Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPorcelanowy grobowiec

Grobowiec z czasów panowania dynastii Cing wykonany z porcelanowych mis odkryto w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China.org.

Odkrycia dokonano podczas robót drogowych prowadzonych w dzielnicy Yuzhong w mieście Czungcing, położonym na wschodnim skraju Kotliny Syczuańskiej w prowincji Syczuan.
Na głębokości zaledwie 60 centymetrów pod powierzchnią drogi znajdowała się górna część grobowca wykonanego z porcelanowych mis, ułożonych kolejno w stosy.

Archeolodzy wezwani na miejsce odsłonili cały grobowiec, do budowy którego użyto ponad 2000 mis typu qing hua ci (z białej i niebieskiej porcelany), typowych dla czasów dynastii Cing.

Mandżurska dynastia Cing była ostatnią dynastią w Chinach, która panowała w latach 1644-1911.

Konstrukcja grobowca i jego kruchy budulec nie uległy większym zniszczeniom, ale prawie cała zawartość grobowca została wcześniej wyniesiona - uniemożliwiając identyfikację pochowanej osoby - gdyż grobowiec był już splądrowany.

Porcelanowe misy ozdobione rysunkami i wzorami w kwiaty przetrwały nienaruszone, ponieważ były ułożone ściśle, a do ich łączenia użyto lepiku z kleistego ryżu. Zdaniem naukowców, rozdzielenie porcelanowych naczyń z grobowca w ich dzisiejszym stanie byłoby niezmiernie trudne nawet przy wykorzystaniu chemicznych odczynników.

Jak poinformował Li Dadi, kierujący zespołem archeologów, grobowce wykonane z porcelanowych naczyń odnajdywane są niezwykle rzadko. Kilka mniejszych grobowców tego typu odkryto wcześniej w prowincji Fujian w południowo-wschodniej części Chin.

Aneta Kmita :: 2009-05-05

2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2009-05-10
Chiny od dłuższego czasu kojarzyły mi się ze skarbnicą archeologiczną, którą odkrywa się w sposób przypadkowy(patrz terakotowa armia:D)
Użytkownik


Dodano: 2009-06-01
Ja też w takim bede pochowany :)

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.