Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plStaroperskie inskrypcje odczytane.

Naukowcy odczytali starożytne inskrypcje, w których po raz pierwszy w języku staroperskim wymienione zostało imię Farnaka, wuja króla perskiego Dariusz I Wielkiego - donosi serwis internetowy Tehran Times.

Jak poinformował archeolog Shahrokh Razmju, kamienna tablica z inskrypcjami została odkryta przez niego w fundamentach monumentu podczas jednej z misji archeologicznych.
Znalezisko różni się od podobnych inskrypcji odnalezionych wcześniej w Persepolis stylem rytów oraz rodzajem użytego kamienia.

Po odczytaniu części tekstu sporządzonego pismem klinowym okazało się, że występują w nim imiona króla perskiego Dariusza I Wielkiego - panującego w latach ok. 520-486 p.n.e. - oraz jego wuja Farnaka.

Jak dotąd imię krewnego króla odnalezione zostało w tekstach historycznych sporządzonych w innych językach. W tekstach greckich wymieniano go jako Pharnacesa, zaś w tekstach elamickich występował jako Parnaka.

Jak wyjaśnił S. Razmju, Farnaka był ważną osobistością w początkach panowania Achemenidów - dynastii Hakmamanich, która objęła władzę w Persji w ok. 550 r. p.n.e. i rządziła nią do 330 r. p.n.e.

Według naukowca, w odczytanej inskrypcji Farnaka jest przedstawiony jako osoba piastująca stanowisko naczelnego nadzorcy ds. należności i wydatków.

Shahrokh Razmju wraz z profesorem Nicholasem Sims-Williamsem z Uniwersytetu Londyńskiego, specjalizującym się w językach starożytnych, próbują odczytać pozostałą część odkrytej inskrypcji, w której kilka linijek tekstu nosi ślady uszkodzeń.

Aneta Kmita :: 2008-07-17

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.