Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plNajstarsze stanowisko arch. w Peru

Naukowcy ustalili, że najstarszym stanowiskiem archeologicznym w Peru jest stanowisko Bandurria, pochodzące z 3200 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy Agencia Peruana de Noticias.

Stanowisko Bandurria położone jest na wybrzeżu Peru w prowincji Huaura w stanie Lima, w odległości 140 kilometrów od Limy - stolicy kraju.
Seria badań próbek pobranych ze stanowiska, wykonana metodą węgla aktywnego C-14 w celu ich datowania, wykazała pochodzenie stanowiska na 3200 r. p.n.e.

Jak wyjaśnił archeolog Alejandro Chu Barrera, dyrektor projektu archeologicznego Bandurria, stanowisko może być uznane za kolebkę starożytnej południowoamerykańskiej cywilizacji. Inne słynne peruwiańskie stanowisko Caral pochodzi z 2900 r. p.n.e.

Zdaniem ekspertów, głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wysoko rozwiniętych starożytnych kultur wzdłuż peruwiańskiego wybrzeża była dostępność zasobów morskich, która umożliwiała wzbogacenie i uzupełnienie diety ludności zamieszkującej te tereny.

Stanowisko Bandurria, którego nazwa pochodzi od gatunku ptaka żyjącego w tym rejonie, zostało odkryte w 1973 r., ale pierwsze prace archeologiczne rozpoczęły się dopiero cztery lata później. Na stanowisku od 2005 r. archeolodzy z Uniwersytetu San Marcos realizują projekt naukowy pod kierunkiem Alejandro Chu Barrery.

Aneta Kmita :: 2008-07-17

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.