w warkocz, a nad czołem układała, jak w czasach mykeńskich, loki.

W późnym okresie archaicznym często włosy na karku przycinano, pozostawiając jednak dłuższą brodę. Często włosy utrzymywano na miejscu opaską wykonaną ze skóry lub splecionych włosów. W V w. p.n.e. zaczęto strzyc włosy na krótko, jak dawniej młodym chłopcom. Obcięte włosy układały się swobodnie na głowie w puklach.

Fryzury kobiet były o wiele bardziej urozmaicone. Włosy układano w loki, opadające swobodnie na ramiona. Podwijano je w rodzaj wałeczka czy koka. Nad czołem układano drobne loczki. Elegantki upinały też wysokie koki, które podtrzymywano przy pomocy wstążek czy opasek. Były też fryzury, znane dziś jako „koński ogon”. Niekiedy damy owijały włosy cieniutkimi chusteczkami, przykrywając niemal całą fryzurę.



Obuwie


Latem, zwłaszcza w domu, obuwie było zbędne. W czasach homerowych sandały nosiły jedynie boginie. W okresie klasycznym kobieta wychodząca z domu zakładała sandałki (sandalin, pedila). Była to podeszwa ze skóry, którą do stóp przywiązywano rzemykami, przeprowadzonymi między palcami. Rzemienie mogły być zawiązane tuż przy kostce. Wytworne i zamożne kobiety, szczególnie w epoce hellenistycznej, nosiły sandałki ze skóry barwionej na kolor purpury lub złota.

Do podróży, polowania i pracy w polu wkładano mocniejsze obuwie, zwane endromid. Było to obuwie, które sięgało do pół łydki, posiadające grubą podeszwę. Niektóre typy obuwia osłaniały stopę z boku (krepidy). Inne – hypodemata – były podobne do naszego obuwia, okrywającego stopę. Buty takie były sznurowane lub zapinane.

Uboga ludność, której nie było stać na obuwie ze skóry, używała obuwia filcowego.

Gdy Grecy zetknęli się z ubiorami innych nacji, przejęli niektóre elementy ich strojów. Same nazwy wskazują więc kraj, z którego czerpano inspirację. Były więc sandały tyrreńskie czy obuwie perskie. Niektóre znane osobistości ze świata polityki zapisały się też jako kreatorzy mody, gdyż przekazy mówią o obuwiu alkibiadejskim czy ifikratejskim.



Biżuteria, torebki i inne


Strój kobiet uzupełniała różnoraka biżuteria. Zachowało się wiele przykładów wykwintnej biżuterii z czasów minojskich i mykeńskich. W czasach greckich zamiłowanie kobiet do noszenia biżuterii wcale nie zmalało. Kobiety przystrajały się, wkładając na palce pierścienie, wpinając w uszy kolczyki, nakładając naramiennie i przypinając do szat kosztowne agrafy. Włosy spiętrzone w kok przytrzymywały niekiedy bardzo kosztownymi opaskami.



Wydaje się, że starożytne Greczynki znały już wynalazek torebki. Na pewno, szczególnie w czasach hellenizmu, korzystały z różnego rodzaju parasolek, chroniących ich delikatną cerę przed palącymi promieniami śródziemnomorskiego słońca.

Mimo licznych ustaw państwowych, ograniczających zbytek w strojach, mimo przepisów, ustalających jak wielki ma być kosz-walizka elegantki udającej się w podróż, mimo istnienia specjalnych urzędników, kontrolujących przestrzeganie przepisów o zbytku, kobiety greckie dbały o strój i tworzyły to, co dziś nazywamy modą.



Strona : [ 1 ] [ 2 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

9 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-23
Dziękuję, Minerwo, za ten pouczający artykuł. Jeszcze się z czymś podobnym nie spotkałam. Kiedyś przeczytałam pewną książkę i byłam pewna, że chitony noszone były tylko przez kobiety.
Redaktor


Dodano: 2007-01-23
Proszę bardzo :) Jeśli znajdę trochę czasu, to nidługo napiszę trochę więcej na temat greckiej mody. Należy rozszerzyć ten temat o stroje męskie i żeńskie, a także ewolucję ubioru i może coś jeszcze...
Użytkownik


Dodano: 2007-02-14
Minerwa, skąd Ty takie cudeńka bierzesz? Moda grecka to rzadkość w internecie. I aż miło się czytało.
Redaktor


Dodano: 2007-02-20
Znakomite.
Przeczytałem z wielką przyjemnością.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.