Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Demokryt z Abdery

2008-06-13 | Autor: gustavus


Demokryt z Abdery - (ur. 460 r. p.n.e., zm. 370 r. p.n.e.) myśliciel, podróżnik i naukowiec, znany pod pseudonimem "śmiejący się filozof"
Żył 90 lat


Większą część życia spędził w rodzinnym mieście - Abderze (miejscowość w Turcji na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego). Przez pewien czas przebywał w Atenach, podobno był też w Egipcie i Babilonie. Był pogodnego usposobienia i dlatego, zapewne zyskał przezwisko ?śmiejącego się filozofa". Wykazywał wszechstronne zainteresowania i zyskał sławę najwybitniejszego greckiego uczonego przed Arystotelesem. Napisał około 70 dzieł z dziedzin takich jak: fizyka, logika, teoria poznania, matematyka, etyka, estetyka, medycyna, z których dochowało się do naszych czasów zaledwie kilka fragmentów.

Demokryt stworzył pierwszą atomistyczną teorię materii, według której materia składa się z nie podzielnych i niezmiennych cząstek-atomów. Z tych cząstek są zbudowane wszystkie występujące w przyrodzie ciała. Różnice między atomami są ilościowe, a nie jakościowe i dotyczą kształtu położenia i porządku. Powszechną własnością atomów jest ruch. Znajdują się one i poruszają w próżni. Próżnia umożliwia atomom pozostawanie w ciągłym ruchu, tłumaczy ona również zwiększanie się i zmniejszanie rożnych przedmiotów oraz różny stawiany przez nie opór. Według słów Demokryta: ?Naprawdę istnieją tylko atomy i próżnia". We wszechświecie mogłaby, według niego, występować mnogość światów istniejących obok, siebie rozwijających się i ginących wskutek ciągłego ruchu atomów.

W sprawach społecznych opowiadał się za demokracją polegającą na powoływaniu przez ogół do rządzenia ludzi wyróżniających się przymiotami umysłu. W swoim postępowaniu człowiek powinien kierować się rozumem. ?nie z bojaźni, lecz z obowiązku należy wystrzegać się błędów" - głosił. Rozumne postępowanie może zapewnić człowiekowi najwyższe dobro, którym według Demokryta miało być zadowolenie.

Powiedzenia filozofa:

?Nie pragnij wiedzieć wszystkiego, ażebyś we wszystkim nie był nieukiem."

?Wielu ludzi, którzy nie uczyli się nigdy rozumu, żyją rozumnie."


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2009-05-27
Twórcą atomistyki nie był Demokryt tylko Leukippos.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.