Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl4000-letni naszyjnik

Archeolodzy poinformowali, że naszyjnik odnaleziony w pobliżu Jeziora Titicaca w południowym Peru jest najstarszym znanym przedmiotem ze złota odnalezionym w Amerykach - donosi serwis internetowy BBC News.

Datowanie przeprowadzone metodą węgla aktywnego C-14 wykazało, że naszyjnik pochodzi sprzed około 4000 lat, kiedy Peru zamieszkiwała ludność zajmująca się myślistwem i zbieractwem.

Naszyjnik ze złota został odnaleziony razem z kością żuchwy dorosłego człowieka - najprawdopodobniej starszej kobiety - w dole grobowym położonym przy prymitywnych ziemiankach na stanowisku Jiskairumoko, osadzie zamieszkałej w okresie 3300-1500 r. p.n.e.

Zdaniem naukowców, znalezisko sugeruje używanie przez ludzi biżuterii ze złota dla podkreślenia osobistego prestiżu znacznie wcześniej, niż pojawiły się w Andach bardziej złożone społeczności.

Ślady na naszyjniku wskazują na sposób jego wykonania. Najprawdopodobniej złote bryłki zostały spłaszczone kamiennym młotem, a następnie ostrożnie zakrzywione lub rozklepane na twardym cylindrycznym przedmiocie dla nadania im rurkowatego kształtu.

Aneta Kmita :: 2008-07-07

1 celny komentarzDodaj komentarzStrona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.