Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl100 rocznica śmierci Franciszka Józefa

21. listopada 1916 r. w Pałacu Schönbrunn zmarł cesarz Franciszek Józef. Wiele wystaw w Wiedniu jest poświęconych życiu i działalności tego członka rodu Habsburgów.

?Stało się to, czego od dawna się obawialiśmy, stało się nieuchronne", taki tekst widniał na nekrologu po tym, jak cesarz Franciszek Józef zmarł 21. listopada 1916 r. w Pałacu Schönbrunn dożywszy podeszłego wieku 86 lat. Panował przez 68 lat, od roku 1848. Za jego panowania miało miejsce wiele ważnych wydarzeń: budowa promenady Ringstrasse, powrót do absolutystycznej formy rządów, uznanie równości Węgier, wybuch I Wojny Światowej, która doprowadziła w 1918 r. do rozpadu Austro-Węgier. Jego inicjały ?FJ I" widnieją do dziś na wielu budynkach.

Nie zawsze u jego boku: Cesarzowa Elżbieta, w skrócie ?Sisi", która z początku darzyła Franciszka Józefa prawdziwą miłością. Z czasem coraz częściej zostawiała go samego w Wiedniu i udawała się w podróże po świecie. Gdy w 1898 r. została zamordowana, ich wspólny syn, następca tronu Rudolf, nie żył już od dziewięciu lat. Na Franciszka Józefa czekały kolejne nieszczęśliwe zrządzenia losu, aż do momentu śmierci w 1916 r.

Z okazji 100. rocznicy śmierci w 2016 r. poświęcono temu najdłużej panującemu cesarzowi z rodu Habsburgów wiele wystaw, które przybliżają różne aspekty z jego życia i panowania. Krótki zarys:

Franciszek Józef 1830 - 1916

16.3.-27.11.2016 r., 4 lokalizacje

Pałac Schönbrunn
Człowiek i władca:Wystawa jest poświęcona głównie Franciszkowi Józefowi jako człowiekowi. Szczególnie jego przodkom, dzieciom, jego dzieciństwu oraz oczywiście małżeństwu z Sisi. Ponadto naświetlone zostaną najważniejsze wydarzenia polityczne panowania cesarza.

Muzeum Wozowni Cesarskiej Wagenburg
Blask i skromność: Powozy oraz ubrania dają wyraz różnorodnemu wizerunkowi cesarza, od bogatej szykowności po osobistą skromność. Wspaniałymi okazami są zdecydowanie karoca koronacyjna (Imperialwagen) oraz cesarski powóz żałobny.

Wiedeńskie Muzeum Mebli Hofmobiliendepot
Uroczystości i codzienność: Tematami tej części wystawy są wspaniałe uroczystości dworskie, cesarskie jubileusze oraz życie prywatne władcy. Interesującym i rzadkim eksponatem jest bielizna cesarza.

Zamek Niederweiden (Dolna Austria)
Polowania i czas wolny:W ramach tej wystawy ukazany został Franciszek Józef jako myśliwy a także jego życie prywatne.

Szczegółowe informacje: www.franzjoseph2016.at
Karnet na wszystkie 4 wystawy: ? 25,-
Godziny otwarcia wystaw:
Pałac Schönbrunn i Muzeum Wozowni Cesarskiej Wagenburg codziennie w godz. 9:00 - 17:00
Wiedeńskie Muzeum Mebli Hofmobiliendepot i Zamek Niederweiden codziennie w godz. 10:00 - 18:00

Wieczny cesarz. Franciszek Józef 1830 - 1916

11.3.-27.11.2016 r.
Sala reprezentacyjna Austriackiej Biblioteki Narodowej

Już od dzieciństwa Franciszek Józef był osobą publiczną. Aż do swojej śmierci był prawdopodobnie najczęściej uwiecznianą osobą w XIX wieku - Prawdopodobnie również dlatego, że za jego panowania ilość wykonywanych zdjęć i filmów szybko rosła. W Austriackiej Bibliotece Narodowej znajduje się ponad 10.000 zdjęć, grafik i dokumentów osobistych Franciszka Józefa. Część z nich została zaprezentowana na tej wystawie. Ponadto zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie, odkryte w dopiero w 2015 r., oryginalne listy pożegnalne Mary Vetseras, która była kochanką następcy tronu Rudolfa i popełniła razem z nim dobrowolnie samobójstwo.

Franciszek Józef Cesarz i Belweder

1.7.-11.12.2016 r.

Okres panowania Franciszka Józefa obejmował późny okres biedermeierowski, historyzm, wiedeńską secesję i rozpoczynającą się epokę modernizmu XX wieku. Ta różnorodność jest widoczna nie tylko na licznych portretach cesarza i jego małżonki, cesarzowej Elżbiety, które z okazji 100. rocznicy śmierci są wystawiane w Belwederze. Ale również w samej kolekcji znajdują się dzieła, które zostały nabyte w okresie panowania cesarza i to nie koniecznie z jego polecenia cesarza.

Paweł Bąkiewicz :: 2016-08-16

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.