Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPolacy na tropie syryjskich tajemnic

Przebadanie pozostałości pochodzących z tzw. "okresu postakadyjskiego", obejmującego ostatnie dwa stulecia III tysiąclecia p.n.e., to główny cel zaplanowanego na trzy lata programu badawczego, który realizowany jest wspólnie przez archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierowanych przez dr hab. Rafała Kolińskiego, oraz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W lipcu br., w ramach pierwszego sezonu badań, naukowcy prowadzili badania za na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii.

Jak informują dr hab. Piotr Bieliński oraz dr Zuzanna Wygnańska z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, program finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dodają, że przedsięwzięcie to jest szczególnie istotne dla poznania historii starożytnej, gdyż do tej pory okres końca III tysiąclecia w północnej Mezopotamii uważany był za tzw. "wieki ciemne", w trakcie których nastąpił kryzys cywilizacyjny wywołany zmianami klimatyczno-środowiskowymi. Nowe odkrycia rzucają nowe światło na ten etap historii.

"W trakcie tegorocznego sezonu tuż pod powierzchnią wzgórza ruin odnaleziono pozostałości domów mieszkalnych z pierwszej połowy II tys. p.n.e. (czasy odpowiadające panowaniu dynastii Hammurabiego w Mezopotamii południowej) oraz związane z nimi groby, tworzące trzy niewielkie cmentarzyska - wyjaśniają archeolodzy z UW. - Przebadane pochówki to groby w formie dużej ceglanej komorowy ze sklepieniem tworzącym łuk, mniejsze groby w formie skrzynki ceglanej oraz ziemne groby szybowe. Te ostatnie, mimo że grzebano w nich dzieci, okazały się najbogatsze w znaleziska: oprócz naczynia służącego jako trumna, znaleziono w nich po kilka mniejszych dzbanków i ozdoby, na przykład paciorki z półszlachetnego karneolu. W jednym z grobów znaleziono też dekorowaną pieczęć cylindryczną, która ewidentnie służyła jako amulet. Pozostałe groby były miejscem spoczynku osób dorosłych; ich wyposażenie ograniczało się do jednego lub dwóch naczyń i, niekiedy, szpil z brązu, którymi spinano szaty".

Jak tłumaczą naukowcy, poniżej pozostałości z II tysiąclecia p.n.e. odkopano warstwy "postakadyjskie", których rozpoznanie jest głównym celem projektu UAM. "Odnaleziono tu zabudowę mieszkalną z końca III tysiąclecia. Odsłonięty został m.in. fragment budynku, którego istotnym elementem był rozległy dziedziniec wyłożony w części wypalonymi cegłami w części zaś pieczołowicie ułożonym brukiem z drobnych otoczaków" - wymieniają.

Na zachód od budynku odsłonięto z kolei zarys pięciu pomieszczeń należących do następnej budowli. A jeszcze dalej na zachód i na południe odnaleziono strefę zajętą przez nieregularne, małe pomieszczenia, które być może miały charakter gospodarczy, oraz piece chlebowe.

Aneta Kmita :: 2009-01-27

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.