Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Okres hellenistyczny

2007-01-16 | Autor: Brygida Sobieska



Po podbojach Aleksandra Wielkiego i rozszerzeniu się greckiego horyzontu na Wschód i Południe nadszedł nowy etap w sztuce greckiej, zwany okresem hellenistycznym (330-30 p.n.e.). Sztukę tego okresu charakteryzował orientalizm formy i bogactwo tematyki. Nabrała ona cech uniwersalnych, gdyż gromadziła zarówno składniki tradycyjnej sztuki greckiej, jak też asymilowała elementy obce, często orientalne. Nie był to jednak eklektyzm, gdyż sztuka hellenistyczna wypracowała swoiste i nowe formy wyrazu artystycznego.

Po śmierci Aleksandra walki diadochów (jego wodzów) o władzę w imperium spowodowały rozpad państwa na 3 wielkie monarchie: Egipt – pod rządami dynastii Ptolemeuszów, Azję Zachodnią (Syrię) – pod rządami Seleucydów i Macedonię (wraz z Grecją) – pod rządami rodu Antygonidów. Ateny utraciły całkowicie znaczenie polityczne, a pewną rolę odgrywały Związek Eolski i Związek Achajski. W tym rozległym świecie o nowych prawach i granicach wytworzyły się inne centra władzy i kultury.

Epoka hellenistyczna, jak żadna dotychczas, dawała artystom bogate możliwości upiększania życia codziennego. Pod względem ilościowym produkcja artystyczna przedstawiała się nad wyraz okazale. W żadnej epoce nie było tylu architektów, malarzy i rzeźbiarzy. Panował powszechny dobrobyt, a królowie poczytywali sobie za obowiązek otaczanie się ludźmi, umiejącymi przyozdobić ich stolice i pałace. Również bogaci kupcy i właściciele wzorowali się na koronowanych mecenasach. Sztuka w większości była laicka, choć nadal budowano świątynie i ozdabiano je licznymi posągami.



Aleksander III Wielki stał się katalizatorem ogromnych zmian. W ciągu niewielu lat obszar greckiego świata rozszerzył się od Słupów Heraklesa do Indii..




Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

9 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
A mam pytanko, raczej retoryczne, bo chyba wiem co odpowiesz. ^^ Czy ten tekst też rozszerzysz? Wiem, wiem, męda ze mnie. ;p A pytanie stąd, że okres hellenistyczny interesuje mnie najbardziej i najbardziej lubię o nim czytać.
Nie musisz odpowiadać, czyny się liczą nie słowa. I tak trzymać, lubię Twoje teksty.
Użytkownik


Dodano: 2007-12-01
bardzo przydatne informacje.. zawarte w krotkiej formie:)
Użytkownik


Dodano: 2007-12-19
loviatar - prosze może wiesz gdzie znaleść jakieś dobre książki o okresie hellenistycznym plissss też bardzo interesuje mnie ten okres ale mało o nim książek
Redaktor


Dodano: 2008-04-13
Też jestem zdania, że okres hellenistyczny jest bardzo ciekawy. Jego bogactwowprost oszłamia. Wogóle cała grecka twórczość miała i ma nadal bardzo silny wpływ na kulturę świata. :)
Użytkownik


Dodano: 2008-11-25
Dużo za mało. Nie podkreśliłaś podstawowych cech jakimi cechował się ten okres... Przykładowo w sztuce był pathos, dynamizm, horror vacui, oś postaci w rzeźbie rozbiegała się w przestrzeni, egzaltacja.


Jeśli z kolei chodzi o architekturę, architekci Grecji hellenistycznej nie tworzyli niczego nowego ale byli "prorokami logosu" - wzięli do architektury nie to co sami wymyślili ale to, co wywnioskowali z kosmosu i gwiazd. Ponadto twierdzili, że kamień i człowiek ulegają tym samym procesom - wznoszenia i opadania. Kamień spada z nieba, potem za pomocą rąk ludzkich wznosi się jako świątynia do bogów.Nawet ruina była uznawana za skończoną rzeźbę.

Moim zdaniem nie ma tutaj "podstawowych podstaw" ;-).
Gość


Hypatia
Dodano: 2009-11-27
Podobno to taki bogaty w wielu artystów okres w dziejach kultury, a tak mało informacji?
Brak spójnej całości, błędy powtórzeniowe, używanie spójników, których nie powinno się używać do takich prac. Nie wspomnę o błędach historycznych...
Człowiek nie może być katalizatorem.
Sama sobie zaprzeczasz, pisząc że sztuka jednak była laicka, a wcześniej rozpływasz się nad tą epoką.
"Bogate możliwości upiększania życia codziennego"?
Diadochowie to nie wodzowie Aleksandra, lecz oficerowie mianowani przez niego, którzy po jego śmierci walczyli o władzę nad stworzonym przez niego imperium.
Wile błędów. Nie mam siły wszystkich wymienić.
Krytykuję, bo liczę na poprawę.
Powodzenia!
Redaktor


Dodano: 2011-02-10
Hj nie chciałbym być arogancki, ale uważam że to bardzo skromne teksty - właściwie to mniej chyba nie mozna byłoby napisać. Szkoda, że nie rozwinęłaś tego tematu obszerniej, bo są naprawde ciekawe. Liczę, że to poprawisz przy nadarzającej się okazji. Pozdrawiam
Użytkownik


Dodano: 2011-11-04
Witam!Jestem tutaj nowym użytkownikiem waszego portalu,co mnie bardzo cieszy.Znalazłam u Was dużo ciekawych artykułów.Mam prośbę do redaktorów tej strony:Czy moglibyście założyć stronę o pojęciach starożytnych typu: agoga,efebia,palestra,gimnazjon itp.-pojęcia te adekwatne do danego kraju-nie ukrywam,że miałabym świetne opracowanie pojęć na przedmiot: Historia myśli Pedagogicznej ,co bardzo potrzebuję na wykłady,niestety w encyklopedii nie zawsze odnajduję fachowych rozwinięć tych definicji,a jest ich sporo,zarówno w starożytnej Grecji i Rzymie.Pozdrawiam
Gość


brodłej
Dodano: 2012-02-19
Tekst bardzo dobry.
Ale co do wypowiedzi na temat tego iż okres hellenistyczny jest bardzo ciekawy. Owszem to prawda.
Osobiście jednak uważam, że to tylko dlatego, że jest on chyba najbardziej i najszerzej omawiany, zwracane jest na niego uwagę ze wzgl. na wiele ważnych faktów historycznych.
Sama bardziej fascynuję się okresem klasycznym i zachęcam do przejrzenia lektury na ten temat :) piękno jego zawarte w malarstwie wazowym, sławnych rzeźbiarzach np Fidiasz. Coś fascynującego.
Pozdrawiam :)

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.