Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Święta

Artykuły:

Postaci:

Joanna d'Arc
Wojna stuletnia (1377-1453) przyniosła szereg klęsk Francuzom, a po klęsce w bitwie pod Azincourt (1415) sytuacja ich zdawała się katastrofalna. Delfin (tytuł następcy tronu Francji) Karol VII, syn Karola VI Szalonego został pozbawiony praw do tronu królewskiego na rzecz władcy Anglii, Henryka V. Aby pognębić i zdyskredytować delfina bardziej, rozgłaszano pogłoski, jakoby ten pochodził z nieprawego łoża. Po porażkach w walce z Anglikami, Karol VII zamknął się przed światem w swoich komnatach, i pogrążył się w modlitwach, rozpatrując co stało . . .
Pulcheria
Pulcheria była córką Eydoksji, starszą siostrą cesarza Teodozjusza II, który w 414 roku mianował ją cesarzową wschodniorzymską. Wspólnie z swymi dwoma siostrami - Arkadią i Mariną - ślubowała zachowanie dziewictwa aż do śmierci. Przy wsparciu Teodozjusza Pulcheria kierowała sprawami dworu konstantynopolitańskiego. Aktywnie współpracowała z bratem, niejednokrotnie działając w jego imieniu. W 441 roku Pulcherai za sprawą eunucha Chrysafiusa została oddalona z dworu i została zakonnicą. Jednak eunuch szybko utracił swe wpływy i w 450 roku . . .
Perpetua z Kartaginy
Perpetua należała do jednej z najzamożniejszych rodzin rzymskich w Kartaginie. W wieku 20 lat, jako świeżo upieczona matka (nie znany jest ojciec dziecka), została uwięziona w 203 roku w wyniku "życzliwego donosu" jakichś miejscowych pogan. Została uwięziona wraz ze swym bratem Saturnusem oraz niewolnikami - Felicitą, Rewokatusem, Sekundusem i Saturninusem. Dziewczyna stawiła opór namowom swej rodziny do odrzucenia wiary chrześcijańskiej, i w celi więziennej przyjęła chrzest, tym samym pieczętując swe przywiązanie do nauk Chrystusa. Jej dziecko . . .
Urszula z Kolonii
św. Urszula to postać na poły legendarna. Legenda głosi, że Urszula była córką brytyjskiego władcy, Donauta kornalijskiego,która miała być wydana za księcia Eteriusza lub Conana Meriadoca z Armoryki, poganina. Urszula początkowo nie wykazywała zainteresowania, gdyż pragnęła poświęcić się służbie dla Boga i zachować dziewictwo. Jednak gdy Eteriusz zagroził wojną, Urszual uległa i wraz z licznych niewieścim orszakiem (ok. 1100 kobiet) wyruszyła w stronę "oblubieńca". Gwałtowna nawałnica zagnała jednak okręt Urszuli do Kolonii, gdzie . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.